Preskoči na sadržaj
worldfires
MA · Maroko · –

Požar Larache, rujan 2020 إقليم العرائش · Larache

Ugašen · zadnja detekcija 4. ruj 2020. 01:54 UTC

Požar je počeo 3. rujna 2020. na području općine Larache, Maroko, a sateliti su vatru bilježili 2 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 252 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 28. najveći u regiji Tangier-Tetouan-Al Hoceima od 2016. (od 53 sa stranicom). 7. u državi Maroko u 2020., od 11.

Opožarena površina
252ha
opseg Copernicus
Trajanje
2dana
3. ruj 2020. – 4. ruj 2020.
Pogođene općine
1
pokrajina
Počeo
3. ruj
2020
Toplinska žarišta
22
u jednom žarištu: 305 MW
Opasnost na početku
28
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
1,2GW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 3. ruj4. ruj
4. ruj 2020.

Kako se razvijao, iz dana u dan

3. ruj 2020. · 2.472 MW · 21 4. ruj 2020. · 8 MW · 1
3. ruj 4. ruj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

32°najviša
50km/h · najjači udar
46%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Larache إقليم العرائش 510.211 stan. · 45,4 km od središta ovdje je počeo
    253 ha stigao 3. ruj
    0,1 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Šikare i prijelazna vegetacija79 %
  • Poljoprivredna područja15 %
  • Listopadne šume6,1 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Copernicus EFFIS-u (izvan područja Corine Land Cover).

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
3. ruj 30,1 °C 46 % 50 km/h 0,0 mm Visoka 28
4. ruj 32,2 °C 48 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 24
5. ruj poslije 31,1 °C 53 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 24
6. ruj poslije 30,9 °C 55 % 25 km/h 0,0 mm Visoka 22
7. ruj poslije 29,9 °C 53 % 29 km/h 0,0 mm Visoka 23
8. ruj poslije 30,4 °C 50 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 23
9. ruj poslije 30,0 °C 53 % 29 km/h 0,0 mm Visoka 22
10. ruj poslije 30,3 °C 47 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 22
11. ruj poslije 29,7 °C 53 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 21
12. ruj poslije 30,8 °C 51 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 22
13. ruj poslije 29,7 °C 58 % 22 km/h 0,0 mm Umjerena 19
14. ruj poslije 28,2 °C 65 % 28 km/h 0,0 mm Umjerena 18

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 28,4 i najnižom vlagom od 46 %; prije toga: više od dva mjeseca bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 23.

FWI na početku 28,4
Najniža vlaga 46 %
Dani bez kiše 60+
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Tarifa, kolovoz 2025
277 ha 2 dana FWI 26,7 Najniža vlaga 44 % udaljen 86 km, 2025.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

2 dana
medijan trajanja
161 ha
medijan površine
4 %
prešli 1.000 ha
2,2 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 6 od 23)

Bio je 1,6 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 2 dana (medijan: 2 dana).

Većih od njega bilo je samo 8 od 23 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 17 od 23 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,2 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
50km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 4. ruj, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 6 od 23, s medijanom od 2,2 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 27. kol 2020.
Poslije · 11. ruj 2020.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

2. rujna 2020. je zrak uz požar dosegnuo 13 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).

Vrhunac PM2,513 µg/m³
Dana iznad smjernice0 dana
PM1026 µg/m³
1. ruj3. ruj5. ruj7. ruj
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 22Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Maroko

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Larache?
Copernicus ga datira između 3. rujna 2020. i 4. rujna 2020.: 2 dana između prve i zadnje snimke s vatrom.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 252 hektara (2,5 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Larache (253 ha, 0,1 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Larache i zaustavila se 45,4 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 32,2 °C, najniža vlaga od 46 % i udari vjetra od 50 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 28, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Maroko, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 23. Medijan trajanja bio je 2 dana, a medijan površine 161 ha; 4 % ih je prešlo 1.000 ha. Većih od njega bilo je samo 8 od 23 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 17 od 23 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,2 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 15 · 150 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 15 · 150.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 22 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM2 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.