Preskoči na sadržaj
worldfires
ZM · Zambija · –

Požar Kasama, 11. kolovoza 2026. Kasama

Ugašen · zadnja detekcija 7. ruj 2026. 10:53 UTC

Požar je počeo 11. kolovoza 2026. na području Kasama, Zambija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 28 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 13.872 hektara, raspoređen na jednu općinu.

63. u državi Zambija u 2026., od 621.

GWIS-ov perimetar u gotovo stvarnom vremenu, nakon promjene sloja (kolovoz 2025): ovaj se požar ne uspoređuje s požarima iz prethodnih godina jer od tada GWIS-ov sloj daje više i veće perimetre.

Opožarena površina
13.872ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
28dana
11. kol 2026. – 7. ruj 2026.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
11. kol
2026
Toplinska žarišta
331
u jednom žarištu: 59 MW
Opasnost na početku
34
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
129MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 11. kol7. ruj
7. ruj 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

11. kol 2026. · 51 MW · 4 12. kol 2026. · 14 MW · 3 13. kol 2026. · 55 MW · 3 14. kol 2026. · 20 MW · 3 15. kol 2026. · 9 MW · 1 16. kol 2026. · 70 MW · 6 17. kol 2026. · 288 MW · 32 18. kol 2026. · 17 MW · 5 19. kol 2026. · 1.056 MW · 70 20. kol 2026. · 143 MW · 17 21. kol 2026. · 77 MW · 8 22. kol 2026. · 21 MW · 3 23. kol 2026. · 1 MW · 1 24. kol 2026. · 201 MW · 23 25. kol 2026. · 361 MW · 47 26. kol 2026. · 32 MW · 5 27. kol 2026. · 235 MW · 22 28. kol 2026. · 31 MW · 5 29. kol 2026. · 91 MW · 8 30. kol 2026. · 27 MW · 4 31. kol 2026. · 196 MW · 20 3. ruj 2026. · 49 MW · 2 4. ruj 2026. · 254 MW · 29 5. ruj 2026. · 34 MW · 7 6. ruj 2026. · 5 MW · 1 7. ruj 2026. · 10 MW · 2
11. kol 19. kol 29. kol 6. ruj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

32°najviša
45km/h · najjači udar
24%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.

Ovo je područje već gorjelo

89 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 4.217 ha 2016., 4.298 ha 2017., 952 ha 2018., 2.119 ha 2019., 2.603 ha 2020., 2.836 ha 2021., 4.723 ha 2022., 1.609 ha 2023., 1.701 ha 2024., 6.232 ha 2025.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 12.373 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 22 % površine koju ima Zagreb (139 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Kasama ovdje je počeo
    14.656 ha stigao 11. kol
    1,4 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina8,8 ha
Stanovnici≈ 550

Unutar opsega bilo je oko 8,8 ha izgrađene površine i živjelo je oko 550 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz 60 dana bez kiše: 91 % površine (Zambija)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
11. kol 29,6 °C 27 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 34
12. kol 29,0 °C 25 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
13. kol 26,8 °C 39 % 44 km/h 0,0 mm Visoka 36
14. kol 24,7 °C 41 % 44 km/h 0,0 mm Visoka 35
15. kol 25,0 °C 38 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 30
16. kol 25,5 °C 33 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 29
17. kol 26,4 °C 29 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 30
18. kol 26,7 °C 27 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 32
19. kol 26,8 °C 24 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 37
20. kol 26,8 °C 32 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 36
21. kol 27,1 °C 31 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 36
22. kol 28,1 °C 30 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 35
23. kol 27,6 °C 38 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 32
24. kol 28,1 °C 37 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 36
25. kol 28,1 °C 39 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 33
26. kol 29,0 °C 37 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 33
27. kol 28,7 °C 38 % 41 km/h 0,0 mm Visoka 36
28. kol 27,6 °C 37 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
29. kol 28,3 °C 36 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 36
30. kol 28,9 °C 31 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 35
31. kol 29,3 °C 34 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 36
1. ruj 29,1 °C 34 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 36
2. ruj 29,6 °C 33 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 35
3. ruj 30,5 °C 30 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 36
4. ruj 32,1 °C 27 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 37
5. ruj 30,6 °C 32 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 36
6. ruj 30,4 °C 36 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 36
7. ruj 29,8 °C 34 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
8. ruj poslije 27,4 °C 37 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
9. ruj poslije 26,8 °C 38 % 46 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
10. ruj poslije 27,7 °C 37 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 35
11. ruj poslije 29,0 °C 34 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 34
12. ruj poslije 30,0 °C 32 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 34
13. ruj poslije 30,4 °C 30 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 34
14. ruj poslije 30,3 °C 33 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 34
15. ruj poslije 30,3 °C 34 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 35
16. ruj poslije 30,3 °C 26 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
17. ruj poslije 29,2 °C 25 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 37

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 4. kol 2026.
Poslije · 14. ruj 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

26. kolovoza 2026. je zrak uz požar dosegnuo 62 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 42: 2,8 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,562 µg/m³
Dana iznad smjernice27 dana
PM1064 µg/m³
Optička debljina0,81
9. kol16. kol23. kol30. kol6. ruj
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 331Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Zambija

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Kasama?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 11. kolovoza 2026. do 7. rujna 2026. (28 dana). Perimetar ga datira od 15. kolovoza 2026. do 31. kolovoza 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 13.872 hektara (138,7 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Kasama (14.656 ha, 1,4 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 32,1 °C, najniža vlaga od 24 % i udari vjetra od 45 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 40, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zambija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 3 poligona.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 15. kolovoza 2026. do 31. kolovoza 2026.. 331 žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.