Preskoči na sadržaj
worldfires
ZM · Zambija · →

Požar Kasama, kolovoz 2022 Kasama

Ugašen · zadnja detekcija 16. ruj 2022. 11:08 UTC

Požar je počeo 31. kolovoza 2022. na području Kasama, Zambija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 18 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 4.076 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 365. najveći u regiji Northern od 2016. (od 628 sa stranicom). 142. u državi Zambija u 2022., od 235.

Usporedi s…
Opožarena površina
4.076ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
18dana
31. kol 2022. – 17. ruj 2022.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
31. kol
2022
Toplinska žarišta
166
u jednom žarištu: 127 MW
Opasnost na početku
43
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
153MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 31. kol17. ruj
16. ruj 2022.

Kako se razvijao, iz dana u dan

31. kol 2022. · 226 MW · 11 1. ruj 2022. · 66 MW · 5 2. ruj 2022. · 333 MW · 11 3. ruj 2022. · 55 MW · 8 4. ruj 2022. · 509 MW · 36 5. ruj 2022. · 401 MW · 22 6. ruj 2022. · 149 MW · 17 7. ruj 2022. · 160 MW · 8 8. ruj 2022. · 55 MW · 4 9. ruj 2022. · 366 MW · 16 10. ruj 2022. · 142 MW · 12 11. ruj 2022. · 6 MW · 2 12. ruj 2022. · 7 MW · 1 13. ruj 2022. · 26 MW · 5 14. ruj 2022. · 18 MW · 2 15. ruj 2022. · 26 MW · 1 16. ruj 2022. · 55 MW · 5
31. kol 3. ruj 4. ruj 6. ruj 9. ruj 12. ruj 15. ruj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

30°najviša
48km/h · najjači udar
18%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.

Ovo je područje već gorjelo

100 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 2.953 ha 2016., 2.282 ha 2017., 3.098 ha 2018., 3.111 ha 2019., 2.655 ha 2020., 2.367 ha 2021.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 4.094 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 6,3 % površine koju ima Zagreb (41 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Kasama ovdje je počeo
    4.098 ha stigao 31. kol
    0,4 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina8,5 ha
Stanovnici≈ 500

Unutar opsega bilo je oko 8,5 ha izgrađene površine i živjelo je oko 500 stanovnika (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
31. kol 27,1 °C 28 % 48 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
1. ruj 25,6 °C 35 % 48 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
2. ruj 26,0 °C 30 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 34
3. ruj 27,8 °C 28 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 32
4. ruj 29,7 °C 21 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 34
5. ruj 29,4 °C 19 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 35
6. ruj 29,9 °C 18 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
7. ruj 27,8 °C 23 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
8. ruj 26,6 °C 23 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
9. ruj 27,1 °C 24 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
10. ruj 28,4 °C 21 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
11. ruj 28,4 °C 28 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 37
12. ruj 29,5 °C 30 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 35
13. ruj 29,2 °C 26 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
14. ruj 27,8 °C 26 % 45 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
15. ruj 28,0 °C 25 % 39 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
16. ruj 28,5 °C 26 % 41 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
17. ruj 29,1 °C 24 % 37 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
18. ruj poslije 29,9 °C 23 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
19. ruj poslije 31,5 °C 19 % 28 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
20. ruj poslije 31,7 °C 19 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 24. kol 2022.
Poslije · 24. ruj 2022.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

6. rujna 2022. je zrak uz požar dosegnuo 131 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 56: 3,7 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5131 µg/m³
Dana iznad smjernice20 dana
PM10188 µg/m³
Optička debljina1,38
2930311234567891011121314151617181920
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 166Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Zambija ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Kasama?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 31. kolovoza 2022. do 17. rujna 2022. (18 dana). Perimetar ga datira od 31. kolovoza 2022. do 10. rujna 2022..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 4.076 hektara (40,8 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Kasama (4.098 ha, 0,4 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 29,9 °C, najniža vlaga od 18 % i udari vjetra od 48 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 44, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zambija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 1 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 10. rujna 2022. → 17. rujna 2022..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 31. kolovoza 2022. do 10. rujna 2022.. 166 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.