Požar Iringa, 19. kolovoza 2026. Chunya, Iringa, Mbarali
Požar je počeo 19. kolovoza 2026. na području Iringa, Tanzanija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 45 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 113.063 hektara, raspoređen na 4 općine.
Ova stranica vjerojatno je kompleks požara, a ne jedan požar. GWIS spaja u jedan opseg požare koji se dodiruju tjednima, a u velikim sezonama to može spojiti desetke zasebnih požara. Ukupna površina je pouzdana; ishodište i datumi odnose se na cijeli kompleks.
Ostale stranice na istom području i u istim danima:
- 75.347 haIringa20. srpnja 2026. · 45 dana
- 23.926 haIringa15. rujna 2026. · 19 dana
- 21.611 haManyoni9. kolovoza 2026. · 23 dana
- 15.053 haManyoni14. rujna 2026. · 16 dana
- 11.936 haManyoni9. kolovoza 2026. · 13 dana
- 11.028 haMbarali16. rujna 2026. · 23 dana
- 8.435 haMbarali19. rujna 2026. · 20 dana
- 8.095 haMbaralilistopad 2026 · 9 dana
To je 3. najveći u regiji Iringa od 2016. (od 73 sa stranicom). Najveći u državi Tanzanija u 2026., od 220.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 113.063ha
- GWIS perimetar (Copernicus)
- Trajanje
- 45dana
- 19. kol 2026. – 2. lis 2026.
- Pogođene općine
- 4
- okruga
- Počeo
- 19. kol
- 2026
- Toplinska žarišta
- 2.808
- u jednom žarištu: 162 MW
- Opasnost na početku
- 34
- Visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 563MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.
Ovo je područje već gorjelo
98 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 54.394 ha 2016., 50.514 ha 2017., 36.732 ha 2018., 42.247 ha 2019., 38.375 ha 2020., 47.452 ha 2021., 31.346 ha 2022., 37.304 ha 2023., 41.617 ha 2024., 21.555 ha 2025.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 111.097 ha koji su već izgorjeli.
- 26.376 ha Požar Chunya, srpanj 2016 ukupno 32.137 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 23.356 ha Požar Iringa, kolovoz 2017 ukupno 39.206 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 15.462 ha Požar Iringa, srpanj 2019 ukupno 97.386 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 11.526 ha Požar Chunya, kolovoz 2022 ukupno 15.782 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 10.626 ha Požar Iringa, rujan 2018 ukupno 113.445 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 9.373 ha Požar Mbarali, rujan 2021 ukupno 140.758 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 8.995 ha Požar Iringa, srpanj 2019 ukupno 18.155 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 8.858 ha Požar Iringa, kolovoz 2024 ukupno 10.573 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
49.615 ha stigao 21. kol2,8 %
-
Iringa ovdje je počeo43.079 ha stigao 19. kol2,3 %
-
13.511 ha stigao 24. kol0,9 %
-
7.551 ha stigao 19. kol0,3 %
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2025Unutar opsega bilo je oko 1,9 ha izgrađene površine i živjelo je oko 150 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 23. kol | 27,7 °C | 38 % | 36 km/h | 0,1 mm | Visoka 34 |
| 24. kol | 29,0 °C | 34 % | 38 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 25. kol | 27,7 °C | 34 % | 41 km/h | 0,0 mm | Visoka 37 |
| 26. kol | 28,8 °C | 29 % | 36 km/h | 0,0 mm | Visoka 37 |
| 27. kol | 27,7 °C | 35 % | 42 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 38 |
| 28. kol | 27,6 °C | 31 % | 41 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 29. kol | 27,5 °C | 30 % | 43 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 30. kol | 27,7 °C | 32 % | 40 km/h | 0,0 mm | Visoka 37 |
| 31. kol | 27,6 °C | 36 % | 38 km/h | 0,0 mm | Visoka 37 |
| 1. ruj | 26,9 °C | 36 % | 39 km/h | 0,1 mm | Visoka 37 |
| 2. ruj | 28,6 °C | 29 % | 39 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 3. ruj | 28,5 °C | 28 % | 34 km/h | 0,0 mm | Visoka 34 |
| 4. ruj | 30,1 °C | 27 % | 35 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 5. ruj | 31,3 °C | 24 % | 36 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 6. ruj | 28,9 °C | 32 % | 36 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 7. ruj | 28,3 °C | 32 % | 35 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 8. ruj | 27,2 °C | 34 % | 40 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 9. ruj | 27,3 °C | 30 % | 40 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 10. ruj | 27,4 °C | 32 % | 42 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 11. ruj | 27,0 °C | 36 % | 39 km/h | 0,0 mm | Visoka 37 |
| 12. ruj | 28,4 °C | 32 % | 36 km/h | 0,0 mm | Visoka 35 |
| 13. ruj | 27,1 °C | 36 % | 35 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 14. ruj | 30,2 °C | 33 % | 35 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 15. ruj | 28,0 °C | 36 % | 40 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 16. ruj | 27,3 °C | 32 % | 45 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 17. ruj | 27,0 °C | 32 % | 43 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 18. ruj | 27,1 °C | 36 % | 42 km/h | 0,0 mm | Visoka 38 |
| 19. ruj | 29,3 °C | 25 % | 42 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 20. ruj | 29,8 °C | 27 % | 41 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 21. ruj | 29,8 °C | 31 % | 39 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 22. ruj | 30,0 °C | 30 % | 38 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 23. ruj | 30,1 °C | 30 % | 38 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 24. ruj | 30,2 °C | 32 % | 33 km/h | 0,0 mm | Visoka 37 |
| 25. ruj | 29,7 °C | 36 % | 38 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 38 |
| 26. ruj | 29,8 °C | 34 % | 43 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 27. ruj | 29,6 °C | 28 % | 37 km/h | 0,0 mm | Visoka 37 |
| 28. ruj | 31,2 °C | 30 % | 41 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 29. ruj | 30,6 °C | 27 % | 44 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 30. ruj | 29,3 °C | 30 % | 45 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 1. lis | 29,9 °C | 29 % | 37 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 2. lis | 29,9 °C | 31 % | 37 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 3. lis poslije | 30,8 °C | 26 % | 39 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 4. lis poslije | 30,7 °C | 27 % | 45 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 5. lis poslije | 30,5 °C | 28 % | 42 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 6. lis poslije | 30,5 °C | 31 % | 37 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 7. lis poslije | 30,3 °C | 38 % | 41 km/h | 0,1 mm | Vrlo visoka 38 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus20. kolovoza 2026. je zrak uz požar dosegnuo 34 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 24: 1,6 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 2.808Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 45.221 haManyoni4. srpnja 2017. · 37 dana · 18 km daleko
- 39.206 haIringa8. kolovoza 2017. · 41 dan · 23 km daleko
- 42.802 haIringa27. srpnja 2023. · 44 dana · 24 km daleko
- 75.347 haIringa20. srpnja 2026. · 45 dana · 25 km daleko
- 97.386 haIringa6. srpnja 2019. · 31 dan · 28 km daleko
- 113.445 haIringarujan 2018 · 42 dana · 29 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Iringa?
- Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 19. kolovoza 2026. do 2. listopada 2026. (45 dana). Perimetar ga datira od 23. kolovoza 2026. do 27. rujna 2026..
- Kolika je površina izgorjela?
- Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 113.063 hektara (1.130,6 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 4 općine: Chunya (49.615 ha, 2,8 %); Iringa (43.079 ha, 2,3 %); Mbarali (13.511 ha, 0,9 %); Manyoni (7.551 ha, 0,3 %).
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 31,3 °C, najniža vlaga od 24 % i udari vjetra od 45 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 42, razred Vrlo visoka.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Tanzanija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Satelitska provjera
Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
Bez promjena od 24. listopada 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj je stranici spojeno 5 poligona.
- Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 23. kolovoza 2026. do 27. rujna 2026.. 2.808 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.