Požar je počeo 27. srpnja 2023. na području Iringa, Tanzanija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 44 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 42.574 hektara, raspoređen na jednu općinu.
To je 5. najveći u regiji Iringa od 2016. (od 61 sa stranicom). Najveći u državi Tanzanija u 2023., od 44.
podudara se sa službenims ogradomsamo satelitmodel
Pri kopiranju rečenica je
Označite brojke koje želite: od njih se slažu uvod i CSV.
Izgorjela površina
samo satelit
42.574ha
Unija 3 perimetara GWIS (Copernicus): ono što se preklapa broji se jednom.
Izvor
GWIS (Copernicus)
Datum
27. srp 2023. – 8. ruj 2023.
+− provjera
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Trajanje prema satelitu
samo satelit
44dana
Od 27. srp 2023. do 8. ruj 2023.: prvi i zadnji dan s vatrom na stranici.
Izvor
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Datum
zadnja detekcija: 8. ruj 2023. 22:20 UTC
+− provjera
Sateliti prolaze nekoliko puta dnevno, a oblaci ili dim mogu sakriti požar: izostanak detekcija nije službeno gašenje. Požar proglašava lokaliziranim ili ugašenim služba za hitne situacije svake države.
Početak
samo satelit
27. srp 2023.
Prvi dan s vatrom koji vide sateliti ili perimetar.
Izvor
GWIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Datum
27. srp 2023.
+− provjera
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija: ovdje nisu poznati ni sat dojave ni uzrok.
Toplinska žarišta
samo satelit
2.288
Detekcije VIIRS na 375 m. Najintenzivnije žarište: 217 MW.
Izvor
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP + NOAA-20)
Datum
27. srp 2023. – 8. ruj 2023.
+− provjera
Nema službene evidencije za usporedbu. Svako žarište je piksel otkriven pri jednom preletu satelita, a ne zaseban požar.
Najgori dan
samo satelit
1.510MW
Zbroj zračene snage 27. kolovoza 2023.; žarišta tog dana: 97.
Izvor
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Datum
27. kol 2023.
+− provjera
Zračena snaga vatre (FRP) mjeri energiju koju vatra emitira kad satelit preleti. Zbrojena po danima uspoređuje intenzitet, ne površinu.
Opasnost na početku
model
30,1FWI · visoka
Meteorološki indeks opasnosti FWI (kanadski sustav) koji WorldFires izračunava za dan početka požara. Uzastopni dani bez kiše prije toga: 50.
To je indeks izračunan iz podataka meteorološkog modela, a ne mjerenje požara ni službeno upozorenje. Upozorenja o opasnosti izdaje nadležno tijelo svake zemlje. Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Vrijeme tijekom požara
model
31,1°C · 31 % RV
Najviša temperatura 31,1 °C i najniža vlažnost 31 % 6. rujna 2023.; udari vjetra 44 km/h 28. kolovoza 2023..
To su vrijednosti modela za ćeliju od oko 25 km, a ne s meteorološke postaje: mogu se razlikovati od izmjerenog na terenu.
Živjeli unutra
model
≈ 40osoba
Procijenjeni stanovnici unutar perimetra i 0,52 ha izgrađene površine (mreža od 100 m, razdoblje 2025).
Izvor
GHSL R2023A · JRC
Datum
izračunano 24. listopada 2026.
+− provjera
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
ⓘDnevnik promjena ove stranice vodi se od 24. listopada 2026.: svake noći uspoređuje se što objavljuje i bilježi se razlika. Ono ranije rekonstruira se prema datumu svakog izvora i označava kao rekonstruirano.
Prikaži
dnevnik
Datum početka: 28. srpnja 2023. → 27. srpnja 2023..
Verzija čuva površinu, datume, naziv i službenu evidenciju; površinu onakvu kakva je zabilježena (promjene manje od 2 % ne bilježe se). Karta, žarišta i vrijeme uvijek se prikazuju kao danas.
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
31°najviša
44km/h · najjači udar
20%najniža vlaga
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 50 dana.
Ovo je područje već gorjelo
100 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 30.907 ha 2016., 4.905 ha 2017., 30.574 ha 2018., 30.977 ha 2019., 20.304 ha 2020., 30.540 ha 2021.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 42.815 ha koji su već izgorjeli.
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2025
Izgrađena površina0,52ha
Stanovnici≈ 40
Unutar opsega bilo je oko 0,52 ha izgrađene površine i živjelo je oko 40 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Dan
Najviša
Najniža vlaga
Najjači udar
Kiša
Opasnost (FWI)
27. srp
26,3 °C
28 %
34 km/h
0,0 mm
Visoka 30
28. srp
26,9 °C
32 %
27 km/h
0,0 mm
Visoka 29
29. srp
27,7 °C
35 %
25 km/h
0,0 mm
Visoka 28
30. srp
29,1 °C
32 %
20 km/h
0,0 mm
Visoka 28
31. srp
28,8 °C
28 %
27 km/h
0,0 mm
Visoka 29
1. kol
28,0 °C
25 %
33 km/h
0,0 mm
Visoka 35
2. kol
26,0 °C
34 %
38 km/h
0,1 mm
Visoka 35
3. kol
27,7 °C
31 %
32 km/h
0,0 mm
Visoka 35
4. kol
26,3 °C
30 %
30 km/h
0,0 mm
Visoka 32
5. kol
27,4 °C
28 %
34 km/h
0,0 mm
Visoka 33
6. kol
25,3 °C
40 %
35 km/h
0,1 mm
Visoka 30
7. kol
25,7 °C
37 %
31 km/h
0,3 mm
Visoka 30
8. kol
27,2 °C
28 %
28 km/h
0,0 mm
Visoka 30
9. kol
27,7 °C
27 %
31 km/h
0,0 mm
Visoka 31
10. kol
26,0 °C
33 %
31 km/h
0,0 mm
Visoka 31
11. kol
27,4 °C
32 %
29 km/h
0,0 mm
Visoka 30
12. kol
26,8 °C
35 %
29 km/h
0,0 mm
Visoka 31
13. kol
27,0 °C
36 %
31 km/h
0,0 mm
Visoka 34
14. kol
28,5 °C
34 %
32 km/h
0,0 mm
Visoka 34
15. kol
29,3 °C
33 %
30 km/h
0,0 mm
Visoka 31
16. kol
28,9 °C
31 %
31 km/h
0,0 mm
Visoka 33
17. kol
28,5 °C
28 %
32 km/h
0,0 mm
Visoka 34
18. kol
28,4 °C
27 %
35 km/h
0,0 mm
Visoka 34
19. kol
28,7 °C
29 %
30 km/h
0,0 mm
Visoka 35
20. kol
30,2 °C
20 %
26 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 38
21. kol
29,8 °C
27 %
29 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 40
22. kol
30,8 °C
30 %
27 km/h
0,0 mm
Visoka 38
23. kol
29,6 °C
30 %
33 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 40
24. kol
29,4 °C
25 %
31 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 40
25. kol
28,9 °C
29 %
33 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 40
26. kol
29,8 °C
33 %
31 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 38
27. kol
30,2 °C
26 %
41 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 43
28. kol
27,7 °C
30 %
44 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 44
29. kol
28,1 °C
27 %
32 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 39
30. kol
29,2 °C
27 %
32 km/h
0,0 mm
Visoka 37
31. kol
29,1 °C
29 %
30 km/h
0,0 mm
Visoka 36
1. ruj
29,3 °C
30 %
31 km/h
0,0 mm
Visoka 36
2. ruj
28,4 °C
32 %
35 km/h
0,0 mm
Visoka 38
3. ruj
28,7 °C
32 %
36 km/h
0,0 mm
Visoka 38
4. ruj
29,1 °C
31 %
32 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 38
5. ruj
29,2 °C
31 %
30 km/h
0,0 mm
Visoka 35
6. ruj
31,1 °C
31 %
22 km/h
0,0 mm
Visoka 31
7. ruj
30,6 °C
32 %
21 km/h
0,0 mm
Visoka 31
8. ruj
29,8 °C
27 %
30 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 42
9. ruj poslije
28,8 °C
28 %
32 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 39
10. ruj poslije
29,0 °C
31 %
29 km/h
0,0 mm
Visoka 36
11. ruj poslije
30,4 °C
34 %
27 km/h
0,0 mm
Visoka 35
12. ruj poslije
30,9 °C
36 %
28 km/h
0,0 mm
Visoka 36
13. ruj poslije
28,7 °C
32 %
40 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 39
14. ruj poslije
28,7 °C
30 %
36 km/h
0,2 mm
Visoka 38
15. ruj poslije
30,0 °C
22 %
35 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 39
16. ruj poslije
30,6 °C
26 %
29 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 40
17. ruj poslije
31,7 °C
25 %
25 km/h
0,0 mm
Visoka 37
18. ruj poslije
30,8 °C
28 %
34 km/h
0,0 mm
Vrlo visoka 41
Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu
Počeo je s FWI-jem 30,1 i najnižom vlagom od 28 %; prije toga: 50 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 24.
FWI na početku30,1
Najniža vlaga28 %
Dani bez kiše50
ovaj požarodabrani blizanciostatak područja
Gotovo istiSlični
Obrisi najsličnijih blizanaca
Ovaj požar · Požar Iringa, 27. srpnja 2023.
42.574 ha44 danaFWI 30,1Najniža vlaga 28 %
Požar Chunya, srpanj 2019
17.071 ha21 danFWI 30,8Najniža vlaga 30 %udaljen 50 km, 2019.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.
Bio je 8,9 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 44 dana (medijan: 12 dana).
Većih od njega bilo je samo 1 od 24 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 23 od 24 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,1 mm.
Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo
Kako je završio
—prva kiša
—bez kiše deset dana
44km/h · najjači udar
Smatra se da je završio 8. ruj, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 1 od 24, s medijanom od 1,1 mm.
Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Kako se bira blizanac
Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 27. srpnja 2023. do 8. rujna 2023. (44 dana). Perimetar ga datira od 28. srpnja 2023. do 8. rujna 2023..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 42.574 hektara (425,7 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Iringa (43.074 ha, 2,3 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 31,1 °C, najniža vlaga od 20 % i udari vjetra od 44 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 44, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Tanzanija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 24. Medijan trajanja bio je 12 dana, a medijan površine 4.792 ha; 29 % ih je prešlo 10.000 ha. Većih od njega bilo je samo 1 od 24 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 23 od 24 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 1,1 mm.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
⚑Prijavi pogreškuKako to znamo›
Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 3 poligona.
Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 28. srpnja 2023. do 8. rujna 2023.. 2.288 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.