Požar Iringa, 27. kolovoza 2023. Iringa
Požar je počeo 27. kolovoza 2023. na području Iringa, Tanzanija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 13 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 6.250 hektara, raspoređen na jednu općinu.
To je 23. najveći u regiji Iringa od 2016. (od 73 sa stranicom). 6. u državi Tanzanija u 2023., od 44.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 6.250ha
- GWIS perimetar (Copernicus)
- Trajanje
- 13dana
- 27. kol 2023. – 8. ruj 2023.
- Pogođene općine
- 1
- okruga
- Počeo
- 27. kol
- 2023
- Toplinska žarišta
- 301
- u jednom žarištu: 217 MW
- Opasnost na početku
- 47
- Vrlo visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 192MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.
Ovo je područje već gorjelo
100 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 5.523 ha 2016., 5.430 ha 2018., 2.923 ha 2019., 3.204 ha 2020., 1.746 ha 2021.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 6.269 ha koji su već izgorjeli.
- 5.441 ha Požar Iringa, kolovoz 2016 ukupno 138.240 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 5.430 ha Požar Iringa, rujan 2018 ukupno 113.445 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 2.923 ha Požar Iringa, srpanj 2019 ukupno 97.386 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 1.824 ha Požar Iringa, kolovoz 2020 ukupno 4.635 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 1.372 ha Požar Iringa, kolovoz 2020 ukupno 3.885 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 210 ha Požar Mbarali, rujan 2021 ukupno 140.758 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
Iringa ovdje je počeo6.288 ha stigao 27. kol0,3 %
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2025Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 27. kol | 31,2 °C | 22 % | 44 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 47 |
| 28. kol | 28,9 °C | 25 % | 42 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 29. kol | 28,8 °C | 24 % | 33 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 30. kol | 29,6 °C | 24 % | 37 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 31. kol | 29,8 °C | 26 % | 31 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 1. ruj | 30,0 °C | 26 % | 29 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 2. ruj | 29,3 °C | 27 % | 37 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 3. ruj | 29,1 °C | 28 % | 38 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 4. ruj | 29,7 °C | 28 % | 35 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 5. ruj | 29,6 °C | 29 % | 29 km/h | 0,0 mm | Visoka 38 |
| 6. ruj | 31,7 °C | 28 % | 22 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 7. ruj | 31,2 °C | 29 % | 21 km/h | 0,0 mm | Visoka 35 |
| 8. ruj | 30,3 °C | 24 % | 34 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 45 |
| 9. ruj poslije | 29,6 °C | 24 % | 40 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 45 |
| 10. ruj poslije | 29,6 °C | 27 % | 33 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 11. ruj poslije | 31,3 °C | 29 % | 32 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 12. ruj poslije | 31,7 °C | 32 % | 31 km/h | 0,1 mm | Vrlo visoka 41 |
| 13. ruj poslije | 29,4 °C | 29 % | 36 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 14. ruj poslije | 30,0 °C | 25 % | 34 km/h | 0,1 mm | Vrlo visoka 41 |
| 15. ruj poslije | 30,7 °C | 20 % | 33 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 16. ruj poslije | 31,2 °C | 22 % | 32 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 17. ruj poslije | 32,0 °C | 21 % | 31 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 18. ruj poslije | 31,2 °C | 25 % | 39 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 46 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus7. rujna 2023. je zrak uz požar dosegnuo 21 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 301Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 54.511 haIringa28. srpnja 2024. · 25 dana · 4 km daleko
- 97.386 haIringa6. srpnja 2019. · 31 dan · 12 km daleko
- 75.347 haIringa20. srpnja 2026. · 45 dana · 15 km daleko
- 138.240 haIringakolovoz 2016 · 46 dana · 19 km daleko
- 42.802 haIringa27. srpnja 2023. · 44 dana · 20 km daleko
- 113.445 haIringarujan 2018 · 42 dana · 30 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Iringa?
- Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 27. kolovoza 2023. do 8. rujna 2023. (13 dana). Perimetar ga datira od 28. kolovoza 2023. do 6. rujna 2023..
- Kolika je površina izgorjela?
- Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 6.250 hektara (62,5 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao samo u Iringa (6.288 ha, 0,3 %).
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 31,7 °C, najniža vlaga od 22 % i udari vjetra od 44 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 47, razred Vrlo visoka.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Tanzanija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Satelitska provjera
Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
- Posljednji dan s vatrom: 6. rujna 2023. → 8. rujna 2023..
- Datum početka: 28. kolovoza 2023. → 27. kolovoza 2023..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
- Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 28. kolovoza 2023. do 6. rujna 2023.. 301 žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.