Preskoči na sadržaj
worldfires
MZ · Mozambik · →

Požar Ile, rujan 2020 Ile, Alto Molocue

Ugašen · zadnja detekcija 30. ruj 2020. 22:40 UTC

Požar je počeo 8. rujna 2020. na području Ile, Mozambik, a sateliti su ga vidjeli kako gori 22 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 18.502 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 82. najveći u regiji Zambézia od 2016. (od 839 sa stranicom). 10. u državi Mozambik u 2020., od 193.

Usporedi s…
Opožarena površina
18.502ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
22dana
8. ruj 2020. – 29. ruj 2020.
Pogođene općine
2
okruga
Počeo
8. ruj
2020
Toplinska žarišta
1.323
u jednom žarištu: 99 MW
Opasnost na početku
7
Niska · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
483MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 8. ruj29. ruj
30. ruj 2020.

Kako se razvijao, iz dana u dan

8. ruj 2020. · 37 MW · 10 9. ruj 2020. · 37 MW · 6 10. ruj 2020. · 60 MW · 10 11. ruj 2020. · 45 MW · 7 12. ruj 2020. · 31 MW · 2 13. ruj 2020. · 433 MW · 34 14. ruj 2020. · 615 MW · 81 15. ruj 2020. · 949 MW · 149 16. ruj 2020. · 656 MW · 114 17. ruj 2020. · 716 MW · 66 18. ruj 2020. · 1.520 MW · 148 19. ruj 2020. · 395 MW · 49 20. ruj 2020. · 483 MW · 55 21. ruj 2020. · 882 MW · 129 22. ruj 2020. · 170 MW · 22 24. ruj 2020. · 125 MW · 24 25. ruj 2020. · 583 MW · 64 26. ruj 2020. · 639 MW · 76 27. ruj 2020. · 481 MW · 67 28. ruj 2020. · 758 MW · 114 29. ruj 2020. · 421 MW · 59 30. ruj 2020. · 590 MW · 37
8. ruj 12. ruj 16. ruj 18. ruj 20. ruj 25. ruj 29. ruj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

34°najviša
42km/h · najjači udar
24%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 1 dan.

Ovo je područje već gorjelo

57 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 5.319 ha 2016., 5.105 ha 2017., 3.986 ha 2018., 2.246 ha 2019.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 10.496 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 29 % površine koju ima Zagreb (185 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Ile ovdje je počeo
    12.253 ha stigao 8. ruj
    4,2 %
  2. 6.350 ha stigao 8. ruj
    1,0 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina47 ha
Stanovnici≈ 4.700

Unutar opsega bilo je oko 47 ha izgrađene površine i živjelo je oko 4.700 stanovnika (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
8. ruj 24,2 °C 39 % 29 km/h 0,0 mm Niska 7
9. ruj 26,1 °C 38 % 28 km/h 0,0 mm Niska 10
10. ruj 27,2 °C 43 % 28 km/h 0,0 mm Niska 10
11. ruj 27,1 °C 40 % 34 km/h 0,0 mm Umjerena 11
12. ruj 26,3 °C 48 % 36 km/h 0,2 mm Umjerena 12
13. ruj 27,7 °C 46 % 29 km/h 0,0 mm Umjerena 11
14. ruj 32,0 °C 33 % 24 km/h 0,0 mm Umjerena 14
15. ruj 32,8 °C 28 % 27 km/h 0,0 mm Umjerena 16
16. ruj 31,6 °C 32 % 33 km/h 0,0 mm Umjerena 19
17. ruj 33,4 °C 27 % 31 km/h 0,0 mm Umjerena 20
18. ruj 30,6 °C 27 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 22
19. ruj 30,6 °C 31 % 24 km/h 0,0 mm Umjerena 20
20. ruj 32,5 °C 25 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 24
21. ruj 31,8 °C 26 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 26
22. ruj 29,1 °C 38 % 41 km/h 0,2 mm Visoka 26
23. ruj 25,5 °C 54 % 39 km/h 3,0 mm Vrlo niska 4
24. ruj 28,1 °C 40 % 28 km/h 0,2 mm Niska 11
25. ruj 31,8 °C 29 % 19 km/h 0,0 mm Umjerena 18
26. ruj 33,5 °C 24 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 28
27. ruj 34,0 °C 26 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 30
28. ruj 34,0 °C 28 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 28
29. ruj 33,7 °C 26 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 26
30. ruj poslije 32,9 °C 29 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 30
1. lis poslije 34,1 °C 26 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 27
2. lis poslije 35,6 °C 23 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 35
3. lis poslije 34,7 °C 26 % 35 km/h 0,0 mm Visoka 35
4. lis poslije 33,8 °C 34 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 30
5. lis poslije 31,7 °C 44 % 35 km/h 0,2 mm Visoka 27
6. lis poslije 28,0 °C 50 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 22
7. lis poslije 28,8 °C 40 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 24
8. lis poslije 28,7 °C 46 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 22
9. lis poslije 31,5 °C 38 % 22 km/h 0,0 mm Visoka 22

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 1. ruj 2020.
Poslije · 6. lis 2020.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Tablica detekcija · 1.323Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Mozambik ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Ile?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 8. rujna 2020. do 29. rujna 2020. (22 dana). Perimetar ga datira od 12. rujna 2020. do 22. rujna 2020..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 18.502 hektara (185,0 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Ile (12.253 ha, 4,2 %); Alto Molocue (6.350 ha, 1,0 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 34,0 °C, najniža vlaga od 24 % i udari vjetra od 42 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 30, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Mozambik (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 22. rujna 2020. → 29. rujna 2020..
  2. Datum početka: 12. rujna 2020. → 8. rujna 2020..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 12. rujna 2020. do 22. rujna 2020.. 1.323 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.