Požar Fornelos, kolovoz 2016 Fornelos, Moimenta, Santiago de Piães
Požar je počeo 8. kolovoza 2016. na području općine Fornelos, Portugal, a sateliti su vatru bilježili 4 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 394 hektara, raspoređen na 4 općine. Prema ICNF, najveći od 3 zabilježenih požara otkriven je 10. kolovoza 2016. u 00:18, a ugašenim je proglašen 11. kolovoza 2016..
To je 11. najveći u regiji Cinfães od 2016. (od 31 sa stranicom). 67. u državi Portugal u 2016., od 180.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 394ha
- opseg Copernicus
- Trajanje
- 4dana
- 8. kol 2016. – 11. kol 2016.
- Pogođene općine
- 4
- freguesija
- Počeo
- 8. kol
- 2016
- Toplinska žarišta
- 84
- u jednom žarištu: 72 MW
- Opasnost na početku
- 45
- Vrlo visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 818MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 33 dana. Nakon požara došla je kiša: 1,4 mm 17. kol.
Ovo je područje već gorjelo
Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.
Što se dogodilo svakoj općini
-
241 ha stigao 10. kol24 %
-
Moimenta 356 stan. · 0,7 km od središta108 ha stigao 10. kol16 %
-
Santiago de Piães 1.607 stan. · 2,9 km od središta33 ha stigao 10. kol1,9 %
-
Travanca 712 stan. · 1,1 km od središta13 ha stigao 10. kol2,6 %
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Što je izgorjelo
- Šikare i prijelazna vegetacija70 %
- Ostala prirodna područja25 %
- Poljoprivredna područja4,0 %
- Mješovite šume0,8 %
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2015Unutar opsega bilo je oko 0,77 ha izgrađene površine i živjelo je oko 30 stanovnika (GHSL 2015, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Kompleks od 3 požara prema ICNF
Prema ICNF, unutar ovog opsega tih je dana počelo 3 požara, ukupno 390 ha (satelit je izmjerio 394 ha).
ICNF zasebno bilježi svaki požar koji je počeo u drugo vrijeme ili na drugom mjestu; satelit vidi jednu izgorjelu površinu, pa ih ova stranica grupira. Brojevi na karti pokazuju gdje je svaki počeo.
- 1 Cinfães Fornelos 7. kolovoza 2016. · 01:04 8 ha · ugašen 8. kolovoza 2016. · uzrok: namjerno
- 2 Cinfães Travanca 7. kolovoza 2016. · 04:15 5 ha · ugašen 7. kolovoza 2016. · uzrok: nepoznat
- 3 Cinfães Fornelos 10. kolovoza 2016. · 00:18 377 ha · ugašen 11. kolovoza 2016. · uzrok: namjerno
Ukupno prema ICNF: 390 ha, 99 % od 394 ha satelitskog obuhvata.
ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). To je operativni registar ustanove: brojke se mogu revidirati kad se zatvori godišnja statistika.
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 10. kol | 28,0 °C | 27 % | 62 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 45 |
| 11. kol | 29,0 °C | 28 % | 52 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 12. kol poslije | 30,6 °C | 26 % | 37 km/h | 0,0 mm | Visoka 36 |
| 13. kol poslije | 29,6 °C | 23 % | 38 km/h | 0,0 mm | Visoka 37 |
| 14. kol poslije | 26,7 °C | 44 % | 30 km/h | 0,0 mm | Visoka 27 |
| 15. kol poslije | 25,4 °C | 47 % | 30 km/h | 0,0 mm | Visoka 24 |
| 16. kol poslije | 22,8 °C | 49 % | 34 km/h | 0,0 mm | Visoka 23 |
| 17. kol poslije | 21,9 °C | 67 % | 36 km/h | 1,4 mm | Niska 8 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus11. kolovoza 2016. je zrak uz požar dosegnuo 198 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 87: 5,8 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 84Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 6.555 haArouca Realsrpanj 2025 · 5 dana · 7 km daleko
- 8.253 haChavelistopad 2017 · 5 dana · 14 km daleko
- 30.331 haArouca Santa Euláliakolovoz 2016 · 9 dana · 22 km daleko
- 35.523 haCastro Daire União das Freguesias de Picão e Ermidarujan 2024 · 10 dana · 23 km daleko
- 6.845 haUnião das Freguesias de Campelo e Ovil e Loivos do Monterujan 2024 · 3 dana · 23 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Fornelos?
- Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 8. kolovoza 2016. do 11. kolovoza 2016. (4 dana). Perimetar ga datira od 10. kolovoza 2016. do 11. kolovoza 2016.. Prema ICNF, najveći od 3 zabilježenih požara otkriven je 10. kolovoza 2016. u 00:18, a ugašenim je proglašen 11. kolovoza 2016..
- Kolika je površina izgorjela?
- Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 394 hektara (3,9 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 4 općine: Fornelos (241 ha, 24 %); Moimenta (108 ha, 16 %); Santiago de Piães (33 ha, 1,9 %); Travanca (13 ha, 2,6 %).
- Je li požar stigao do nekog naselja?
- Vatra se zaustavila 0,7 km od središta područja Moimenta, najbližeg od onih koje je zahvatila. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 29,0 °C, najniža vlaga od 27 % i udari vjetra od 62 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 45, razred Vrlo visoka.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Portugal, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
- ICNF · Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas ↗
- ANEPC · Proteção Civil ↗
- Fogos.pt (ocorrências em tempo real) ↗
Satelitska provjera
Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
Bez promjena od 24. listopada 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
- Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 10. kolovoza 2016. do 11. kolovoza 2016.. 84 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Usporedba s izvorom ICNF: 390 ha službeno prema 394 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2015, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.