Požar Fermoselle, 26. kolovoza 2017. Fermoselle, Villar del Buey, Trabanca
Požar je počeo 26. kolovoza 2017. na području općine Fermoselle, Španjolska, a sateliti su vatru bilježili 9 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 2.199 hektara, raspoređen na 3 općine.
To je 7. najveći u regiji Zamora od 2016. (od 45 sa stranicom). 11. u državi Španjolska u 2017., od 144.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 2.199ha
- opseg Copernicus
- Trajanje
- 9dana
- 26. kol 2017. – 3. ruj 2017.
- Pogođene općine
- 3
- općina
- Počeo
- 26. kol
- 2017
- Toplinska žarišta
- 77
- u jednom žarištu: 53 MW
- Opasnost na početku
- 60
- Ekstremna · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 222MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 49 dana.
Ovo je područje već gorjelo
Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
1.464 ha stigao 26. kol21 %
-
Villar del Buey 483 stan. · 16,5 km od središta724 ha stigao 27. kol5,4 %
-
Trabanca 159 stan. · 4,3 km od središta13 ha stigao 26. kol0,4 %
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Što je izgorjelo
- Makija53 %
- Ostala prirodna područja22 %
- Šikare i prijelazna vegetacija11 %
- Poljoprivredna područja10 %
- Listopadne šume4,9 %
Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 100 %
- ZEPA + LIC Arribes del Duero ES4150096 · ES0000118
Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2015Unutar opsega bilo je oko 1,5 ha izgrađene površine i živjelo je oko 50 stanovnika (GHSL 2015, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Više službenih zapisa poklapa se s ovim područjem
Prema EGIF (MITECO), unutar ovog opsega tih je dana počelo 2 požara, ukupno 1.647 ha (satelit je izmjerio 2.199 ha). Dvije se brojke znatno razlikuju pa možda nije riječ o istom požaru: shvatite ih kao obližnje zapise.
EGIF (MITECO) zasebno bilježi svaki požar koji je počeo u drugo vrijeme ili na drugom mjestu; satelit vidi jednu izgorjelu površinu, pa ih ova stranica grupira. Brojevi na karti pokazuju gdje je svaki počeo.
- 1 Fermoselle La Cicutina 26. kolovoza 2017. · 03:30 1.632 ha · ugašen 10. rujna 2017. · uzrok: namjerno
- 2 Villarino de los Aires La Cuesta 26. kolovoza 2017. · 17:57 14 ha · ugašen 30. kolovoza 2017. · uzrok: namjerno
Ukupno prema EGIF (MITECO): 1.647 ha, 75 % od 2.199 ha satelitskog obuhvata.
MITECO, Estadística General de Incendios Forestales (EGIF). Riječ je o konsolidiranoj statistici ustanove: površinu mjeri na svoj način pa se može razlikovati od satelitske.
Provjereno s medijima
Provjereno 2. listopada 2026.Ovu smo stranicu usporedili s 3 izvora objavljenih nakon gašenja požara. Evo što dodaju:
- Poznat i kao
- Incendio de Fermoselle y Villar del Buey · Incendio del paraje El Picón (Fermoselle)
- Navedena službena površina: 2.844 ha (satelit je izmjerio 2.199 ha)
- Proglašen ugašenim: 10. rujna 2017.
Izvori
- El MAPA finaliza las obras de restauración de los terrenos afectados por el incendio de Fermoselle (Zamora) por valor de 500.000 euros — Ministerio de Agricultura, Pesca y Alimentación (MAPA), 14. kolovoza 2018. · službeni izvor
- Fermoselle Fire - August 2017 — worldfires.org (ficha, registro EGIF/MITECO) · službeni izvor
- José Manuel Pilo, alcalde de Fermoselle: El incendio es en el mismo paraje donde en 2017 el fuego arrasó con más de 3.500 hectáreas — COPE (La Linterna), 29. srpnja 2026.
Službeni podaci mjere se drukčije od satelitskih i ponekad obuhvaćaju samo dio požara.
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 26. kol | 30,8 °C | 20 % | 55 km/h | 0,1 mm | Ekstremna 60 |
| 27. kol | 26,0 °C | 34 % | 53 km/h | 1,9 mm | Umjerena 21 |
| 28. kol | 27,3 °C | 22 % | 34 km/h | 0,5 mm | Visoka 32 |
| 29. kol | 25,2 °C | 34 % | 24 km/h | 0,3 mm | Visoka 28 |
| 30. kol | 22,9 °C | 47 % | 38 km/h | 3,1 mm | Niska 8 |
| 31. kol | 24,9 °C | 29 % | 37 km/h | 0,0 mm | Visoka 22 |
| 1. ruj | 24,5 °C | 28 % | 37 km/h | 0,0 mm | Visoka 29 |
| 2. ruj | 26,7 °C | 17 % | 39 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 3. ruj | 29,0 °C | 17 % | 41 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 4. ruj poslije | 27,3 °C | 35 % | 23 km/h | 0,0 mm | Visoka 30 |
| 5. ruj poslije | 30,3 °C | 19 % | 33 km/h | 0,0 mm | Visoka 37 |
| 6. ruj poslije | 29,0 °C | 26 % | 41 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 7. ruj poslije | 28,4 °C | 13 % | 34 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 8. ruj poslije | 28,8 °C | 13 % | 37 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 9. ruj poslije | 20,3 °C | 32 % | 55 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 10. ruj poslije | 22,9 °C | 27 % | 35 km/h | 0,0 mm | Visoka 34 |
| 11. ruj poslije | 25,8 °C | 28 % | 45 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 39 |
| 12. ruj poslije | 25,0 °C | 31 % | 44 km/h | 0,0 mm | Visoka 38 |
| 13. ruj poslije | 28,6 °C | 20 % | 36 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 38 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus26. kolovoza 2017. je zrak uz požar dosegnuo 18 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 77Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 11.099 haFermosellesrpanj 2026 · 4 dana · 9 km daleko
- 10.823 haCipérez Espadañakolovoz 2025 · 4 dana · 30 km daleko
- 5.971 haFreixo de Espada à Cinta União das Freguesias de Lagoaça e Fornosrujan 2016 · 3 dana · 30 km daleko
- 2.593 haFreixo de Espada à Cinta Freixo de Espada à Cinta e Mazoucosrpanj 2017 · 3 dana · 33 km daleko
- 2.013 haVimioso Vale de Frades e Avelanosokolovoz 2024 · 2 dana · 36 km daleko
- 11.932 haFreixo de Espada à Cinta Carviçaiskolovoz 2025 · 4 dana · 38 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Fermoselle?
- Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 26. kolovoza 2017. do 3. rujna 2017. (9 dana). Perimetar ga datira od 27. kolovoza 2017. do 3. rujna 2017..
- Kolika je površina izgorjela?
- Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 2.199 hektara (22,0 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 3 općine: Fermoselle (1.464 ha, 21 %); Villar del Buey (724 ha, 5,4 %); Trabanca (13 ha, 0,4 %).
- Je li požar stigao do nekog naselja?
- Vatra je počela na području Fermoselle i zaustavila se 1,2 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 30,8 °C, najniža vlaga od 17 % i udari vjetra od 55 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 60, razred Ekstremna.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Španjolska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Satelitska provjera
Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
Bez promjena od 24. listopada 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama; na ovoj su stranici spojena 3 poligona.
- Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 27. kolovoza 2017. do 3. rujna 2017.. 77 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Usporedba s izvorom EGIF (MITECO): 1.647 ha službeno prema 2.199 ha opsega; slični su, ali uz zadršku.
- Provjereno u medijima i kod službenih tijela (potvrđenih izvora: 3).
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2015, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.