Preskoči na sadržaj
worldfires
RO · Rumunjska · –

Požar Fârdea, 7. travnja 2020. Fârdea

Ugašen · zadnja detekcija 8. tra 2020. 11:29 UTC

Požar je počeo 7. travnja 2020. na području općine Fârdea, Rumunjska, a sateliti su vatru bilježili 2 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 186 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 10. najveći u regiji Timiș od 2016. (od 21 sa stranicom). 30. u državi Rumunjska u 2020., od 62.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (9,0 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
186ha
opseg Copernicus
Trajanje
2dana
7. tra 2020. – 8. tra 2020.
Pogođene općine
1
općina
Počeo
7. tra
2020
Toplinska žarišta
7
u jednom žarištu: 9 MW
Opasnost na početku
13
Umjerena · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
17MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 7. tra8. tra
8. tra 2020.

Kako se razvijao, iz dana u dan

7. tra 2020. · 18 MW · 4 8. tra 2020. · 16 MW · 3
7. tra 8. tra

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

20°najviša
22km/h · najjači udar
14%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 13 dana. Nakon požara došla je kiša: 5,5 mm 14. tra.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Fârdea ovdje je počeo
    186 ha stigao 7. tra
    1,4 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Listopadne šume35 %
  • Šikare i prijelazna vegetacija34 %
  • Poljoprivredna područja31 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz Vrlo suh zrak: 8,7 % površine (Rumunjska)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
7. tra 19,0 °C 14 % 22 km/h 0,0 mm Umjerena 13
8. tra 20,3 °C 19 % 22 km/h 0,0 mm Umjerena 15
9. tra poslije 22,0 °C 21 % 22 km/h 0,0 mm Umjerena 16
10. tra poslije 21,6 °C 27 % 32 km/h 0,0 mm Umjerena 18
11. tra poslije 19,0 °C 29 % 30 km/h 0,0 mm Umjerena 19
12. tra poslije 20,4 °C 26 % 33 km/h 0,0 mm Umjerena 19
13. tra poslije 21,5 °C 25 % 51 km/h 0,0 mm Visoka 26
14. tra poslije 14,4 °C 42 % 51 km/h 5,5 mm Vrlo niska 3

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 13,4 i najnižom vlagom od 14 %; prije toga: 13 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 43.

FWI na početku 13,4
Najniža vlaga 14 %
Dani bez kiše 13
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Zam, ožujak 2022
103 ha 3 dana FWI 11,2 Najniža vlaga 15 % udaljen 46 km, 2022.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 10,9 mm, 31. ožu.

Kako su završili

2 dana
medijan trajanja
191 ha
medijan površine
0 %
prešli 1.000 ha
9,0 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 40 od 43)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (186 ha prema medijanu od 191 ha) i trajao 2 dana (medijan: 2 dana).

Kod 3 od 43 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 9,0 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

5,5 mmprva kiša
14. tra6 dana nakon kraja
22km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 8. tra, a 14. tra palo je 5,5 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 40 od 43, s medijanom od 9,0 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 31. ožu 2020.
Poslije · 15. tra 2020.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

5. travnja 2020. je zrak uz požar dosegnuo 23 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 17: 1,1 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,523 µg/m³
Dana iznad smjernice3 dana
PM1032 µg/m³
5. tra7. tra9. tra11. tra
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 7Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Rumunjska

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Fârdea?
Copernicus ga datira između 7. travnja 2020. i 8. travnja 2020.: 2 dana između prve i zadnje snimke s vatrom.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 186 hektara (1,9 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Fârdea (186 ha, 1,4 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 20,3 °C, najniža vlaga od 14 % i udari vjetra od 22 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 15, razred Umjerena.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Rumunjska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 43. Medijan trajanja bio je 2 dana, a medijan površine 191 ha; 0 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 3 od 43 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 9,0 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 7 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.