Izgorjela površina
samo satelitPerimetar koji je objavio EFFIS (Copernicus).
- Izvor
- EFFIS (Copernicus)
- Datum
- perimetar revidiran 12. ožujka 2026.
+− provjera
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Požar je počeo 10. ožujka 2026. na području općine Lelese, Rumunjska, a sateliti su vatru bilježili 1 dan. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 192 hektara, raspoređen na jednu općinu.
To je 35. najveći u regiji Hunedoara od 2016. (od 72 sa stranicom). 31. u državi Rumunjska u 2026., od 59.
Snaga koju je satelit izmjerio je niska (3,1 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.
Perimetar koji je objavio EFFIS (Copernicus).
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija s kojom bi se usporedila.
Od 10. ožu 2026. do 10. ožu 2026.: prvi i zadnji dan s vatrom na stranici.
Sateliti prolaze nekoliko puta dnevno, a oblaci ili dim mogu sakriti požar: izostanak detekcija nije službeno gašenje. Požar proglašava lokaliziranim ili ugašenim služba za hitne situacije svake države.
Prvi dan s vatrom koji vide sateliti ili perimetar.
S ovom stranicom nije povezana nijedna službena evidencija: ovdje nisu poznati ni sat dojave ni uzrok.
Detekcije VIIRS na 375 m. Najintenzivnije žarište: 3 MW.
Nema službene evidencije za usporedbu. Svako žarište je piksel otkriven pri jednom preletu satelita, a ne zaseban požar.
Zbroj zračene snage 10. ožujka 2026.; žarišta tog dana: 2.
Zračena snaga vatre (FRP) mjeri energiju koju vatra emitira kad satelit preleti. Zbrojena po danima uspoređuje intenzitet, ne površinu.
Meteorološki indeks opasnosti FWI (kanadski sustav) koji WorldFires izračunava za dan početka požara. Uzastopni dani bez kiše prije toga: 12.
To je indeks izračunan iz podataka meteorološkog modela, a ne mjerenje požara ni službeno upozorenje. Upozorenja o opasnosti izdaje nadležno tijelo svake zemlje. Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja
Najviša temperatura 15,4 °C i najniža vlažnost 14 % 10. ožujka 2026.; udari vjetra 28 km/h 10. ožujka 2026..
To su vrijednosti modela za ćeliju od oko 25 km, a ne s meteorološke postaje: mogu se razlikovati od izmjerenog na terenu.
Dnevnik promjena ove stranice vodi se od 24. listopada 2026.: svake noći uspoređuje se što objavljuje i bilježi se razlika. Ono ranije rekonstruira se prema datumu svakog izvora i označava kao rekonstruirano.
Svake noći sprema se snimka onoga što stranica prikazuje. Ako se nešto promijeni, pojavljuje se na popisu kao promjena u dnevniku.
Verzija čuva površinu, datume, naziv i službenu evidenciju; površinu onakvu kakva je zabilježena (promjene manje od 2 % ne bilježe se). Karta, žarišta i vrijeme uvijek se prikazuju kao danas.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-03-10 | 2 | 6 | 15,4 | 1 | 14 | 10,3 | 28,4 | 0 | 8,8 | bajo | 1 |
| 2026-03-11 | 0 | 0 | 16,1 | −0,2 | 10 | 7,8 | 21,6 | 0 | 8,6 | bajo | 0 |
| 2026-03-12 | 0 | 0 | 16,3 | −0,2 | 16 | 6,9 | 17,3 | 0 | 8,9 | bajo | 0 |
| 2026-03-13 | 0 | 0 | 15,8 | −0,1 | 25 | 7,6 | 18 | 0 | 7,4 | bajo | 0 |
| 2026-03-14 | 0 | 0 | 14,7 | −0,6 | 19 | 10 | 24,1 | 0 | 9,7 | bajo | 0 |
| 2026-03-15 | 0 | 0 | 12,9 | −0,2 | 27 | 8,8 | 23 | 0 | 9,6 | bajo | 0 |
| 2026-03-16 | 0 | 0 | 12,2 | −1,3 | 17 | 4,8 | 17,3 | 0 | 7,6 | bajo | 0 |
| 2026-03-17 | 0 | 0 | 12,5 | 0,2 | 26 | 7,9 | 22,3 | 0 | 8,5 | bajo | 0 |
| 2026-03-18 | 0 | 0 | 11,3 | 2,5 | 29 | 16,1 | 40 | 0 | 13,6 | moderado | 0 |
| 2026-03-19 | 0 | 0 | 6,6 | 0,9 | 38 | 15,9 | 40 | 0 | 12 | moderado | 0 |
| 2026-03-20 | 0 | 0 | 6,6 | 2,3 | 42 | 15,6 | 38,2 | 0 | 11,5 | moderado | 0 |
Stvara se u vašem pregledniku iz podataka ove stranice: jedna datoteka po požaru, zbrojena po danima i bez pojedinačnih žarišta.
Sam se ažurira dok je požar aktivan i vodi na ovu stranicu. Besplatno, uz navođenje izvora u podnožju.
Izvori ove stranice: EFFIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Kako izrađujemo stranice požara: metodologija
10. ožu 2026. · 6 MW · 2
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 12 dana.
94 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 167 ha 2022., 180 ha 2025.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 180 ha koji su već izgorjeli.
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Počeo uz Vrlo suh zrak: 8,7 % površine (Rumunjska)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 10. ožu | 15,4 °C | 14 % | 28 km/h | 0,0 mm | Niska 9 |
| 11. ožu poslije | 16,1 °C | 10 % | 22 km/h | 0,0 mm | Niska 9 |
| 12. ožu poslije | 16,3 °C | 16 % | 17 km/h | 0,0 mm | Niska 9 |
| 13. ožu poslije | 15,8 °C | 25 % | 18 km/h | 0,0 mm | Niska 7 |
| 14. ožu poslije | 14,7 °C | 19 % | 24 km/h | 0,0 mm | Niska 10 |
| 15. ožu poslije | 12,9 °C | 27 % | 23 km/h | 0,0 mm | Niska 10 |
| 16. ožu poslije | 12,2 °C | 17 % | 17 km/h | 0,0 mm | Niska 8 |
| 17. ožu poslije | 12,5 °C | 26 % | 22 km/h | 0,0 mm | Niska 8 |
| 18. ožu poslije | 11,3 °C | 29 % | 40 km/h | 0,0 mm | Umjerena 14 |
| 19. ožu poslije | 6,6 °C | 38 % | 40 km/h | 0,0 mm | Umjerena 12 |
| 20. ožu poslije | 6,6 °C | 42 % | 38 km/h | 0,0 mm | Umjerena 12 |
Počeo je s FWI-jem 8,8 i najnižom vlagom od 14 %; prije toga: 12 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 38.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 9,9 mm, 11. ožu.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 4,8 mm, 13. ožu.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 4,8 mm, 13. ožu.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 5,5 mm, 14. tra.
Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 5,5 mm, 14. tra.
Izgorio je površinu sličnu blizancima (192 ha prema medijanu od 182 ha) i trajao 1 dan (medijan: 2 dana).
Svi su imali kišu u deset dana nakon kraja: prvi kišni dan donio je medijan od 8,2 mm.
Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo
Smatra se da je završio 10. ožu, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 38 od 38, s medijanom od 8,2 mm.
Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
8. ožujka 2026. je zrak uz požar dosegnuo 18 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja
Satelitska provjera
Bez promjena od 24. listopada 2026..
RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.