Preskoči na sadržaj
worldfires
KH · Kambodža · →

Požar Chhaeb, 9. siječnja 2026. Thala Barivat, Chhaeb

Ugašen · zadnja detekcija 1. ožu 2026. 06:54 UTC

Požar je počeo 9. siječnja 2026. na području Chhaeb, Kambodža, a sateliti su ga vidjeli kako gori 52 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 84.354 hektara, raspoređen na 2 općine.

Ova stranica vjerojatno je kompleks požara, a ne jedan požar. GWIS spaja u jedan opseg požare koji se dodiruju tjednima, a u velikim sezonama to može spojiti desetke zasebnih požara. Ukupna površina je pouzdana; ishodište i datumi odnose se na cijeli kompleks.

Ostale stranice na istom području i u istim danima:

To je najveći požar u regiji Preah Vihear od 2016. (od 97 sa stranicom). Najveći u državi Kambodža u 2026., od 120.

Usporedi s…
Opožarena površina
84.354ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
52dana
9. sij 2026. – 1. ožu 2026.
Pogođene općine
2
okruga
Počeo
9. sij
2026
Toplinska žarišta
2.930
u jednom žarištu: 109 MW
Opasnost na početku
21
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
401MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 9. sij1. ožu
1. ožu 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

9. sij 2026. · 20 MW · 6 10. sij 2026. · 13 MW · 3 11. sij 2026. · 5 MW · 1 12. sij 2026. · 29 MW · 7 13. sij 2026. · 64 MW · 11 14. sij 2026. · 64 MW · 7 15. sij 2026. · 40 MW · 7 16. sij 2026. · 45 MW · 12 17. sij 2026. · 16 MW · 3 18. sij 2026. · 2 MW · 1 19. sij 2026. · 103 MW · 25 20. sij 2026. · 126 MW · 11 21. sij 2026. · 309 MW · 39 22. sij 2026. · 1.188 MW · 84 23. sij 2026. · 278 MW · 20 24. sij 2026. · 456 MW · 61 25. sij 2026. · 261 MW · 49 26. sij 2026. · 195 MW · 24 27. sij 2026. · 282 MW · 28 28. sij 2026. · 218 MW · 30 29. sij 2026. · 497 MW · 63 30. sij 2026. · 807 MW · 95 31. sij 2026. · 298 MW · 49 1. velj 2026. · 689 MW · 96 2. velj 2026. · 580 MW · 79 3. velj 2026. · 460 MW · 78 4. velj 2026. · 174 MW · 37 5. velj 2026. · 530 MW · 63 6. velj 2026. · 66 MW · 13 7. velj 2026. · 7 MW · 1 8. velj 2026. · 154 MW · 23 9. velj 2026. · 2.353 MW · 266 10. velj 2026. · 1.907 MW · 274 11. velj 2026. · 612 MW · 72 12. velj 2026. · 460 MW · 56 13. velj 2026. · 729 MW · 136 14. velj 2026. · 871 MW · 123 15. velj 2026. · 1.165 MW · 192 16. velj 2026. · 731 MW · 139 17. velj 2026. · 727 MW · 124 18. velj 2026. · 363 MW · 92 19. velj 2026. · 877 MW · 151 20. velj 2026. · 674 MW · 142 21. velj 2026. · 439 MW · 97 22. velj 2026. · 74 MW · 22 23. velj 2026. · 3 MW · 3 24. velj 2026. · 37 MW · 6 26. velj 2026. · 26 MW · 3 28. velj 2026. · 22 MW · 3 1. ožu 2026. · 13 MW · 3
9. sij 17. sij 25. sij 2. velj 9. velj 10. velj 18. velj 28. velj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

37°najviša
42km/h · najjači udar
26%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 17 dana. Nakon požara došla je kiša: 4,2 mm 2. ožu.

Ovo je područje već gorjelo

74 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 12.236 ha 2016., 21.143 ha 2017., 2.409 ha 2018., 11.528 ha 2019., 15.393 ha 2020., 35.028 ha 2021., 25.106 ha 2022., 6.833 ha 2023., 26.822 ha 2024., 13.771 ha 2025.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 62.384 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjela je površina 1,3 puta veća nego što je ima Zagreb (844 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. 47.029 ha stigao 9. sij
    18 %
  2. Chhaeb ovdje je počeo
    37.878 ha stigao 12. sij
    15 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina2,2 ha
Stanovnici≈ 600

Unutar opsega bilo je oko 2,2 ha izgrađene površine i živjelo je oko 600 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
9. sij 27,9 °C 41 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 21
10. sij 28,8 °C 36 % 22 km/h 0,0 mm Visoka 23
11. sij 29,6 °C 35 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 23
12. sij 31,0 °C 42 % 22 km/h 0,0 mm Visoka 23
13. sij 31,7 °C 42 % 21 km/h 0,0 mm Visoka 24
14. sij 32,5 °C 39 % 25 km/h 0,0 mm Visoka 24
15. sij 33,1 °C 41 % 23 km/h 0,0 mm Visoka 24
16. sij 33,6 °C 38 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 25
17. sij 33,8 °C 36 % 23 km/h 0,0 mm Visoka 24
18. sij 32,3 °C 44 % 23 km/h 0,1 mm Visoka 25
19. sij 32,8 °C 35 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 26
20. sij 32,5 °C 38 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 26
21. sij 32,0 °C 33 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 28
22. sij 32,0 °C 28 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 31
23. sij 31,4 °C 35 % 34 km/h 0,0 mm Visoka 31
24. sij 32,1 °C 34 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 31
25. sij 32,1 °C 34 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 31
26. sij 32,1 °C 36 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 31
27. sij 32,3 °C 35 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 31
28. sij 32,3 °C 35 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 32
29. sij 32,9 °C 35 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 32
30. sij 33,3 °C 34 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 32
31. sij 33,3 °C 34 % 25 km/h 0,0 mm Visoka 32
1. velj 33,0 °C 29 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 33
2. velj 32,8 °C 34 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 34
3. velj 32,7 °C 40 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 32
4. velj 33,8 °C 36 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 31
5. velj 35,3 °C 34 % 23 km/h 0,0 mm Visoka 30
6. velj 36,0 °C 31 % 20 km/h 0,0 mm Visoka 32
7. velj 32,8 °C 51 % 30 km/h 0,7 mm Visoka 22
8. velj 31,8 °C 43 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 28
9. velj 34,6 °C 30 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 34
10. velj 35,0 °C 29 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 36
11. velj 35,0 °C 41 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 34
12. velj 36,0 °C 33 % 27 km/h 0,0 mm Visoka 32
13. velj 36,4 °C 29 % 31 km/h 0,0 mm Visoka 37
14. velj 36,6 °C 28 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 37
15. velj 37,1 °C 26 % 30 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
16. velj 37,2 °C 26 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
17. velj 36,3 °C 31 % 42 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
18. velj 36,9 °C 30 % 39 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
19. velj 35,9 °C 31 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
20. velj 36,0 °C 30 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
21. velj 36,2 °C 29 % 28 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
22. velj 37,0 °C 33 % 24 km/h 0,0 mm Visoka 37
23. velj 35,1 °C 45 % 31 km/h 0,1 mm Visoka 31
24. velj 36,3 °C 39 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 30
25. velj 36,1 °C 38 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 30
26. velj 35,5 °C 40 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 30
27. velj 27,5 °C 74 % 18 km/h 13,8 mm Vrlo niska 0
28. velj 34,9 °C 48 % 21 km/h 0,7 mm Niska 6
1. ožu 35,1 °C 48 % 26 km/h 0,7 mm Umjerena 16
2. ožu poslije 34,9 °C 51 % 25 km/h 4,2 mm Vrlo niska 5

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 2. sij 2026.
Poslije · 8. ožu 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

10. veljače 2026. je zrak uz požar dosegnuo 124 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 50: 3,4 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5124 µg/m³
Dana iznad smjernice38 dana
PM10126 µg/m³
Optička debljina1,26
1415161718192021222324252627282930311234567891011121314151617181920212223242526
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 2.930Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Kambodža ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Chhaeb?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 9. siječnja 2026. do 1. ožujka 2026. (52 dana). Perimetar ga datira od 16. siječnja 2026. do 23. veljače 2026..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 84.354 hektara (843,5 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Thala Barivat (47.029 ha, 18 %); Chhaeb (37.878 ha, 15 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 37,2 °C, najniža vlaga od 26 % i udari vjetra od 42 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 42, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Kambodža (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 23. veljače 2026. → 1. ožujka 2026..
  2. Datum početka: 16. siječnja 2026. → 9. siječnja 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj je stranici spojeno 9 poligona.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 16. siječnja 2026. do 23. veljače 2026.. 2.930 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.