Preskoči na sadržaj
worldfires
MA · Maroko · –

Požar Chefchaouen, rujan 2019 إقليم شفشاون · Chefchaouen

Ugašen · zadnja detekcija 15. ruj 2019. 02:51 UTC

Požar je počeo 13. rujna 2019. na području općine Chefchaouen, Maroko, a sateliti su vatru bilježili 3 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 250 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 29. najveći u regiji Tangier-Tetouan-Al Hoceima od 2016. (od 53 sa stranicom). 5. u državi Maroko u 2019., od 7.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (28,5 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
250ha
opseg Copernicus
Trajanje
3dana
13. ruj 2019. – 15. ruj 2019.
Pogođene općine
1
pokrajina
Počeo
13. ruj
2019
Toplinska žarišta
21
u jednom žarištu: 29 MW
Opasnost na početku
14
Umjerena · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
64MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 13. ruj15. ruj
15. ruj 2019.

Kako se razvijao, iz dana u dan

13. ruj 2019. · 56 MW · 3 14. ruj 2019. · 126 MW · 13 15. ruj 2019. · 10 MW · 5
13. ruj 14. ruj 15. ruj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

22°najviša
34km/h · najjači udar
45%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 4 dana.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Chefchaouen إقليم شفشاون 412.713 stan. · 10,6 km od središta ovdje je počeo
    251 ha stigao 13. ruj
    0,1 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Listopadne šume39 %
  • Mješovite šume38 %
  • Šikare i prijelazna vegetacija16 %
  • Poljoprivredna područja5,9 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Copernicus EFFIS-u (izvan područja Corine Land Cover).

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
13. ruj 18,9 °C 50 % 34 km/h 0,1 mm Umjerena 14
14. ruj 22,5 °C 48 % 22 km/h 0,0 mm Niska 10
15. ruj 22,0 °C 45 % 31 km/h 0,0 mm Umjerena 13
16. ruj poslije 22,8 °C 41 % 20 km/h 0,0 mm Umjerena 14
17. ruj poslije 23,6 °C 43 % 25 km/h 0,4 mm Umjerena 15
18. ruj poslije 21,4 °C 49 % 26 km/h 0,0 mm Umjerena 15
19. ruj poslije 21,9 °C 49 % 26 km/h 0,0 mm Umjerena 14
20. ruj poslije 19,8 °C 57 % 24 km/h 0,0 mm Umjerena 13
21. ruj poslije 19,5 °C 47 % 29 km/h 0,1 mm Umjerena 14
22. ruj poslije 18,8 °C 59 % 34 km/h 0,0 mm Umjerena 17
23. ruj poslije 21,5 °C 40 % 26 km/h 0,0 mm Umjerena 15
24. ruj poslije 23,5 °C 37 % 24 km/h 0,0 mm Umjerena 16
25. ruj poslije 22,9 °C 46 % 29 km/h 0,0 mm Umjerena 18

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 14,0 i najnižom vlagom od 50 %; prije toga: 4 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 9.

FWI na početku 14,0
Najniža vlaga 50 %
Dani bez kiše 4
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Mijas, studeni 2023
219 ha 1 dan FWI 12,2 Najniža vlaga 48 % udaljen 173 km, 2023.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

Požari na tom području koji su počeli po sličnom vremenu: 9. Ispod 15 ne dajemo brojke: bile bi više šum nego signal.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
34km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 15. ruj, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 6. ruj 2019.
Poslije · 22. ruj 2019.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

18. rujna 2019. je zrak uz požar dosegnuo 19 µg/m³ PM2,5, ali nijedan dnevni prosjek nije prešao smjernicu SZO-a (15).

Vrhunac PM2,519 µg/m³
Dana iznad smjernice0 dana
PM1028 µg/m³
11. ruj13. ruj15. ruj17. ruj
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 21Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Maroko

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Chefchaouen?
Copernicus ga datira između 13. rujna 2019. i 15. rujna 2019.: 3 dana između prve i zadnje snimke s vatrom.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 250 hektara (2,5 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Chefchaouen (251 ha, 0,1 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Chefchaouen i zaustavila se 10,6 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 22,5 °C, najniža vlaga od 45 % i udari vjetra od 34 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 14, razred Umjerena.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Maroko, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 15 · 150 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 15 · 150.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 21 žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM2 (Open Data Commons Open Database License 1.0). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.