Preskoči na sadržaj
worldfires
ZM · Zambija · –

Požar Chama, 16. rujna 2020. Chama

Ugašen · zadnja detekcija 27. ruj 2020. 10:48 UTC

Požar je počeo 16. rujna 2020. na području Chama, Zambija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 12 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 3.997 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 248. najveći u regiji Muchinga od 2016. (od 386 sa stranicom). 143. u državi Zambija u 2020., od 229.

Snaga koju je satelit izmjerio je niska (26,8 MW u najjačem žarištu), tipičnija za paljenje trave ili strništa, ili za prizemni požar koji sporo napreduje, nego za veliki šumski požar s visokim plamenom.

Opožarena površina
3.997ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
12dana
16. ruj 2020. – 27. ruj 2020.
Pogođene općine
1
okruga
Počeo
16. ruj
2020
Toplinska žarišta
109
u jednom žarištu: 27 MW
Opasnost na početku
38
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
52MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 16. ruj27. ruj
27. ruj 2020.

Kako se razvijao, iz dana u dan

16. ruj 2020. · 53 MW · 3 17. ruj 2020. · 116 MW · 8 18. ruj 2020. · 17 MW · 6 19. ruj 2020. · 26 MW · 5 20. ruj 2020. · 33 MW · 6 21. ruj 2020. · 63 MW · 19 22. ruj 2020. · 36 MW · 10 23. ruj 2020. · 9 MW · 4 24. ruj 2020. · 118 MW · 21 25. ruj 2020. · 134 MW · 24 26. ruj 2020. · 18 MW · 2 27. ruj 2020. · 6 MW · 1
16. ruj 19. ruj 22. ruj 25. ruj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

37°najviša
40km/h · najjači udar
15%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.

Ovo je područje već gorjelo

77 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 2.116 ha 2016., 1.329 ha 2018., 288 ha 2019.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 3.085 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 6,2 % površine koju ima Zagreb (40 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Chama ovdje je počeo
    4.025 ha stigao 16. ruj
    0,2 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2020
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2020, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz 60 dana bez kiše: 91 % površine (Zambija)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
16. ruj 35,6 °C 19 % 29 km/h 0,0 mm Visoka 38
17. ruj 35,9 °C 22 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
18. ruj 33,9 °C 24 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
19. ruj 33,5 °C 23 % 28 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
20. ruj 34,2 °C 23 % 24 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
21. ruj 34,8 °C 20 % 23 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
22. ruj 35,0 °C 20 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
23. ruj 31,3 °C 28 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
24. ruj 32,0 °C 27 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 37
25. ruj 34,2 °C 17 % 25 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
26. ruj 35,7 °C 17 % 27 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
27. ruj 36,9 °C 15 % 30 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
28. ruj poslije 36,4 °C 20 % 37 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
29. ruj poslije 35,7 °C 22 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
30. ruj poslije 35,8 °C 23 % 36 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
1. lis poslije 35,9 °C 18 % 29 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
2. lis poslije 37,3 °C 15 % 34 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
3. lis poslije 37,3 °C 16 % 39 km/h 0,0 mm Ekstremna 54
4. lis poslije 36,9 °C 18 % 38 km/h 0,0 mm Ekstremna 53
5. lis poslije 37,5 °C 19 % 33 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
6. lis poslije 36,9 °C 19 % 27 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
7. lis poslije 36,3 °C 25 % 30 km/h 0,2 mm Vrlo visoka 48

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 37,7 i najnižom vlagom od 19 %; prije toga: više od dva mjeseca bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 18.

FWI na početku 37,7
Najniža vlaga 19 %
Dani bez kiše 60+
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Chama, rujan 2016
11.356 ha 14 dana FWI 40,9 Najniža vlaga 19 % udaljen 19 km, 2016.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: nijedna u sljedećih deset dana.

Kako su završili

13 dana
medijan trajanja
5.516 ha
medijan površine
33 %
prešli 10.000 ha
3,6 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 3 od 18)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (3.997 ha prema medijanu od 5.516 ha) i trajao 12 dana (medijan: 13 dana).

Kod 15 od 18 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 3,6 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
40km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 27. ruj, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 3 od 18, s medijanom od 3,6 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 9. ruj 2020.
Poslije · 4. lis 2020.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Tablica detekcija · 109Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Zambija

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Chama?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 16. rujna 2020. do 27. rujna 2020. (12 dana). Perimetar ga datira od 17. rujna 2020. do 26. rujna 2020..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 3.997 hektara (40,0 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Chama (4.025 ha, 0,2 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 36,9 °C, najniža vlaga od 15 % i udari vjetra od 40 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 49, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zambija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 18. Medijan trajanja bio je 13 dana, a medijan površine 5.516 ha; 33 % ih je prešlo 10.000 ha. Kod 15 od 18 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 3,6 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 2 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Posljednji dan s vatrom: 26. rujna 2020. → 27. rujna 2020..
  2. Datum početka: 17. rujna 2020. → 16. rujna 2020..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 17. rujna 2020. do 26. rujna 2020.. 109 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2020, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.