Preskoči na sadržaj
worldfires
ZM · Zambija · –

Požar Chama, 1. rujna 2025. Chama, Shiwang'Andu, Mpika

Ugašen · zadnja detekcija 30. ruj 2025. 10:58 UTC

Požar je počeo 1. rujna 2025. na području Chama, Zambija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 30 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 15.193 hektara, raspoređen na 3 općine.

27. u državi Zambija u 2025., od 257.

GWIS-ov perimetar u gotovo stvarnom vremenu, nakon promjene sloja (kolovoz 2025): ovaj se požar ne uspoređuje s požarima iz prethodnih godina jer od tada GWIS-ov sloj daje više i veće perimetre.

Opožarena površina
15.193ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
30dana
1. ruj 2025. – 30. ruj 2025.
Pogođene općine
3
okruga
Počeo
1. ruj
2025
Toplinska žarišta
434
u jednom žarištu: 67 MW
Opasnost na početku
37
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
102MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 1. ruj30. ruj
30. ruj 2025.

Kako se razvijao, iz dana u dan

1. ruj 2025. · 5 MW · 2 4. ruj 2025. · 2 MW · 3 5. ruj 2025. · 14 MW · 4 6. ruj 2025. · 198 MW · 12 7. ruj 2025. · 298 MW · 29 8. ruj 2025. · 240 MW · 31 9. ruj 2025. · 85 MW · 21 10. ruj 2025. · 47 MW · 17 11. ruj 2025. · 110 MW · 22 12. ruj 2025. · 65 MW · 14 13. ruj 2025. · 118 MW · 11 14. ruj 2025. · 2 MW · 2 15. ruj 2025. · 245 MW · 20 16. ruj 2025. · 102 MW · 39 17. ruj 2025. · 472 MW · 43 18. ruj 2025. · 69 MW · 15 19. ruj 2025. · 43 MW · 6 20. ruj 2025. · 129 MW · 9 21. ruj 2025. · 137 MW · 43 22. ruj 2025. · 127 MW · 26 23. ruj 2025. · 171 MW · 22 24. ruj 2025. · 53 MW · 10 25. ruj 2025. · 6 MW · 6 26. ruj 2025. · 28 MW · 8 27. ruj 2025. · 32 MW · 11 28. ruj 2025. · 43 MW · 4 29. ruj 2025. · 25 MW · 3 30. ruj 2025. · 3 MW · 1
1. ruj 9. ruj 17. ruj 27. ruj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

35°najviša
49km/h · najjači udar
15%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca. Nakon požara došla je kiša: 1,0 mm 1. lis.

Ovo je područje već gorjelo

64 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 2.449 ha 2016., 1.266 ha 2017., 33 ha 2018., 1.287 ha 2020., 1.383 ha 2021., 4.349 ha 2022., 2.246 ha 2023., 10 ha 2024.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 9.737 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 24 % površine koju ima Zagreb (152 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Chama ovdje je počeo
    13.354 ha stigao 1. ruj
    0,8 %
  2. 1.314 ha stigao 6. ruj
    0,1 %
  3. 693 ha stigao 4. ruj
    0,0 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Počeo uz 60 dana bez kiše: 91 % površine (Zambija)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
1. ruj 28,7 °C 23 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 37
2. ruj 28,1 °C 29 % 39 km/h 0,0 mm Visoka 37
3. ruj 27,3 °C 30 % 36 km/h 0,0 mm Visoka 32
4. ruj 29,3 °C 19 % 39 km/h 0,0 mm Visoka 37
5. ruj 29,7 °C 20 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 37
6. ruj 29,9 °C 22 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 34
7. ruj 29,6 °C 21 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 35
8. ruj 30,2 °C 23 % 30 km/h 0,0 mm Visoka 34
9. ruj 30,4 °C 27 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 35
10. ruj 30,1 °C 30 % 38 km/h 0,0 mm Visoka 36
11. ruj 31,3 °C 25 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 38
12. ruj 30,5 °C 20 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
13. ruj 30,4 °C 23 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 36
14. ruj 31,1 °C 25 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 36
15. ruj 31,3 °C 23 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 36
16. ruj 32,4 °C 16 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
17. ruj 33,2 °C 15 % 26 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
18. ruj 31,5 °C 24 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
19. ruj 32,6 °C 27 % 39 km/h 0,3 mm Vrlo visoka 44
20. ruj 30,2 °C 28 % 49 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
21. ruj 28,2 °C 38 % 39 km/h 0,0 mm Visoka 34
22. ruj 31,3 °C 29 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 32
23. ruj 32,5 °C 23 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
24. ruj 31,8 °C 24 % 36 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
25. ruj 31,8 °C 21 % 32 km/h 0,0 mm Visoka 38
26. ruj 31,3 °C 28 % 35 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 40
27. ruj 31,3 °C 24 % 34 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 38
28. ruj 34,0 °C 18 % 28 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 39
29. ruj 35,2 °C 17 % 28 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
30. ruj 33,6 °C 27 % 38 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 43
1. lis poslije 27,7 °C 48 % 42 km/h 1,0 mm Visoka 23

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 25. kol 2025.
Poslije · 7. lis 2025.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

29. rujna 2025. je zrak uz požar dosegnuo 85 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 41: 2,8 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,585 µg/m³
Dana iznad smjernice21 dan
PM1087 µg/m³
Optička debljina0,95
4. ruj10. ruj16. ruj22. ruj28. ruj
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 434Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Zambija

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Chama?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 1. rujna 2025. do 30. rujna 2025. (30 dana). Perimetar ga datira od 6. rujna 2025. do 30. rujna 2025..
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 15.193 hektara (151,9 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 3 općine: Chama (13.354 ha, 0,8 %); Shiwang'Andu (1.314 ha, 0,1 %); Mpika (693 ha, 0,0 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 35,2 °C, najniža vlaga od 15 % i udari vjetra od 49 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 46, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Zambija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Satelitska provjera

Povijest ove stranice · 1 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
  1. Datum početka: 6. rujna 2025. → 1. rujna 2025..

RSS Promjene ove stranice S provjerama i verzijom za citiranje

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 2 poligona.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 6. rujna 2025. do 30. rujna 2025.. 434 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.