Preskoči na sadržaj
worldfires
ES · Španjolska · –

Požar Cervantes, 12. listopada 2017. Cervantes

Ugašen · zadnja detekcija 16. lis 2017. 02:56 UTC

Požar je počeo 12. listopada 2017. na području općine Cervantes, Španjolska, a sateliti su vatru bilježili 6 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 551 hektara, raspoređen na jednu općinu.

To je 10. najveći u regiji Lugo od 2016. (od 34 sa stranicom). 48. u državi Španjolska u 2017., od 144.

Opožarena površina
551ha
opseg Copernicus
Trajanje
6dana
12. lis 2017. – 17. lis 2017.
Pogođene općine
1
općina
Počeo
12. lis
2017
Toplinska žarišta
51
u jednom žarištu: 108 MW
Opasnost na početku
20
Umjerena · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
389MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 12. lis17. lis
16. lis 2017.

Kako se razvijao, iz dana u dan

13. lis 2017. · 122 MW · 6 14. lis 2017. · 362 MW · 11 15. lis 2017. · 1.053 MW · 32 16. lis 2017. · 20 MW · 2
13. lis 14. lis 15. lis 16. lis

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

25°najviša
55km/h · najjači udar
24%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 17 dana. Nakon požara došla je kiša: 9,1 mm 18. lis.

Ovo je područje već gorjelo

Od 2016., kada počinje satelitski zapis, nema ranijeg opsega koji se preklapa s ovim požarom.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 0,9 % površine koju ima Zagreb (5,5 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Cervantes 1.142 stan. · 15,6 km od središta ovdje je počeo
    551 ha stigao 13. lis
    2,0 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Ostala prirodna područja47 %
  • Listopadne šume44 %
  • Šikare i prijelazna vegetacija4,6 %
  • Poljoprivredna područja4,6 %

Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 100 %

Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Službeni registar

Prema EGIF (MITECO), ovaj je požar počeo 12. listopada 2017. i opožario 864 ha (satelit je izmjerio 551 ha). Dvije se brojke znatno razlikuju pa možda nije riječ o istom požaru: shvatite ih kao obližnje zapise.

MITECO, Estadística General de Incendios Forestales (EGIF). Riječ je o konsolidiranoj statistici ustanove: površinu mjeri na svoj način pa se može razlikovati od satelitske.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
12. lis 21,5 °C 26 % 30 km/h 0,0 mm Umjerena 20
13. lis 21,0 °C 29 % 28 km/h 0,0 mm Umjerena 18
14. lis 22,5 °C 29 % 32 km/h 0,0 mm Umjerena 21
15. lis 24,7 °C 24 % 55 km/h 0,2 mm Visoka 26
16. lis 18,2 °C 41 % 43 km/h 0,7 mm Umjerena 16
17. lis 12,8 °C 55 % 38 km/h 12,0 mm Vrlo niska 0
18. lis poslije 9,3 °C 78 % 34 km/h 9,1 mm Vrlo niska 0

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 19,8 i najnižom vlagom od 26 %; prije toga: 17 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 40.

FWI na početku 19,8
Najniža vlaga 26 %
Dani bez kiše 17
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Ibias, travanj 2017
594 ha 3 dana FWI 17,8 Najniža vlaga 27 % udaljen 21 km, 2017.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 1,0 mm, 24. tra.

Kako su završili

2 dana
medijan trajanja
381 ha
medijan površine
20 %
prešli 1.000 ha
4,2 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 32 od 40)

Izgorio je površinu sličnu blizancima (551 ha prema medijanu od 381 ha) i trajao 6 dana (medijan: 2 dana).

Kod 8 od 40 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 4,2 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

9,1 mmprva kiša
18. lisdan nakon kraja
55km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 17. lis, a 18. lis palo je 9,1 mm. Ne znamo je li ga ugasila kiša ili gašenje. Blizanci s kišom na kraju: 32 od 40, s medijanom od 4,2 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 5. lis 2017.
Poslije · 24. lis 2017.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

16. listopada 2017. je zrak uz požar dosegnuo 136 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 66: 4,4 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5136 µg/m³
Dana iznad smjernice4 dana
PM10171 µg/m³
10. lis12. lis14. lis16. lis18. lis
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 51Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Španjolska

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Cervantes?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 12. listopada 2017. do 17. listopada 2017. (6 dana). Perimetar ga datira od 12. listopada 2017. do 15. listopada 2017..
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 551 hektara (5,5 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao samo u Cervantes (551 ha, 2,0 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Cervantes i zaustavila se 15,6 km od njegova središta. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 24,7 °C, najniža vlaga od 24 % i udari vjetra od 55 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 26, razred Visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Španjolska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 40. Medijan trajanja bio je 2 dana, a medijan površine 381 ha; 20 % ih je prešlo 1.000 ha. Kod 8 od 40 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 4,2 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 12. listopada 2017. do 15. listopada 2017.. 51 žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Usporedba s izvorom EGIF (MITECO): 864 ha službeno prema 551 ha opsega; slični su, ali uz zadršku.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.