Požar Cebreros, srpanj 2022 El Hoyo de Pinares, Cebreros, San Bartolomé de Pinares
Požar je počeo 16. srpnja 2022. na području općine Cebreros, Španjolska, a sateliti su vatru bilježili 8 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 4.460 hektara, raspoređen na 3 općine. Prema EGIF (MITECO), otkriven je 16. srpnja 2022. u 15:15, a ugašenim je proglašen 18. kolovoza 2022..
To je 3. najveći u regiji Ávila od 2016. (od 29 sa stranicom). 15. u državi Španjolska u 2022., od 196.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 4.460ha
- opseg Copernicus
- Trajanje
- 8dana
- 16. srp 2022. – 23. srp 2022.
- Pogođene općine
- 3
- općina
- Počeo
- 16. srp
- 2022
- Toplinska žarišta
- 181
- u jednom žarištu: 132 MW
- Opasnost na početku
- 52
- Ekstremna · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 229MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 22 dana.
Ovo je područje već gorjelo
2 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 76 ha 2019..
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
El Hoyo de Pinares 2.179 stan. · vatra je stigla do središta2.068 ha stigao 18. srp26 %
-
2.055 ha stigao 16. srp15 %
-
343 ha4,6 %
Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Što je izgorjelo
- Crnogorične šume38 %
- Ostala prirodna područja28 %
- Makija14 %
- Šikare i prijelazna vegetacija13 %
- Poljoprivredna područja7,2 %
Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 100 %
- ZEPA + LIC Pinares del Bajo Alberche ES4110114 · ES0000186
Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.
Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.
Službeni registar
Prema EGIF (MITECO), ovaj je požar počeo 16. srpnja 2022. i opožario 4.072 ha (satelit je izmjerio 4.460 ha).
- Cebreros El Valle 16. srpnja 2022. · 15:15 4.072 ha · ugašen 18. kolovoza 2022. · uzrok: nepažnja
MITECO, Estadística General de Incendios Forestales (EGIF). Riječ je o konsolidiranoj statistici ustanove: površinu mjeri na svoj način pa se može razlikovati od satelitske.
Provjereno s medijima
Provjereno 30. rujna 2026.Ovu smo stranicu usporedili s 2 izvora objavljenih nakon gašenja požara. Evo što dodaju:
- Poznat i kao
- Incendio de Cebreros y El Hoyo de Pinares
- Navedena službena površina: 4.264 ha (satelit je izmjerio 4.460 ha)
- Proglašen ugašenim: 18. kolovoza 2022.
Izvori
- La Junta da por extinguido el incendio de Cebreros tras un mes desde su inicio — Tribuna de Ávila, 19. kolovoza 2022.
- El incendio de Cebreros y El Hoyo de Pinares (Ávila) afectó a 4.262 hectáreas, según las estimaciones de Copernicus — Servimedia, 27. srpnja 2022.
Službeni podaci mjere se drukčije od satelitskih i ponekad obuhvaćaju samo dio požara.
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 16. srp | 36,9 °C | 13 % | 38 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 52 |
| 17. srp | 37,0 °C | 11 % | 46 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 58 |
| 18. srp | 36,0 °C | 19 % | 59 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 61 |
| 19. srp | 31,3 °C | 16 % | 42 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 54 |
| 20. srp | 33,8 °C | 15 % | 30 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 44 |
| 21. srp | 35,2 °C | 16 % | 38 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 50 |
| 22. srp | 34,7 °C | 15 % | 47 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 55 |
| 23. srp | 35,9 °C | 10 % | 33 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 53 |
| 24. srp poslije | 36,5 °C | 14 % | 44 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 59 |
| 25. srp poslije | 33,6 °C | 16 % | 34 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 53 |
| 26. srp poslije | 32,3 °C | 25 % | 31 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 27. srp poslije | 33,0 °C | 23 % | 30 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 28. srp poslije | 32,9 °C | 20 % | 37 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 46 |
| 29. srp poslije | 33,2 °C | 22 % | 31 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 45 |
| 30. srp poslije | 33,7 °C | 26 % | 32 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 42 |
| 31. srp poslije | 34,4 °C | 18 % | 22 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 45 |
| 1. kol poslije | 36,0 °C | 19 % | 23 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 2. kol poslije | 34,2 °C | 27 % | 35 km/h | 0,1 mm | Vrlo visoka 45 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus19. srpnja 2022. je zrak uz požar dosegnuo 35 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 18: 1,2 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 181Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 63.974 haBurgohondo El Barracosrpanj 2026 · 19 dana · 16 km daleko
- 2.942 haÁvilakolovoz 2025 · 2 dana · 19 km daleko
- 3.157 haCadalso de los Vidrioslipanj 2019 · 3 dana · 24 km daleko
- 1.615 haNavaluengasrpanj 2025 · 4 dana · 24 km daleko
- 23.078 haNavalacruzkolovoz 2021 · 7 dana · 33 km daleko
- 1.255 haNavas de San Antonio Vegas de Matutekolovoz 2026 · 3 dana · 34 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Cebreros?
- Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 16. srpnja 2022. do 23. srpnja 2022. (8 dana). Perimetar ga datira od 16. srpnja 2022. do 21. srpnja 2022.. Prema EGIF (MITECO), otkriven je 16. srpnja 2022. u 15:15, a ugašenim je proglašen 18. kolovoza 2022..
- Kolika je površina izgorjela?
- Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 4.460 hektara (44,6 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 3 općine: El Hoyo de Pinares (2.068 ha, 26 %); Cebreros (2.055 ha, 15 %); San Bartolomé de Pinares (343 ha, 4,6 %).
- Je li požar stigao do nekog naselja?
- Vatra je dosegla središte područja El Hoyo de Pinares: točka koja ga označava našla se unutar izgorjele površine ili manje od 500 metara od nje. To ne znači da su gorjele kuće.
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 37,0 °C, najniža vlaga od 10 % i udari vjetra od 59 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 61, razred Ekstremna.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Španjolska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Satelitska provjera
Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
Bez promjena od 24. listopada 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
- Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 16. srpnja 2022. do 21. srpnja 2022.. 181 žarište VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Usporedba s izvorom EGIF (MITECO): 4.072 ha službeno prema 4.460 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
- Provjereno u medijima i kod službenih tijela (potvrđenih izvora: 2).
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
Odakle su ovi podaci
Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.