Preskoči na sadržaj
worldfires
ES · Španjolska · –

Požar Candelario, srpanj 2022 Candelario, La Garganta

Ugašen · zadnja detekcija 17. srp 2022. 13:47 UTC

Požar je počeo 11. srpnja 2022. na području općine Candelario, Španjolska, a sateliti su vatru bilježili 7 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 602 hektara, raspoređen na 2 općine. Prema EGIF (MITECO), najveći od 2 zabilježenih požara otkriven je 11. srpnja 2022. u 16:45, a ugašenim je proglašen 14. rujna 2022..

To je 4. najveći u regiji Salamanca od 2016. (od 16 sa stranicom). 56. u državi Španjolska u 2022., od 196.

Opožarena površina
602ha
opseg Copernicus
Trajanje
7dana
11. srp 2022. – 17. srp 2022.
Pogođene općine
2
općina
Počeo
11. srp
2022
Toplinska žarišta
43
u jednom žarištu: 50 MW
Opasnost na početku
33
Visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
90MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 11. srp17. srp
17. srp 2022.

Kako se razvijao, iz dana u dan

12. srp 2022. · 299 MW · 27 13. srp 2022. · 62 MW · 8 14. srp 2022. · 35 MW · 6 15. srp 2022. · 7 MW · 1 17. srp 2022. · 48 MW · 1
12. srp 13. srp 14. srp 15. srp 17. srp

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

32°najviša
48km/h · najjači udar
14%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 8 dana.

Ovo je područje već gorjelo

4 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 24 ha 2019..

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 0,9 % površine koju ima Zagreb (6 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Candelario 832 stan. · 5,3 km od središta ovdje je počeo
    534 ha stigao 12. srp
    8,8 %
  2. La Garganta 353 stan. · 3,1 km od središta
    69 ha stigao 12. srp
    2,9 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Ostala prirodna područja84 %
  • Makija15 %
  • Listopadne šume0,5 %

Pogođeno zaštićeno područje Natura 2000: 100 %

Područja mreže Natura 2000 (Europska agencija za okoliš, verzija 2024) koja opseg presijeca.

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Službeni registar

Kompleks od 2 požara prema EGIF (MITECO)

Prema EGIF (MITECO), unutar ovog opsega tih je dana počelo 2 požara, ukupno 607 ha (satelit je izmjerio 602 ha).

EGIF (MITECO) zasebno bilježi svaki požar koji je počeo u drugo vrijeme ili na drugom mjestu; satelit vidi jednu izgorjelu površinu, pa ih ova stranica grupira. Brojevi na karti pokazuju gdje je svaki počeo.

Kada je gorio koji

1 538 ha 2 69 ha
11. srp14. ruj
prirodni (munja)
  1. 1 Candelario Navamuño 11. srpnja 2022. · 16:45 538 ha · ugašen 14. rujna 2022. · uzrok: prirodni (munja)
  2. 2 La Garganta La Cruz de Jeromo 12. srpnja 2022. · 04:00 69 ha · ugašen 3. kolovoza 2022. · uzrok: prirodni (munja)

Ukupno prema EGIF (MITECO): 607 ha, 101 % od 602 ha satelitskog obuhvata.

MITECO, Estadística General de Incendios Forestales (EGIF). Riječ je o konsolidiranoj statistici ustanove: površinu mjeri na svoj način pa se može razlikovati od satelitske.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
11. srp 28,7 °C 18 % 42 km/h 0,8 mm Visoka 33
12. srp 29,9 °C 17 % 26 km/h 0,0 mm Visoka 32
13. srp 30,8 °C 17 % 33 km/h 0,0 mm Visoka 36
14. srp 32,2 °C 14 % 27 km/h 0,3 mm Vrlo visoka 39
15. srp 30,9 °C 18 % 30 km/h 0,9 mm Vrlo visoka 40
16. srp 31,0 °C 16 % 40 km/h 0,0 mm Visoka 32
17. srp 30,8 °C 17 % 48 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
18. srp poslije 27,6 °C 19 % 59 km/h 0,9 mm Vrlo visoka 46
19. srp poslije 23,0 °C 27 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 24
20. srp poslije 28,1 °C 21 % 28 km/h 0,0 mm Visoka 26
21. srp poslije 28,9 °C 20 % 37 km/h 0,0 mm Visoka 38
22. srp poslije 27,6 °C 14 % 40 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
23. srp poslije 28,8 °C 14 % 33 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 41
24. srp poslije 28,9 °C 15 % 49 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 46
25. srp poslije 27,2 °C 15 % 43 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 42
26. srp poslije 26,4 °C 24 % 42 km/h 0,0 mm Visoka 34
27. srp poslije 26,2 °C 20 % 39 km/h 0,0 mm Visoka 36

Njegovi blizanci: počeli su po istom vremenu

Počeo je s FWI-jem 32,9 i najnižom vlagom od 18 %; prije toga: 8 dana bez kiše. Požari na tom području koji su od 2016. počeli po takvom vremenu: 19.

FWI na početku 32,9
Najniža vlaga 18 %
Dani bez kiše 8
ovaj požar odabrani blizanci ostatak područja
Gotovo istiSlični

Obrisi najsličnijih blizanaca

Požar Garganta la Olla, rujan 2025
269 ha 2 dana FWI 32,8 Najniža vlaga 17 % udaljen 24 km, 2025.

Prva kiša (1 mm ili više) nakon kraja: 21,2 mm, 28. ruj.

Kako su završili

2 dana
medijan trajanja
216 ha
medijan površine
21 %
prešli 1.000 ha
2,2 mm
kiša na kraju (medijan; imalo ju je 10 od 19)

Bio je 2,8 puta veći od medijana svojih blizanaca i trajao 7 dana (medijan: 2 dana).

Većih od njega bilo je samo 4 od 19 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 9 od 19 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,2 mm.

Ovo je zbirka analognih slučajeva: pokazuje što se obično događa, a ne što će se dogoditi. Ispod 15 blizanaca ne dajemo brojke. Kako to računamo

Kako je završio

—prva kiša
—bez kiše deset dana
48km/h · najjači udar

Smatra se da je završio 17. srp, a u sljedećih deset dana nije pao ni 1 mm: ugasio se bez kiše. Blizanci s kišom na kraju: 10 od 19, s medijanom od 2,2 mm.

Vrijeme na ovoj stranici: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Kako se bira blizanac

  • Isto područje: već završeni požari na manje od 250 km od ovoga, od 2016.
  • Isti početak: uspoređuju se FWI prvog dana, najniža vlaga tog dana i uzastopni dani bez kiše prije toga. Klizač određuje koliko se smiju razlikovati.
  • Samo stranice s konačnim meteorološkim podacima (reanaliza ERA5) izračunanima jednako kao za ovaj požar; izostavljena su poljoprivredna paljenja i paljenja pašnjaka te stranice s podacima u provjeri.
  • Izostavljeni su oni koji su gorjeli u isto vrijeme kad i ovaj (tjedan dana prije ili poslije): dijele isto vremensko razdoblje i ne računaju se kao prethodnik.
  • Poredani su po sličnosti, a nacrtani su obrisi prvih pet.

Kako to računamo

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 4. srp 2022.
Poslije · 24. srp 2022.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

13. srpnja 2022. je zrak uz požar dosegnuo 32 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 23: 1,5 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,532 µg/m³
Dana iznad smjernice5 dana
PM1053 µg/m³
9. srp12. srp15. srp18. srp
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 43Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Španjolska

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Candelario?
Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 11. srpnja 2022. do 17. srpnja 2022. (7 dana). Perimetar ga datira od 11. srpnja 2022. do 14. srpnja 2022.. Prema EGIF (MITECO), najveći od 2 zabilježenih požara otkriven je 11. srpnja 2022. u 16:45, a ugašenim je proglašen 14. rujna 2022..
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 602 hektara (6,0 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Candelario (534 ha, 8,8 %); La Garganta (69 ha, 2,9 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra se zaustavila 3,1 km od središta područja La Garganta, najbližeg od onih koje je zahvatila. To je udaljenost od opsega, ili najbližeg žarišta, do točke koja označava središte; ne znači da je ušla u kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 32,2 °C, najniža vlaga od 14 % i udari vjetra od 48 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 44, razred Vrlo visoka.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Španjolska, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Kako su završili požari koji su na ovom području počeli po sličnom vremenu?
Požari na manje od 250 km koji su od 2016. počeli sa sličnim FWI-jem, vlagom i sušnim razdobljem: 19. Medijan trajanja bio je 2 dana, a medijan površine 216 ha; 21 % ih je prešlo 1.000 ha. Većih od njega bilo je samo 4 od 19 blizanaca. Vrijeme prvog dana ne objašnjava sve: važni su i vjetar sljedećih dana, gorivo i gašenje. Kod 9 od 19 nije pao ni 1 mm u deset dana nakon kraja: ugasili su se bez kiše. Kod ostalih je prvi kišni dan donio medijan od 2,2 mm.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 11. srpnja 2022. do 14. srpnja 2022.. 43 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Usporedba s izvorom EGIF (MITECO): 607 ha službeno prema 602 ha opsega; razlikuju se manje od 25 %.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.