Požar Bima, 5. rujna 2026. Bima
Požar je počeo 5. rujna 2026. na području Bima, Indonezija, a sateliti su ga vidjeli kako gori 55 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 4.028 hektara, raspoređen na jednu općinu.
Ova stranica vjerojatno je kompleks požara, a ne jedan požar. GWIS spaja u jedan opseg požare koji se dodiruju tjednima, a u velikim sezonama to može spojiti desetke zasebnih požara. Ukupna površina je pouzdana; ishodište i datumi odnose se na cijeli kompleks.
Ostale stranice na istom području i u istim danima:
To je 6. najveći u regiji West Nusa Tenggara od 2016. (od 29 sa stranicom). 292. u državi Indonezija u 2026., od 1025.
Usporedi s…
Prijedlozi: Bima · 2019Bima · 2025
- Opožarena površina
- 4.028ha
- GWIS perimetar (Copernicus)
- Trajanje
- 55dana
- 5. ruj 2026. – 29. lis 2026.
- Pogođene općine
- 1
- regencija
- Počeo
- 5. ruj
- 2026
- Toplinska žarišta
- 250
- u jednom žarištu: 217 MW
- Opasnost na početku
- 4
- Vrlo niska · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 74MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 0 dana. Nakon požara došla je kiša: 5,0 mm 30. lis.
Ovo je područje već gorjelo
64 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 451 ha 2016., 1.013 ha 2017., 2.732 ha 2018., 2.563 ha 2019., 408 ha 2021., 509 ha 2023., 1.330 ha 2025.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 2.589 ha koji su već izgorjeli.
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Jakarta): geoBoundaries · Badan Pusat Statistik (BPS - Statistics Indonesia), World Food Programme, OCHA ROAP (CC BY 3.0 IGO).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
Bima ovdje je počeo4.057 ha stigao 5. ruj1,0 %
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2025Unutar opsega bilo je oko 1,3 ha izgrađene površine i živjelo je oko 350 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · prognostički modeli, privremeno dok ne stigne reanaliza ERA5
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 5. ruj | 27,5 °C | 55 % | 29 km/h | 0,4 mm | Vrlo niska 4 |
| 6. ruj | 28,1 °C | 54 % | 32 km/h | 0,5 mm | Niska 7 |
| 7. ruj | 27,1 °C | 65 % | 33 km/h | 3,2 mm | Vrlo niska 1 |
| 8. ruj | 26,8 °C | 68 % | 32 km/h | 3,5 mm | Vrlo niska 1 |
| 9. ruj | 27,2 °C | 62 % | 35 km/h | 2,3 mm | Vrlo niska 1 |
| 10. ruj | 28,9 °C | 58 % | 33 km/h | 1,1 mm | Vrlo niska 2 |
| 11. ruj | 28,4 °C | 68 % | 26 km/h | 7,8 mm | Vrlo niska 0 |
| 12. ruj | 29,2 °C | 54 % | 25 km/h | 1,4 mm | Vrlo niska 1 |
| 13. ruj | 29,3 °C | 50 % | 38 km/h | 0,0 mm | Vrlo niska 4 |
| 14. ruj | 28,1 °C | 58 % | 40 km/h | 2,9 mm | Vrlo niska 1 |
| 15. ruj | 28,6 °C | 51 % | 34 km/h | 1,3 mm | Vrlo niska 2 |
| 16. ruj | 28,7 °C | 55 % | 31 km/h | 0,9 mm | Vrlo niska 4 |
| 17. ruj | 29,8 °C | 46 % | 32 km/h | 0,1 mm | Niska 7 |
| 18. ruj | 29,1 °C | 56 % | 28 km/h | 1,4 mm | Vrlo niska 3 |
| 19. ruj | 29,6 °C | 49 % | 31 km/h | 1,5 mm | Vrlo niska 4 |
| 20. ruj | 29,5 °C | 48 % | 24 km/h | 1,2 mm | Vrlo niska 4 |
| 21. ruj | 29,3 °C | 58 % | 23 km/h | 4,8 mm | Vrlo niska 1 |
| 22. ruj | 29,3 °C | 59 % | 24 km/h | 4,5 mm | Vrlo niska 0 |
| 23. ruj | 29,6 °C | 61 % | 24 km/h | 6,7 mm | Vrlo niska 0 |
| 24. ruj | 30,4 °C | 50 % | 28 km/h | 1,3 mm | Vrlo niska 1 |
| 25. ruj | 30,2 °C | 50 % | 21 km/h | 3,2 mm | Vrlo niska 1 |
| 26. ruj | 30,4 °C | 58 % | 20 km/h | 3,4 mm | Vrlo niska 0 |
| 27. ruj | 30,4 °C | 47 % | 24 km/h | 0,0 mm | Vrlo niska 2 |
| 28. ruj | 29,7 °C | 54 % | 20 km/h | 3,4 mm | Vrlo niska 0 |
| 29. ruj | 31,4 °C | 44 % | 23 km/h | 0,0 mm | Vrlo niska 3 |
| 30. ruj | 30,1 °C | 52 % | 30 km/h | 0,4 mm | Niska 6 |
| 1. lis | 29,5 °C | 53 % | 31 km/h | 0,1 mm | Niska 6 |
| 2. lis | 29,7 °C | 52 % | 25 km/h | 2,2 mm | Vrlo niska 2 |
| 3. lis | 29,2 °C | 52 % | 32 km/h | 0,5 mm | Niska 5 |
| 4. lis | 28,6 °C | 57 % | 29 km/h | 1,7 mm | Vrlo niska 2 |
| 5. lis | 30,3 °C | 51 % | 31 km/h | 1,1 mm | Vrlo niska 4 |
| 6. lis | 30,2 °C | 45 % | 30 km/h | 0,2 mm | Niska 8 |
| 7. lis | 29,3 °C | 58 % | 26 km/h | 2,2 mm | Vrlo niska 2 |
| 8. lis | 28,4 °C | 63 % | 27 km/h | 6,4 mm | Vrlo niska 0 |
| 9. lis | 28,0 °C | 62 % | 24 km/h | 6,0 mm | Vrlo niska 0 |
| 10. lis | 30,0 °C | 52 % | 26 km/h | 1,4 mm | Vrlo niska 1 |
| 11. lis | 29,9 °C | 51 % | 28 km/h | 0,3 mm | Vrlo niska 4 |
| 12. lis | 30,1 °C | 56 % | 32 km/h | 0,6 mm | Niska 6 |
| 13. lis | 29,8 °C | 51 % | 36 km/h | 0,2 mm | Niska 8 |
| 14. lis | 30,2 °C | 53 % | 34 km/h | 0,2 mm | Niska 8 |
| 15. lis | 31,1 °C | 48 % | 36 km/h | 0,1 mm | Niska 10 |
| 16. lis | 30,8 °C | 45 % | 36 km/h | 0,2 mm | Niska 10 |
| 17. lis | 30,8 °C | 52 % | 36 km/h | 0,9 mm | Niska 7 |
| 18. lis | 31,1 °C | 52 % | 30 km/h | 1,5 mm | Vrlo niska 5 |
| 19. lis | 31,0 °C | 56 % | 33 km/h | 0,9 mm | Niska 6 |
| 20. lis | 31,2 °C | 57 % | 29 km/h | 1,7 mm | Vrlo niska 3 |
| 21. lis | 31,2 °C | 49 % | 32 km/h | 1,9 mm | Vrlo niska 4 |
| 22. lis | 31,5 °C | 42 % | 32 km/h | 0,1 mm | Niska 10 |
| 23. lis | 30,8 °C | 52 % | 28 km/h | 2,5 mm | Vrlo niska 3 |
| 24. lis | 30,1 °C | 59 % | 30 km/h | 4,8 mm | Vrlo niska 1 |
| 25. lis | 29,4 °C | 66 % | 23 km/h | 7,6 mm | Vrlo niska 0 |
| 26. lis | 30,3 °C | 61 % | 26 km/h | 5,0 mm | Vrlo niska 0 |
| 27. lis | 30,3 °C | 67 % | 23 km/h | 6,0 mm | Vrlo niska 0 |
| 28. lis | 30,1 °C | 59 % | 31 km/h | 0,8 mm | Vrlo niska 1 |
| 29. lis | 30,3 °C | 51 % | 37 km/h | 0,8 mm | Vrlo niska 3 |
| 30. lis poslije | 30,0 °C | 58 % | 28 km/h | 5,0 mm | Vrlo niska 0 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus29. rujna 2026. je zrak uz požar dosegnuo 51 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 37: 2,5 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 250Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Bima?
- Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 5. rujna 2026. do 29. listopada 2026. (55 dana). Perimetar ga datira od 11. rujna 2026. do 22. listopada 2026..
- Kolika je površina izgorjela?
- Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 4.028 hektara (40,3 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao samo u Bima (4.057 ha, 1,0 %).
- Je li požar Bima još aktivan?
- Nema detekcija vatre od 29. lis 2026. 05:38 UTC. Izostanak detekcija nije službeno gašenje.
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 31,5 °C, najniža vlaga od 42 % i udari vjetra od 40 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 10, razred Niska.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Indonezija (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Satelitska provjera
Povijest ove stranice · 1 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
- Posljednji dan s vatrom: 24. listopada 2026. → 29. listopada 2026..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
- Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 11. rujna 2026. do 22. listopada 2026.. 250 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
- Vrijeme: model ECMWF IFS, privremeno dok ne stigne reanaliza ERA5.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.