Preskoči na sadržaj
worldfires
SN · Senegal · →

Požar Bandafassi, 8. veljače 2026. Bandafassi, Missira

Ugašen · zadnja detekcija 27. velj 2026. 14:18 UTC

Požar je počeo 8. veljače 2026. na području Bandafassi, Senegal, a sateliti su ga vidjeli kako gori 21 dan. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 25.335 hektara, raspoređen na 2 općine.

To je 5. najveći u regiji Kédougou od 2016. (od 116 sa stranicom). 3. u državi Senegal u 2026., od 131.

Usporedi s…
Opožarena površina
25.335ha
GWIS perimetar (Copernicus)
Trajanje
21dan
8. velj 2026. – 28. velj 2026.
Pogođene općine
2
okruga
Počeo
8. velj
2026
Toplinska žarišta
605
u jednom žarištu: 69 MW
Opasnost na početku
47
Vrlo visoka · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
262MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 8. velj28. velj
27. velj 2026.

Kako se razvijao, iz dana u dan

8. velj 2026. · 201 MW · 12 9. velj 2026. · 306 MW · 42 10. velj 2026. · 552 MW · 62 11. velj 2026. · 1.147 MW · 66 12. velj 2026. · 1.014 MW · 76 13. velj 2026. · 365 MW · 44 14. velj 2026. · 167 MW · 31 15. velj 2026. · 200 MW · 28 16. velj 2026. · 369 MW · 53 17. velj 2026. · 97 MW · 27 18. velj 2026. · 101 MW · 26 19. velj 2026. · 8 MW · 9 20. velj 2026. · 15 MW · 8 21. velj 2026. · 189 MW · 9 22. velj 2026. · 187 MW · 41 23. velj 2026. · 115 MW · 18 24. velj 2026. · 36 MW · 22 25. velj 2026. · 26 MW · 13 26. velj 2026. · 82 MW · 8 27. velj 2026. · 66 MW · 10
8. velj 11. velj 14. velj 17. velj 20. velj 23. velj 26. velj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

41°najviša
39km/h · najjači udar
7%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.

Ovo je područje već gorjelo

86 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 1.948 ha 2016., 3.081 ha 2017., 350 ha 2018., 3.987 ha 2019., 9.451 ha 2020., 6.103 ha 2021., 6.939 ha 2022., 2.820 ha 2023., 10.437 ha 2024., 5.974 ha 2025.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 21.668 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 39 % površine koju ima Zagreb (253 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Bandafassi ovdje je počeo
    25.501 ha stigao 8. velj
    4,4 %
  2. 6 ha
    0,0 %

Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina< 0,1 ha
Stanovnici< 20

Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
8. velj 37,9 °C 18 % 30 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
9. velj 38,1 °C 15 % 36 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
10. velj 38,3 °C 12 % 33 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
11. velj 39,2 °C 15 % 24 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
12. velj 39,8 °C 13 % 24 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
13. velj 40,8 °C 13 % 30 km/h 0,0 mm Ekstremna 50
14. velj 38,8 °C 14 % 20 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
15. velj 39,1 °C 11 % 30 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
16. velj 38,0 °C 12 % 38 km/h 0,0 mm Ekstremna 58
17. velj 38,1 °C 7 % 39 km/h 0,0 mm Ekstremna 63
18. velj 38,1 °C 13 % 35 km/h 0,0 mm Ekstremna 60
19. velj 39,4 °C 11 % 35 km/h 0,0 mm Ekstremna 59
20. velj 39,2 °C 14 % 24 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
21. velj 39,0 °C 15 % 27 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
22. velj 39,9 °C 12 % 36 km/h 0,0 mm Ekstremna 60
23. velj 38,8 °C 13 % 34 km/h 0,0 mm Ekstremna 58
24. velj 38,1 °C 16 % 33 km/h 0,0 mm Ekstremna 55
25. velj 38,9 °C 15 % 20 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
26. velj 39,0 °C 16 % 23 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
27. velj 37,3 °C 15 % 28 km/h 0,0 mm Ekstremna 54
28. velj 33,4 °C 21 % 25 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 45
1. ožu poslije 34,3 °C 15 % 24 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
2. ožu poslije 34,6 °C 19 % 20 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 44
3. ožu poslije 36,2 °C 17 % 30 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
4. ožu poslije 37,0 °C 16 % 32 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 49
5. ožu poslije 38,2 °C 16 % 31 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
6. ožu poslije 38,7 °C 16 % 30 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48
7. ožu poslije 39,4 °C 17 % 26 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 47
8. ožu poslije 40,8 °C 16 % 30 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
9. ožu poslije 41,0 °C 16 % 30 km/h 0,0 mm Ekstremna 51
10. ožu poslije 41,2 °C 18 % 24 km/h 0,0 mm Vrlo visoka 48

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 1. velj 2026.
Poslije · 7. ožu 2026.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

12. veljače 2026. je zrak uz požar dosegnuo 148 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 91: 6,1 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5148 µg/m³
Dana iznad smjernice26 dana
PM10400 µg/m³
Optička debljina0,81
678910111213141516171819202122232425262728123
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 605Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Senegal ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Bandafassi?
GWIS (Copernicus) ga datira između 8. veljače 2026. i 28. veljače 2026.: 21 dan od prvog do posljednjeg toplinskog žarišta perimetra.
Kolika je površina izgorjela?
Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 25.335 hektara (253,4 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 2 općine: Bandafassi (25.501 ha, 4,4 %); Missira (6 ha, 0,0 %).
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 40,8 °C, najniža vlaga od 7 % i udari vjetra od 39 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 63, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Senegal (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 18 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Bez promjena od 24. listopada 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 18.

Kako to znamo
  • Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 605 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.