Požar Bandafassi, 12. siječnja 2023. Bandafassi, Missira
Požar je počeo 12. siječnja 2023. na području Bandafassi, Senegal, a sateliti su ga vidjeli kako gori 10 dana. Copernicusov svjetski sustav GWIS iz toplinskih je žarišta rekonstruirao opožareni perimetar od 34.293 hektara, raspoređen na 2 općine.
To je najveći požar u regiji Kédougou od 2016. (od 116 sa stranicom). Najveći u državi Senegal u 2023., od 83.
Usporedi s…
- Opožarena površina
- 34.293ha
- GWIS perimetar (Copernicus)
- Trajanje
- 10dana
- 12. sij 2023. – 21. sij 2023.
- Pogođene općine
- 2
- okruga
- Počeo
- 12. sij
- 2023
- Toplinska žarišta
- 1.067
- u jednom žarištu: 180 MW
- Opasnost na početku
- 46
- Vrlo visoka · indeks FWI
- Prosječna dnevna snaga
- 824MW
- otkrivena snaga po danu, u prosjeku
Gdje je gorjelo
Kako se razvijao, iz dana u dan
Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.
Uz kakvo je vrijeme gorjelo
Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) više od dva mjeseca.
Ovo je područje već gorjelo
95 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 17.260 ha 2016., 19.136 ha 2017., 2.408 ha 2018., 3.005 ha 2019., 21.022 ha 2020., 21.703 ha 2021., 6.803 ha 2022.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 32.492 ha koji su već izgorjeli.
- 12.609 ha Požar Bandafassi, siječanj 2021 ukupno 21.620 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 10.748 ha Požar Bandafassi, siječanj 2016 ukupno 30.325 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 6.126 ha Požar Bandafassi, ožujak 2017 ukupno 8.828 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 5.719 ha Požar Bandafassi, siječanj 2020 ukupno 13.117 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 3.333 ha Požar Bandafassi, siječanj 2016 ukupno 5.382 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 3.202 ha Požar Bandafassi, siječanj 2017 ukupno 4.769 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 2.880 ha Požar Bandafassi, prosinac 2021 ukupno 6.824 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
- 2.831 ha Požar Bandafassi, siječanj 2022 ukupno 8.496 ha; navedeni hektari su oni zajednički s ovim požarom
Koliko je velik?
Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).
Granica (Pariz): geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Granica (London): geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Granica (Madrid): geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.
Što se dogodilo svakoj općini
-
Bandafassi ovdje je počeo33.955 ha stigao 12. sij5,9 %
-
574 ha stigao 15. sij0,1 %
Opožarena površina u svakoj općini, presijecanjem GWIS perimetra s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.
Ljudi i zgrade unutar opsega
GHSL 2025Unutar opsega nije bilo primjetne izgrađene površine i gotovo nitko nije živio (GHSL 2025, satelitska procjena).
Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.
Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Vrijeme iz dana u dan
Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Dan | Najviša | Najniža vlaga | Najjači udar | Kiša | Opasnost (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 12. sij | 36,1 °C | 16 % | 30 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 46 |
| 13. sij | 36,6 °C | 17 % | 30 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 47 |
| 14. sij | 37,0 °C | 16 % | 33 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 49 |
| 15. sij | 37,4 °C | 15 % | 33 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 48 |
| 16. sij | 37,3 °C | 13 % | 34 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 52 |
| 17. sij | 37,2 °C | 13 % | 38 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 55 |
| 18. sij | 37,4 °C | 13 % | 37 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 54 |
| 19. sij | 37,3 °C | 12 % | 34 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 53 |
| 20. sij | 37,9 °C | 15 % | 24 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 48 |
| 21. sij | 35,8 °C | 18 % | 21 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 47 |
| 22. sij poslije | 35,1 °C | 20 % | 18 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 46 |
| 23. sij poslije | 35,1 °C | 22 % | 23 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 43 |
| 24. sij poslije | 35,5 °C | 26 % | 18 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 40 |
| 25. sij poslije | 36,6 °C | 25 % | 26 km/h | 0,0 mm | Vrlo visoka 41 |
| 26. sij poslije | 39,9 °C | 12 % | 31 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 53 |
| 27. sij poslije | 39,2 °C | 15 % | 40 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 60 |
| 28. sij poslije | 36,4 °C | 15 % | 31 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 54 |
| 29. sij poslije | 34,9 °C | 15 % | 28 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 52 |
| 30. sij poslije | 35,8 °C | 15 % | 31 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 54 |
| 31. sij poslije | 38,1 °C | 14 % | 30 km/h | 0,0 mm | Ekstremna 53 |
Prije i poslije, sa satelita
Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.
Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.
Dim
CAMS · Copernicus20. siječnja 2023. je zrak uz požar dosegnuo 131 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 58: 3,9 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).
Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tablica detekcija · 1.067Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
| Datum i vrijeme | Satelit | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Drugi požari u okolici
- 31.411 haBandafassi2. siječnja 2020. · 19 dana · 0 km daleko
- 30.325 haBandafassi23. siječnja 2016. · 22 dana · 15 km daleko
- 32.881 haBandafassi14. siječnja 2025. · 20 dana · 16 km daleko
- 131.818 haMissira9. siječnja 2026. · 51 dan · 17 km daleko
- 24.965 haMissira28. prosinca 2024. · 7 dana · 17 km daleko
- 25.335 haBandafassi8. veljače 2026. · 21 dan · 35 km daleko
Česta pitanja
- Koliko je trajao požar Bandafassi?
- Prema toplinskim žarištima koja su sateliti otkrili unutar perimetra, gorio je od 12. siječnja 2023. do 21. siječnja 2023. (10 dana). Perimetar ga datira od 12. siječnja 2023. do 18. siječnja 2023..
- Kolika je površina izgorjela?
- Perimetar koji je GWIS (Copernicus) rekonstruirao iz toplinskih žarišta ima 34.293 hektara (342,9 km²). Riječ je o procjeni: službeni podaci svake zemlje mogu se razlikovati.
- Koje su općine gorjele?
- Požar je ušao u 2 općine: Bandafassi (33.955 ha, 5,9 %); Missira (574 ha, 0,1 %).
- Kakvo je bilo vrijeme?
- Tijekom požara dosegnuto je 37,9 °C, najniža vlaga od 12 % i udari vjetra od 38 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 55, razred Ekstremna.
- Odakle su ovi podaci?
- Iz opožarenog perimetra GWIS-a (Copernicus), toplinskih žarišta VIIRS iz NASA FIRMS-a i administrativnih granica zemlje Senegal (geoBoundaries). Nije službeno izvješće.
Gdje provjeriti
Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.
Hitne službe: 18 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›
Satelitska provjera
Povijest ove stranice · 1 Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..
- Posljednji dan s vatrom: 18. siječnja 2023. → 21. siječnja 2023..
Nešto ne štima na ovoj stranici?
Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.
Prijavi pogrešku
Kako to znamo
- Opseg: GWIS (Copernicus), rekonstruiran iz toplinskih žarišta, a ne izmjeren na snimci; na ovoj su stranici spojena 2 poligona.
- Datumi su usklađeni prema žarištima VIIRS unutar opsega, koji je navodio razdoblje od 12. siječnja 2023. do 18. siječnja 2023.. 1.067 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
- Ovu stranicu nismo povezali ni s jednim službenim zapisom.
- Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
- Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.
Odakle su ovi podaci
Perimetar potječe iz Copernicusova Global Wildfire Information System (GWIS), koji ga rekonstruira iz toplinskih žarišta senzora MODIS i VIIRS i objavljuje pod licencom CC BY 4.0. Ne mjeri se na snimci kao u Europi, pa je riječ o procjeni. Toplinska žarišta potječu od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, a distribuira ih NASA FIRMS s pikselom od 375 metara. Administrativne granice potječu iz geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)). Površinu po općini WorldFires izračunava presijecanjem perimetra s tim granicama, pa se može razlikovati od službenog podatka svake zemlje.