Preskoči na sadržaj
worldfires
PT · Portugal · →

Požar Ancede e Ribadouro, rujan 2024 Ancede e Ribadouro, Gove, Grilo

Ugašen · zadnja detekcija 18. ruj 2024. 14:00 UTC

Požar je počeo 16. rujna 2024. na području općine Ancede e Ribadouro, Portugal, a sateliti su vatru bilježili 3 dana. Copernicus je iz satelitske snimke izmjerio opožareni opseg od 2.079 hektara, raspoređen na 6 općina.

To je 2. najveći u regiji Baião od 2016. (od 16 sa stranicom). 12. u državi Portugal u 2024., od 69.

Usporedi s…
Opožarena površina
2.079ha
opseg Copernicus
Trajanje
3dana
16. ruj 2024. – 18. ruj 2024.
Pogođene općine
6
freguesija
Počeo
16. ruj
2024
Toplinska žarišta
164
u jednom žarištu: 131 MW
Opasnost na početku
66
Ekstremna · indeks FWI
Prosječna dnevna snaga
689MW
otkrivena snaga po danu, u prosjeku

Gdje je gorjelo

ŽARIŠTA PO DANU 16. ruj18. ruj
18. ruj 2024.

Kako se razvijao, iz dana u dan

16. ruj 2024. · 1.403 MW · 77 17. ruj 2024. · 611 MW · 79 18. ruj 2024. · 52 MW · 8
16. ruj 17. ruj 18. ruj

Radijativna snaga otkrivena svakog dana, u megavatima, i broj žarišta. Magenta stupac označava dan najveće aktivnosti.

Uz kakvo je vrijeme gorjelo

31°najviša
68km/h · najjači udar
12%najniža vlaga

Kad je počeo, nije kišilo (1 mm ili više) 8 dana. Nakon požara došla je kiša: 1,0 mm 19. ruj.

Ovo je područje već gorjelo

42 % opsega preklapa se s ranijim požarima zabilježenim od 2016.: 185 ha 2016., 301 ha 2018., 31 ha 2019., 4 ha 2020., 389 ha 2022., 22 ha 2023.. Dio je gorio više puta pa godišnje brojke zajedno daju više od 872 ha koji su već izgorjeli.

Koliko je velik?

10 km
Izgorjelo je 3,2 % površine koju ima Zagreb (21 km² prema 643 km²).

Granica (Zagreb): geoBoundaries · OpenStreetMap, Wambacher · © OpenStreetMap contributors (ODbL 1.0).

Uspoređuje se veličina, ne položaj: oba oblika su u istom mjerilu, sa sjeverom gore, centrirana jedan na drugome.

Što se dogodilo svakoj općini

  1. Ancede e Ribadouro 2.335 stan. · vatra je stigla do središta ovdje je počeo
    868 ha stigao 16. ruj
    59 %
  2. Gove 1.742 stan. · vatra je stigla do središta
    621 ha stigao 16. ruj
    55 %
  3. Grilo 472 stan. · vatra je stigla do središta
    217 ha stigao 16. ruj
    37 %
  4. Baião (Santa Leocádia) e Mesquinhata 731 stan. · vatra je stigla do središta
    183 ha stigao 16. ruj
    21 %
  5. Santa Cruz do Douro e São Tomé de Covelas 1.654 stan. · 1,6 km od središta
    175 ha stigao 16. ruj
    11 %
  6. 17 ha stigao 17. ruj
    0,5 %

Opožarena površina unutar svake općine, iz ukrštanja službenog opsega s administrativnim granicama. Udaljenost se mjeri od točke koja označava središte svakog područja do najbliže vatre: to što je ostala kilometar daleko ne znači da je stigla do kuća.

Što je izgorjelo

  • Šikare i prijelazna vegetacija33 %
  • Poljoprivredna područja29 %
  • Ostala prirodna područja17 %
  • Mješovite šume16 %
  • Listopadne šume4,0 %
  • Izgrađena područja2,0 %

Pokrov zemljišta unutar opsega prema Corine Land Cover, kako izvještava Copernicus.

Ljudi i zgrade unutar opsega

GHSL 2025
Izgrađena površina41 ha
Stanovnici≈ 1.900

Unutar opsega bilo je oko 41 ha izgrađene površine i živjelo je oko 1.900 stanovnika (GHSL 2025, satelitska procjena).

Ovo je procjena u ćelijama od 100 m izrađena iz satelitskih snimaka i popisa stanovništva: ne znači da su izgorjele kuće ni da je bilo stradalih. Unutar opsega ima i područja koja nisu gorjela. Razdoblje 2025 u GHSL-u projekcija je izrađena iz podataka za 2020. i ranije.

Izvor: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S i GHS-POP R2023A), Zajednički istraživački centar (JRC) Europske komisije, © Europska unija, CC BY 4.0. Zbroj unutar opsega izračunao je WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Službeni registar

Više službenih zapisa poklapa se s ovim područjem

Prema ICNF, unutar ovog opsega tih je dana počelo 3 požara, ukupno 2.737 ha (satelit je izmjerio 2.079 ha). Dvije se brojke znatno razlikuju pa možda nije riječ o istom požaru: shvatite ih kao obližnje zapise.

ICNF zasebno bilježi svaki požar koji je počeo u drugo vrijeme ili na drugom mjestu; satelit vidi jednu izgorjelu površinu, pa ih ova stranica grupira. Brojevi na karti pokazuju gdje je svaki počeo.

Kada je gorio koji

1 6 ha 2 5 ha 3 2.726 ha
11. ruj19. ruj
namjerno
  1. 1 Baião Ancede 11. rujna 2024. · 17:50 6 ha · ugašen 11. rujna 2024. · uzrok: namjerno
  2. 2 Baião Santa Cruz do Douro 15. rujna 2024. · 10:16 5 ha · ugašen 15. rujna 2024. · uzrok: namjerno
  3. 3 Baião Gove 16. rujna 2024. · 09:53 2.726 ha · ugašen 19. rujna 2024. · uzrok: namjerno

Ukupno prema ICNF: 2.737 ha, 132 % od 2.079 ha satelitskog obuhvata.

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). To je operativni registar ustanove: brojke se mogu revidirati kad se zatvori godišnja statistika.

Vrijeme iz dana u dan

Reanaliza ERA5 ECMWF-a na mjestu požara, referenca za prošlo vrijeme, i kanadski indeks opasnosti FWI, isti koji koristi Copernicus, koji WorldFires izračunava iz tih podataka. Sljedeći dani idu do prve kiše.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Dan Najviša Najniža vlaga Najjači udar Kiša Opasnost (FWI)
16. ruj 30,9 °C 12 % 68 km/h 0,0 mm Ekstremna 66
17. ruj 26,3 °C 22 % 63 km/h 0,0 mm Ekstremna 57
18. ruj 28,0 °C 26 % 58 km/h 0,0 mm Ekstremna 52
19. ruj poslije 24,9 °C 46 % 33 km/h 1,0 mm Umjerena 18

Prije i poslije, sa satelita

Povuci crtu da usporediš isti teren prije požara i poslije.

Prije · 9. ruj 2024.
Poslije · 25. ruj 2024.

Ako je dan oblačan, promijeni datum: svaki satelit prolazi jednom dnevno. U lažnim bojama opožareno je smeđe ili crvenkasto.

Dim

CAMS · Copernicus

19. rujna 2024. je zrak uz požar dosegnuo 327 µg/m³ PM2,5. Prosjek tog dana bio je 207: 14 puta više od dnevne smjernice SZO-a (15).

Vrhunac PM2,5327 µg/m³
Dana iznad smjernice4 dana
PM10377 µg/m³
Optička debljina4,89
1415161718192021
Dobro Prihvatljivo Umjereno Loše Vrlo loše Ekstremno

Čestice iz modela CAMS Copernicusa u središtu opsega; nisu mjerenja u svakom naselju. Svjetlija je stupica najgori sat, tamnija dnevni prosjek.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tablica detekcija · 164Svako satelitsko toplinsko žarište, jedno po jedno, s vremenom, satelitom, snagom i koordinatama.
⬇ Preuzmi CSV Vremena u UTC. Svaka detekcija je piksel od 375 m: veliki požar daje stotine po prolazu.
Datum i vrijemeSatelitFRP (MW)LatLon

Drugi požari u okolici

Svi požari: Portugal ›

Česta pitanja

Koliko je trajao požar Ancede e Ribadouro?
Copernicus ga datira između 16. rujna 2024. i 18. rujna 2024.: 3 dana između prve i zadnje snimke s vatrom.
Kolika je površina izgorjela?
Opseg koji je Copernicus izmjerio iz satelitske snimke iznosi 2.079 hektara (20,8 km²). Službene brojke svake države mogu se razlikovati.
Koje su općine gorjele?
Požar je ušao u 6 općina: Ancede e Ribadouro (868 ha, 59 %); Gove (621 ha, 55 %); Grilo (217 ha, 37 %); Baião (Santa Leocádia) e Mesquinhata (183 ha, 21 %); Santa Cruz do Douro e São Tomé de Covelas (175 ha, 11 %); União das Freguesias de Campelo e Ovil e Loivos do Monte (17 ha, 0,5 %).
Je li požar stigao do nekog naselja?
Vatra je počela na području Ancede e Ribadouro i dosegla njegovo središte: točka koja ga označava našla se unutar izgorjele površine ili manje od 500 metara od nje. To ne znači da su gorjele kuće.
Kakvo je bilo vrijeme?
Tijekom požara dosegnuto je 30,9 °C, najniža vlaga od 12 % i udari vjetra od 68 km/h. Opasnost od požara (FWI) dosegla je 66, razred Ekstremna.
Odakle su ovi podaci?
Iz opožarenog opsega EFFIS-a (Copernicus), žarišta VIIRS NASA FIRMS-a i administrativnih granica (Portugal, geoBoundaries). Nije službeno izvješće.

Gdje provjeriti

Satelitska detekcija nije službeno izvješće. Konačne brojke i stanje požara objavljuje služba za hitne situacije svake države.

Hitne službe: 112 · Broj za hitne slučajeve i službena upozorenja ›

Satelitska provjera

Povijest ove stranice Promjene površine, datuma, naziva, službene evidencije ili spojenih stranica, uspoređene svake noći od 24. listopada 2026..

Bez promjena od 24. listopada 2026..

RSS Promjene ove stranice

Nešto ne štima na ovoj stranici?

Stranica nastaje iz satelitskih podataka i službenih evidencija i ponekad pogriješi: krivi datumi, krivo mjesto, dva požara spojena u jedan ili nešto što nije bio šumski požar. Ako ovaj požar poznajete izbliza — živite ondje, vidjeli ste ga, sudjelovali u gašenju ili o njemu izvještavali kao novinar —, recite nam što se stvarno dogodilo pa ćemo provjeriti.

Prijavi pogrešku
Što mislite da nije točno?

Vašu e-poštu koristit ćemo samo za odgovor na ovu prijavu. Privatnost. Ovo nije hitna služba: ako sada gori, nazovite 112.

Kako to znamo
  • Opseg: EFFIS (Copernicus), izmjeren na satelitskim snimkama.
  • Datumi iz opsega: žarišta VIIRS unutar njega nisu ih promijenila. 164 žarišta VIIRS sa satelita Suomi-NPP u tom razdoblju.
  • Usporedba s izvorom ICNF: 2.737 ha službeno prema 2.079 ha opsega; slični su, ali uz zadršku.
  • Vrijeme: Copernicusova reanaliza ERA5 na mjestu požara, u ćelijama od oko 25 km.
  • Izgrađena površina i stanovništvo potječu iz Global Human Settlement Layera JRC-a (razdoblje 2025, ćelije od 100 m), zbrojeni unutar opsega: procjena onoga što je ondje bilo, a ne popis štete.

Kako izrađujemo stranice požara: metodologija ›

Odakle su ovi podaci

Opseg i pokrov zemljišta dolaze iz Europskog informacijskog sustava za šumske požare (EFFIS) programa Copernicus, izmjereni na snimkama MODIS i Sentinel-2 i objavljeni pod licencom CC BY 4.0. Žarišta dolaze od senzora VIIRS na satelitima Suomi-NPP i NOAA-20, koje distribuira NASA FIRMS s pikselom od 375 m. Administrativne granice dolaze iz geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication). Površinu po općini izračunava WorldFires ukrštanjem opsega s tim granicama, pa se može malo razlikovati od službene brojke svake države.