Към съдържанието
worldfires
MM · Мианмар · –

Пожар Mongping, 16 март 2023 г. Mongping, Monghsat

Потушен · последна детекция 7.04.2023 г., 6:08 UTC

Пожарът започва на 16 март 2023 г. в Mongping, Мианмар, и сателитите го виждат да гори 23 дни. Световната система GWIS на Copernicus възстановява от термичните точки изгорял периметър от 10 446 хектара, разпределен в 2 общини.

Това е 25-ият най-голям в Shan от 2016 г. (от 625 със страница). 14-ият в Мианмар през 2023 г., от 240.

Сравни с…

Предложения: Mongping · 2021Mongping · 2017Mongping · 2017Mongping · 2020

Изгоряла площ
10 446ha
периметър GWIS (Copernicus)
Продължителност
23дни
16.03.2023 г. – 7.04.2023 г.
Засегнати общини
2
общини
Започна на
16 март
2023
Топлинни огнища
424
в едно огнище: 338 MW
Опасност в началото
21
Умерена · индекс FWI
Средна дневна мощност
205MW
засечена мощност на ден, средно

Къде е горяло

ОГНИЩА ПО ДНИ 16 март7 апр
7.04.2023 г.

Как се разви, ден по ден

16.03.2023 г. · 3 MW · 3 17.03.2023 г. · 3 MW · 1 19.03.2023 г. · 1 MW · 1 20.03.2023 г. · 2 MW · 1 21.03.2023 г. · 20 MW · 5 22.03.2023 г. · 13 MW · 6 23.03.2023 г. · 20 MW · 8 24.03.2023 г. · 210 MW · 49 25.03.2023 г. · 2 540 MW · 116 26.03.2023 г. · 689 MW · 122 27.03.2023 г. · 281 MW · 31 28.03.2023 г. · 9 MW · 5 29.03.2023 г. · 1 MW · 1 30.03.2023 г. · 8 MW · 4 31.03.2023 г. · 394 MW · 17 1.04.2023 г. · 105 MW · 9 2.04.2023 г. · 69 MW · 8 3.04.2023 г. · 48 MW · 3 4.04.2023 г. · 7 MW · 5 5.04.2023 г. · 44 MW · 13 6.04.2023 г. · 34 MW · 13 7.04.2023 г. · 17 MW · 3
16 март 25 март 1 апр 6 апр

Засечена радиативна мощност за всеки ден в мегавати и брой огнища. Магентовата лента отбелязва деня с най-голяма активност.

При какво време горя

34°максимална
45km/h · максимален порив
20%минимална влажност

Когато започна, не беше валяло (1 mm или повече) от 2 дни.

Тази зона вече е горяла

43 % от периметъра съвпада с по-ранни пожари, регистрирани от 2016 г.: 852 ха през 2016 г., 2 261 ха през 2017 г., 2 463 ха през 2019 г., 1 602 ха през 2020 г., 1 257 ха през 2021 г., 1 354 ха през 2022 г.. Част от площта е горяла повече от веднъж, затова годишните стойности са повече от 4 470 ха, които вече са били изгорели.

Колко е голям?

10 km
Изгорели са 7,8 % от площта на София (104 км² срещу 1 341 км²).

Граница на София: geoBoundaries · geoBoundaries, Wikimedia (Public Domain).

Сравнява се размерът, не местоположението: двете форми са в един и същ мащаб, със севера нагоре и центрирани една върху друга.

Какво се случи с всяка община

  1. Mongping тук започна
    10 428 ha стигна на 16 март
    1,7 %
  2. 40 ha
    0,0 %

Изгоряла площ във всяка община, от пресичането на периметъра на GWIS с административните граници. Разстоянието е от точката, която отбелязва центъра на всяка единица, до най-близкия огън: това, че е останал на километър, не означава, че е стигнал до къщите.

Хора и сгради в периметъра

GHSL 2025
Застроена площ< 0,1 ha
Жители< 20

В периметъра не е имало забележима застроена площ и почти никой не е живял там (GHSL 2025, спътникова оценка).

Това е оценка по клетки от 100 m, направена от спътникови снимки и преброявания: тя не означава, че са изгорели къщи или че има пострадали. В периметъра има и участъци, които не са горели. Епохата 2025 на GHSL е прогноза въз основа на данни от 2020 г. и по-рано.

Източник: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S и GHS-POP R2023A), Съвместен изследователски център (JRC) на Европейската комисия, © Европейски съюз, CC BY 4.0. Сумата в периметъра е изчислена от WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Времето ден по ден

Реанализ ERA5 на ECMWF в точката на пожара – референцията за минало време – и канадският индекс на опасност FWI, същият, който използва Copernicus, изчислен от WorldFires по тези данни. Следващите дни стигат до първия дъжд.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Ден Максимална Мин. влажност Макс. порив Дъжд Опасност (FWI)
16 март 28,9 °C 34 % 27 km/h 0,1 mm Умерена 21
17 март 30,2 °C 31 % 28 km/h 0,0 mm Висока 22
18 март 29,7 °C 32 % 30 km/h 0,2 mm Висока 23
19 март 32,0 °C 28 % 31 km/h 0,0 mm Висока 25
20 март 29,5 °C 34 % 41 km/h 0,0 mm Висока 27
21 март 31,5 °C 28 % 39 km/h 0,0 mm Висока 27
22 март 32,4 °C 25 % 44 km/h 0,1 mm Висока 31
23 март 32,2 °C 27 % 36 km/h 0,0 mm Висока 29
24 март 31,5 °C 26 % 34 km/h 0,0 mm Висока 30
25 март 31,9 °C 23 % 34 km/h 0,0 mm Висока 30
26 март 32,6 °C 23 % 36 km/h 0,0 mm Висока 32
27 март 33,9 °C 24 % 30 km/h 0,0 mm Висока 31
28 март 34,2 °C 22 % 35 km/h 0,0 mm Висока 34
29 март 31,3 °C 28 % 38 km/h 0,0 mm Висока 34
30 март 32,3 °C 28 % 34 km/h 0,0 mm Висока 33
31 март 33,2 °C 26 % 36 km/h 0,0 mm Висока 34
1 апр 34,3 °C 23 % 36 km/h 0,0 mm Висока 35
2 апр 33,2 °C 22 % 45 km/h 0,0 mm Висока 38
3 апр 32,5 °C 25 % 41 km/h 0,0 mm Висока 38
4 апр 31,6 °C 27 % 41 km/h 0,0 mm Висока 38
5 апр 33,4 °C 20 % 31 km/h 0,0 mm Висока 35
6 апр 33,9 °C 24 % 29 km/h 0,0 mm Висока 35
7 апр 34,5 °C 25 % 30 km/h 0,0 mm Висока 35
8 апр след 36,0 °C 23 % 27 km/h 0,0 mm Висока 36
9 апр след 36,5 °C 21 % 32 km/h 0,0 mm Висока 38
10 апр след 36,6 °C 22 % 34 km/h 0,0 mm Висока 38
11 апр след 35,2 °C 25 % 35 km/h 0,0 mm Много висока 38
12 апр след 35,6 °C 22 % 32 km/h 0,0 mm Много висока 38
13 апр след 36,2 °C 25 % 30 km/h 0,0 mm Висока 38
14 апр след 36,6 °C 20 % 31 km/h 0,0 mm Много висока 38
15 апр след 36,6 °C 19 % 28 km/h 0,0 mm Много висока 38
16 апр след 37,7 °C 20 % 33 km/h 0,0 mm Много висока 40
17 апр след 37,1 °C 27 % 34 km/h 0,0 mm Много висока 40

Неговите близнаци: започнали при същото време

Започна при FWI 21,1 и минимална влажност 34 %; преди това: 2 дни без дъжд. Пожари в района, започнали при такова време от 2016 г. насам: 30.

FWI в началото 21,1
Минимална влажност 34 %
Дни без дъжд 2
този пожар избрани близнаци останалата част от района
Почти еднаквиСходни

Контури на най-сходните близнаци

Пожар Mongping, март 2021
4 401 ha 10 дни FWI 22,1 Мин. влажност 34 % на 40 km, 2021 г.

Първи дъжд (1 mm или повече) след края: 1,0 mm на 4 апр.

Какво е станало с тях

8 дни
медианна продължителност
2 548 ha
медианна площ
100 %
надхвърлили 1 000 ha
2,6 mm
дъжд в края (медиана; имали са го 25 от 30)

Беше 4,1 пъти по-голям от медианата на близнаците си и продължи 23 дни (медиана: 8 дни).

Само 1 от 30 близнаци са изгорели повече. Времето в първия ден не обяснява всичко: значение имат и вятърът в следващите дни, горивото и гасенето. При 5 от 30 не е паднал и 1 mm в десетте дни след края: угаснали са без дъжд. При останалите първият дъждовен ден е донесъл медиана от 2,6 mm.

Това е банка от аналогични случаи: показва какво обикновено става, а не какво ще стане. При по-малко от 15 близнаци не даваме цифри. Как го изчисляваме

Как завърши

—първи дъжд
—без дъжд за десет дни
45km/h · макс. порив

Смята се за приключил на 7 апр и в следващите десет дни не падна и 1 mm: угасна без дъжд. Близнаци с дъжд в края: 25 от 30, с медиана 2,6 mm.

Времето на страницата: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Как се избира близнак

  • Същият район: вече приключили пожари на по-малко от 250 km от този, от 2016 г. насам.
  • Същото начало: сравняват се FWI в първия ден, минималната влажност в този ден и поредните дни без дъжд преди него. Плъзгачът определя колко могат да се различават.
  • Само страници с окончателни метеоданни (реанализ ERA5), изчислени като тези на този пожар; извън остават селскостопанските и пасищните опожарявания и страниците с данни в проверка.
  • Извън остават тези, които са горели едновременно с този (седмица преди или след): споделят същия период на времето и не се броят за предшественик.
  • Подреждат се по сходство и се рисуват контурите на първите пет.

Как го изчисляваме

Преди и след, от сателита

Плъзни линията, за да сравниш същия терен преди пожара и след него.

Преди · 9.03.2023 г.
След · 14.04.2023 г.

Ако денят е облачен, смени датата: всеки сателит минава веднъж дневно. Във фалшив цвят изгорялото е кафяво или червеникаво.

Димът

CAMS · Copernicus

На 28 март 2023 г. въздухът до пожара стигна 260 µg/m³ ФПЧ2,5. Средното за деня беше 140: 9,4 пъти дневната насока на СЗО (15).

Пик на ФПЧ2,5260 µg/m³
Дни над насоката14 дни
PM10371 µg/m³
Оптична дебелина1,38
21 март24 март27 март30 март2 апр
Добро Приемливо Умерено Лошо Много лошо Екстремно

Частици от модела CAMS на Copernicus в центъра на периметъра; това не са измервания във всяко селище. Светлата лента е най-лошият час, тъмната — средното за деня.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Таблица на детекциите · 424Всяко топлинно огнище от спътника, едно по едно, с час, спътник, мощност и координати.
⬇ Изтегли CSV Часовете са в UTC. Всяка детекция е пиксел от 375 m: голям пожар дава стотици на прелитане.
Дата и часСпътникFRP (MW)LatLon

Други пожари в района

Всички пожари: Мианмар

Често задавани въпроси

Колко продължи пожарът Mongping?
Според топлинните огнища, засечени от спътниците в периметъра, е горял от 16 март 2023 г. до 7 април 2023 г. (23 дни). Периметърът го датира от 23 март 2023 г. до 1 април 2023 г..
Каква площ изгоря?
Периметърът, който GWIS (Copernicus) възстановява от термичните точки, е 10 446 хектара (104,5 km²). Това е оценка: официалните данни на всяка страна може да се различават.
Кои общини горяха?
Огънят навлезе в 2 общини: Mongping (10 428 ha, 1,7 %); Monghsat (40 ha, 0,0 %).
Какво беше времето?
По време на пожара бяха достигнати 34,5 °C, минимална влажност 20 % и пориви до 45 km/h. Опасността от пожар (FWI) достигна 38, клас Висока.
Откъде са тези данни?
От изгорелия периметър на GWIS (Copernicus), термичните точки VIIRS на NASA FIRMS и административните граници на Мианмар (geoBoundaries). Не е официален доклад.
Как завършиха пожарите, започнали при сходно време в този район?
Пожари на по-малко от 250 km, започнали от 2016 г. насам при сходни FWI, влажност и сух период: 30. Медианната им продължителност е 8 дни, а медианната площ — 2 548 ha; 100 % са надхвърлили 1 000 ha. Само 1 от 30 близнаци са изгорели повече. Времето в първия ден не обяснява всичко: значение имат и вятърът в следващите дни, горивото и гасенето. При 5 от 30 не е паднал и 1 mm в десетте дни след края: угаснали са без дъжд. При останалите първият дъждовен ден е донесъл медиана от 2,6 mm.

Къде да се провери

Сателитната детекция не е официален доклад. Окончателните цифри и състоянието на пожара се публикуват от службата за спешни ситуации на всяка държава.

Сателитна проверка

История на тази страница · 2 Промени в площта, датите, името, официалния регистър или обединени страници, сравнявани всяка нощ от 24 октомври 2026 г..
  1. Последен ден с огън: 1 април 2023 г. → 7 април 2023 г..
  2. Начална дата: 23 март 2023 г. → 16 март 2023 г..

RSS Промени в тази страница С проверките и версията за цитиране

Нещо не е наред в тази страница?

Страницата се прави от спътникови данни и официални регистри и понякога греши: грешни дати, грешно село, два пожара заедно или нещо, което не е бил горски пожар. Ако познавате този пожар отблизо — живеете там, видели сте го, участвали сте в гасенето или сте го отразявали като журналист, — разкажете ни какво се случи наистина и ще го проверим.

Съобщете за грешка
Какво смятате, че е грешно?

Ще използваме имейла ви само за отговор по този сигнал. Поверителност.

Откъде знаем това
  • Периметър: GWIS (Copernicus), възстановен по топлинните огнища, а не измерен по изображение.
  • Датите са коригирани по огнищата VIIRS в периметъра, според който пожарът е бил от 23 март 2023 г. до 1 април 2023 г.. 424 огнища VIIRS на Suomi-NPP през тези дати.
  • Не сме свързали тази страница с никакъв официален запис.
  • Време: реанализ ERA5 на Copernicus в точката на пожара, в клетки от около 25 km.
  • Застроената площ и населението са от Global Human Settlement Layer на JRC (епоха 2025, клетки от 100 m), сумирани в периметъра: оценка на това, което е имало там, а не отчет за щетите.

Как правим страниците: методология

Откъде са тези данни

Периметърът е от Global Wildfire Information System (GWIS) на Copernicus, която го възстановява от термичните точки на сензорите MODIS и VIIRS и го публикува с лиценз CC BY 4.0. Не се измерва върху изображение, както в Европа, затова е оценка. Термичните точки са от сензорите VIIRS на спътниците Suomi-NPP и NOAA-20, разпространявани от NASA FIRMS с пиксел от 375 метра. Административните граници са от geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Площта по община WorldFires изчислява, като пресича периметъра с тези граници, затова може да се различава от официалната цифра на всяка страна.