Към съдържанието
worldfires
MM · Мианмар · →

Пожар Mongping, 21 март 2023 г. Mongping

Потушен · последна детекция 8.04.2023 г., 18:18 UTC

Пожарът започва на 21 март 2023 г. в Mongping, Мианмар, и сателитите го виждат да гори 19 дни. Световната система GWIS на Copernicus възстановява от термичните точки изгорял периметър от 27 764 хектара, разпределен в една община.

Това е 9-ият най-голям в Shan от 2016 г. (от 806 със страница). 4-ият в Мианмар през 2023 г., от 240.

Сравни с…

Предложения: Mongping · 2019Mongping · 2021Mongping · 2020Mongping · 2020

Изгоряла площ
27 764ha
периметър GWIS (Copernicus)
Продължителност
19дни
21.03.2023 г. – 8.04.2023 г.
Засегнати общини
1
общини
Започна на
21 март
2023
Топлинни огнища
1 121
в едно огнище: 254 MW
Опасност в началото
26
Висока · индекс FWI
Средна дневна мощност
823MW
засечена мощност на ден, средно

Къде е горяло

ОГНИЩА ПО ДНИ 21 март8 апр
8.04.2023 г.

Как се разви, ден по ден

21.03.2023 г. · 173 MW · 6 22.03.2023 г. · 161 MW · 13 23.03.2023 г. · 2 445 MW · 109 24.03.2023 г. · 308 MW · 26 25.03.2023 г. · 4 259 MW · 281 26.03.2023 г. · 1 079 MW · 187 27.03.2023 г. · 2 836 MW · 114 28.03.2023 г. · 1 560 MW · 45 29.03.2023 г. · 8 MW · 3 30.03.2023 г. · 276 MW · 55 31.03.2023 г. · 1 538 MW · 131 1.04.2023 г. · 71 MW · 13 2.04.2023 г. · 132 MW · 13 3.04.2023 г. · 302 MW · 11 4.04.2023 г. · 107 MW · 22 5.04.2023 г. · 205 MW · 53 6.04.2023 г. · 80 MW · 23 7.04.2023 г. · 47 MW · 6 8.04.2023 г. · 51 MW · 10
21 март 24 март 25 март 27 март 30 март 2 апр 5 апр 8 апр

Засечена радиативна мощност за всеки ден в мегавати и брой огнища. Магентовата лента отбелязва деня с най-голяма активност.

При какво време горя

35°максимална
45km/h · максимален порив
20%минимална влажност

Когато започна, не беше валяло (1 mm или повече) от 7 дни.

Тази зона вече е горяла

87 % от периметъра съвпада с по-ранни пожари, регистрирани от 2016 г.: 7 038 ха през 2016 г., 6 250 ха през 2017 г., 4 302 ха през 2018 г., 15 743 ха през 2019 г., 18 044 ха през 2020 г., 14 236 ха през 2021 г., 1 364 ха през 2022 г.. Част от площта е горяла повече от веднъж, затова годишните стойности са повече от 24 218 ха, които вече са били изгорели.

Колко е голям?

10 km
Изгорели са 21 % от площта на София (278 км² срещу 1 341 км²).

Граница на София: geoBoundaries · geoBoundaries, Wikimedia (Public Domain).

Сравнява се размерът, не местоположението: двете форми са в един и същ мащаб, със севера нагоре и центрирани една върху друга.

Какво се случи с всяка община

  1. Mongping тук започна
    27 872 ha стигна на 21 март
    4,6 %

Изгоряла площ във всяка община, от пресичането на периметъра на GWIS с административните граници. Разстоянието е от точката, която отбелязва центъра на всяка единица, до най-близкия огън: това, че е останал на километър, не означава, че е стигнал до къщите.

Хора и сгради в периметъра

GHSL 2025
Застроена площ< 0,1 ha
Жители< 20

В периметъра не е имало забележима застроена площ и почти никой не е живял там (GHSL 2025, спътникова оценка).

Това е оценка по клетки от 100 m, направена от спътникови снимки и преброявания: тя не означава, че са изгорели къщи или че има пострадали. В периметъра има и участъци, които не са горели. Епохата 2025 на GHSL е прогноза въз основа на данни от 2020 г. и по-рано.

Източник: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S и GHS-POP R2023A), Съвместен изследователски център (JRC) на Европейската комисия, © Европейски съюз, CC BY 4.0. Сумата в периметъра е изчислена от WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Времето ден по ден

Реанализ ERA5 на ECMWF в точката на пожара – референцията за минало време – и канадският индекс на опасност FWI, същият, който използва Copernicus, изчислен от WorldFires по тези данни. Следващите дни стигат до първия дъжд.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Ден Максимална Мин. влажност Макс. порив Дъжд Опасност (FWI)
21 март 30,6 °C 28 % 39 km/h 0,0 mm Висока 26
22 март 31,5 °C 25 % 44 km/h 0,1 mm Висока 30
23 март 31,3 °C 26 % 36 km/h 0,0 mm Висока 28
24 март 30,6 °C 25 % 34 km/h 0,0 mm Висока 29
25 март 31,0 °C 23 % 34 km/h 0,0 mm Висока 29
26 март 31,7 °C 22 % 36 km/h 0,0 mm Висока 31
27 март 33,0 °C 24 % 30 km/h 0,0 mm Висока 30
28 март 33,3 °C 21 % 35 km/h 0,0 mm Висока 34
29 март 30,4 °C 28 % 38 km/h 0,0 mm Висока 33
30 март 31,4 °C 28 % 34 km/h 0,0 mm Висока 32
31 март 32,3 °C 26 % 36 km/h 0,0 mm Висока 34
1 апр 33,4 °C 23 % 36 km/h 0,0 mm Висока 34
2 апр 32,3 °C 22 % 45 km/h 0,0 mm Висока 37
3 апр 31,6 °C 25 % 41 km/h 0,0 mm Висока 37
4 апр 30,7 °C 26 % 41 km/h 0,0 mm Висока 37
5 апр 32,5 °C 20 % 31 km/h 0,0 mm Висока 34
6 апр 33,0 °C 24 % 29 km/h 0,0 mm Висока 34
7 апр 33,6 °C 25 % 30 km/h 0,0 mm Висока 35
8 апр 35,1 °C 23 % 27 km/h 0,0 mm Висока 35
9 апр след 35,6 °C 21 % 32 km/h 0,0 mm Висока 37
10 апр след 35,7 °C 21 % 34 km/h 0,0 mm Висока 37
11 апр след 34,3 °C 25 % 35 km/h 0,0 mm Висока 38
12 апр след 34,7 °C 22 % 32 km/h 0,0 mm Висока 37
13 апр след 35,3 °C 25 % 30 km/h 0,0 mm Висока 37
14 апр след 35,7 °C 20 % 31 km/h 0,0 mm Висока 37
15 апр след 35,7 °C 19 % 28 km/h 0,0 mm Висока 38
16 апр след 36,8 °C 20 % 33 km/h 0,0 mm Много висока 39
17 апр след 36,2 °C 26 % 34 km/h 0,0 mm Много висока 40
18 апр след 36,0 °C 28 % 40 km/h 0,0 mm Много висока 41

Преди и след, от сателита

Плъзни линията, за да сравниш същия терен преди пожара и след него.

Преди · 14.03.2023 г.
След · 15.04.2023 г.

Ако денят е облачен, смени датата: всеки сателит минава веднъж дневно. Във фалшив цвят изгорялото е кафяво или червеникаво.

Димът

CAMS · Copernicus

На 28 март 2023 г. въздухът до пожара стигна 260 µg/m³ ФПЧ2,5. Средното за деня беше 140: 9,4 пъти дневната насока на СЗО (15).

Пик на ФПЧ2,5260 µg/m³
Дни над насоката15 дни
PM10371 µg/m³
Оптична дебелина1,38
2021222324252627282930311234
Добро Приемливо Умерено Лошо Много лошо Екстремно

Частици от модела CAMS на Copernicus в центъра на периметъра; това не са измервания във всяко селище. Светлата лента е най-лошият час, тъмната — средното за деня.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Таблица на детекциите · 1 121Всяко топлинно огнище от спътника, едно по едно, с час, спътник, мощност и координати.
⬇ Изтегли CSV Часовете са в UTC. Всяка детекция е пиксел от 375 m: голям пожар дава стотици на прелитане.
Дата и часСпътникFRP (MW)LatLon

Други пожари в района

Всички пожари: Мианмар ›

Често задавани въпроси

Колко продължи пожарът Mongping?
Според топлинните огнища, засечени от спътниците в периметъра, е горял от 21 март 2023 г. до 8 април 2023 г. (19 дни). Периметърът го датира от 22 март 2023 г. до 1 април 2023 г..
Каква площ изгоря?
Периметърът, който GWIS (Copernicus) възстановява от термичните точки, е 27 764 хектара (277,6 km²). Това е оценка: официалните данни на всяка страна може да се различават.
Кои общини горяха?
Огънят навлезе само в Mongping (27 872 ha, 4,6 %).
Какво беше времето?
По време на пожара бяха достигнати 35,1 °C, минимална влажност 20 % и пориви до 45 km/h. Опасността от пожар (FWI) достигна 37, клас Висока.
Откъде са тези данни?
От изгорелия периметър на GWIS (Copernicus), термичните точки VIIRS на NASA FIRMS и административните граници на Мианмар (geoBoundaries). Не е официален доклад.

Къде да се провери

Сателитната детекция не е официален доклад. Окончателните цифри и състоянието на пожара се публикуват от службата за спешни ситуации на всяка държава.

Сателитна проверка

История на тази страница · 2 Промени в площта, датите, името, официалния регистър или обединени страници, сравнявани всяка нощ от 24 октомври 2026 г..
  1. Последен ден с огън: 1 април 2023 г. → 8 април 2023 г..
  2. Начална дата: 22 март 2023 г. → 21 март 2023 г..

RSS Промени в тази страница

Нещо не е наред в тази страница?

Страницата се прави от спътникови данни и официални регистри и понякога греши: грешни дати, грешно село, два пожара заедно или нещо, което не е бил горски пожар. Ако познавате този пожар отблизо — живеете там, видели сте го, участвали сте в гасенето или сте го отразявали като журналист, — разкажете ни какво се случи наистина и ще го проверим.

Съобщете за грешка
Какво смятате, че е грешно?

Ще използваме имейла ви само за отговор по този сигнал. Поверителност.

Откъде знаем това
  • Периметър: GWIS (Copernicus), възстановен по топлинните огнища, а не измерен по изображение; 2 полигона, обединени в тази страница.
  • Датите са коригирани по огнищата VIIRS в периметъра, според който пожарът е бил от 22 март 2023 г. до 1 април 2023 г.. 1 121 огнища VIIRS на Suomi-NPP през тези дати.
  • Не сме свързали тази страница с никакъв официален запис.
  • Време: реанализ ERA5 на Copernicus в точката на пожара, в клетки от около 25 km.
  • Застроената площ и населението са от Global Human Settlement Layer на JRC (епоха 2025, клетки от 100 m), сумирани в периметъра: оценка на това, което е имало там, а не отчет за щетите.

Как правим страниците: методология ›

Откъде са тези данни

Периметърът е от Global Wildfire Information System (GWIS) на Copernicus, която го възстановява от термичните точки на сензорите MODIS и VIIRS и го публикува с лиценз CC BY 4.0. Не се измерва върху изображение, както в Европа, затова е оценка. Термичните точки са от сензорите VIIRS на спътниците Suomi-NPP и NOAA-20, разпространявани от NASA FIRMS с пиксел от 375 метра. Административните граници са от geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Площта по община WorldFires изчислява, като пресича периметъра с тези граници, затова може да се различава от официалната цифра на всяка страна.