Към съдържанието
worldfires
MM · Мианмар · –

Пожар Mongping, 20 март 2026 г. Mongping, Kunhing

Потушен · последна детекция 13.04.2026 г., 19:20 UTC

Пожарът започва на 20 март 2026 г. в Mongping, Мианмар, и сателитите го виждат да гори 24 дни. Световната система GWIS на Copernicus възстановява от термичните точки изгорял периметър от 22 710 хектара, разпределен в 2 общини.

16-ият в Мианмар през 2026 г., от 480.

Периметър на GWIS в почти реално време след промяната на слоя (октомври 2025): този пожар не се сравнява с пожари от предходни години, защото оттогава слоят на GWIS дава повече и по-големи периметри.

Сравни с…

Предложения: Mongping · 2023Mongping · 2021Mongping · 2020Mongping · 2019

Изгоряла площ
22 710ha
периметър GWIS (Copernicus)
Продължителност
24дни
20.03.2026 г. – 12.04.2026 г.
Засегнати общини
2
общини
Започна на
20 март
2026
Топлинни огнища
651
в едно огнище: 270 MW
Опасност в началото
20
Умерена · индекс FWI
Средна дневна мощност
413MW
засечена мощност на ден, средно

Къде е горяло

ОГНИЩА ПО ДНИ 20 март12 апр
13.04.2026 г.

Как се разви, ден по ден

20.03.2026 г. · 33 MW · 2 22.03.2026 г. · 120 MW · 17 23.03.2026 г. · 241 MW · 27 24.03.2026 г. · 497 MW · 36 25.03.2026 г. · 605 MW · 30 26.03.2026 г. · 2 059 MW · 105 27.03.2026 г. · 201 MW · 34 28.03.2026 г. · 705 MW · 129 29.03.2026 г. · 313 MW · 14 30.03.2026 г. · 1 779 MW · 45 31.03.2026 г. · 815 MW · 36 1.04.2026 г. · 0 MW · 1 2.04.2026 г. · 602 MW · 45 3.04.2026 г. · 490 MW · 71 4.04.2026 г. · 80 MW · 24 5.04.2026 г. · 1 MW · 1 8.04.2026 г. · 47 MW · 11 9.04.2026 г. · 7 MW · 1 11.04.2026 г. · 27 MW · 6 12.04.2026 г. · 32 MW · 10 13.04.2026 г. · 21 MW · 6
20 март 26 март 31 март 5 апр 13 апр

Засечена радиативна мощност за всеки ден в мегавати и брой огнища. Магентовата лента отбелязва деня с най-голяма активност.

При какво време горя

34°максимална
45km/h · максимален порив
22%минимална влажност

Когато започна, не беше валяло (1 mm или повече) от 5 дни.

Тази зона вече е горяла

94 % от периметъра съвпада с по-ранни пожари, регистрирани от 2016 г.: 6 418 ха през 2016 г., 4 905 ха през 2017 г., 4 205 ха през 2018 г., 11 921 ха през 2019 г., 15 263 ха през 2020 г., 11 111 ха през 2021 г., 1 523 ха през 2022 г., 16 778 ха през 2023 г., 12 887 ха през 2024 г., 3 222 ха през 2025 г.. Част от площта е горяла повече от веднъж, затова годишните стойности са повече от 21 302 ха, които вече са били изгорели.

Колко е голям?

10 km
Изгорели са 17 % от площта на София (227 км² срещу 1 341 км²).

Граница на София: geoBoundaries · geoBoundaries, Wikimedia (Public Domain).

Сравнява се размерът, не местоположението: двете форми са в един и същ мащаб, със севера нагоре и центрирани една върху друга.

Какво се случи с всяка община

  1. Mongping тук започна
    23 072 ha стигна на 20 март
    3,8 %
  2. 19 ha стигна на 3 апр
    0,0 %

Изгоряла площ във всяка община, от пресичането на периметъра на GWIS с административните граници. Разстоянието е от точката, която отбелязва центъра на всяка единица, до най-близкия огън: това, че е останал на километър, не означава, че е стигнал до къщите.

Хора и сгради в периметъра

GHSL 2025
Застроена площ0,71 ha
Жители≈ 700

В периметъра е имало около 0,71 ха застроена площ и са живели около 700 души (GHSL 2025, спътникова оценка).

Това е оценка по клетки от 100 m, направена от спътникови снимки и преброявания: тя не означава, че са изгорели къщи или че има пострадали. В периметъра има и участъци, които не са горели. Епохата 2025 на GHSL е прогноза въз основа на данни от 2020 г. и по-рано.

Източник: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S и GHS-POP R2023A), Съвместен изследователски център (JRC) на Европейската комисия, © Европейски съюз, CC BY 4.0. Сумата в периметъра е изчислена от WorldFires. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Времето ден по ден

Реанализ ERA5 на ECMWF в точката на пожара – референцията за минало време – и канадският индекс на опасност FWI, същият, който използва Copernicus, изчислен от WorldFires по тези данни. Следващите дни стигат до първия дъжд.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Ден Максимална Мин. влажност Макс. порив Дъжд Опасност (FWI)
20 март 29,5 °C 29 % 28 km/h 0,0 mm Умерена 20
21 март 31,3 °C 30 % 32 km/h 0,7 mm Умерена 18
22 март 28,0 °C 42 % 41 km/h 5,9 mm Много ниска 3
23 март 30,7 °C 23 % 31 km/h 0,0 mm Умерена 13
24 март 29,7 °C 29 % 23 km/h 0,0 mm Умерена 15
25 март 30,9 °C 27 % 26 km/h 0,0 mm Умерена 18
26 март 30,7 °C 28 % 29 km/h 0,0 mm Умерена 19
27 март 31,3 °C 27 % 31 km/h 0,0 mm Умерена 20
28 март 33,1 °C 22 % 42 km/h 0,0 mm Висока 26
29 март 31,1 °C 24 % 40 km/h 0,0 mm Висока 26
30 март 32,2 °C 27 % 34 km/h 0,0 mm Висока 26
31 март 31,4 °C 31 % 33 km/h 0,0 mm Висока 24
1 апр 31,9 °C 33 % 31 km/h 0,0 mm Висока 24
2 апр 32,3 °C 30 % 34 km/h 0,0 mm Висока 26
3 апр 33,6 °C 26 % 33 km/h 0,0 mm Висока 25
4 апр 33,4 °C 27 % 33 km/h 0,0 mm Висока 26
5 апр 32,7 °C 33 % 38 km/h 0,0 mm Висока 27
6 апр 32,6 °C 31 % 31 km/h 0,0 mm Висока 26
7 апр 32,7 °C 32 % 35 km/h 1,7 mm Умерена 17
8 апр 31,6 °C 35 % 35 km/h 0,0 mm Умерена 21
9 апр 29,1 °C 42 % 30 km/h 0,8 mm Умерена 15
10 апр 30,0 °C 34 % 45 km/h 0,0 mm Висока 23
11 апр 31,1 °C 32 % 38 km/h 0,0 mm Висока 25
12 апр 32,4 °C 23 % 30 km/h 0,0 mm Висока 28
13 апр след 33,1 °C 25 % 28 km/h 0,0 mm Висока 28
14 апр след 33,8 °C 23 % 27 km/h 0,0 mm Висока 29
15 апр след 33,7 °C 31 % 31 km/h 0,0 mm Висока 30
16 апр след 31,7 °C 28 % 26 km/h 0,0 mm Висока 30
17 апр след 33,8 °C 25 % 29 km/h 0,0 mm Висока 31
18 апр след 33,0 °C 31 % 28 km/h 0,0 mm Висока 30
19 апр след 33,2 °C 29 % 34 km/h 0,0 mm Висока 32
20 апр след 30,5 °C 40 % 32 km/h 0,0 mm Висока 27
21 апр след 34,8 °C 26 % 32 km/h 0,0 mm Висока 30
22 апр след 34,4 °C 29 % 29 km/h 0,0 mm Висока 30

Преди и след, от сателита

Плъзни линията, за да сравниш същия терен преди пожара и след него.

Преди · 13.03.2026 г.
След · 19.04.2026 г.

Ако денят е облачен, смени датата: всеки сателит минава веднъж дневно. Във фалшив цвят изгорялото е кафяво или червеникаво.

Димът

CAMS · Copernicus

На 26 март 2026 г. въздухът до пожара стигна 123 µg/m³ ФПЧ2,5. Средното за деня беше 82: 5,5 пъти дневната насока на СЗО (15).

Пик на ФПЧ2,5123 µg/m³
Дни над насоката22 дни
PM10132 µg/m³
Оптична дебелина1,54
18 март23 март28 март2 апр7 апр
Добро Приемливо Умерено Лошо Много лошо Екстремно

Частици от модела CAMS на Copernicus в центъра на периметъра; това не са измервания във всяко селище. Светлата лента е най-лошият час, тъмната — средното за деня.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Таблица на детекциите · 651Всяко топлинно огнище от спътника, едно по едно, с час, спътник, мощност и координати.
⬇ Изтегли CSV Часовете са в UTC. Всяка детекция е пиксел от 375 m: голям пожар дава стотици на прелитане.
Дата и часСпътникFRP (MW)LatLon

Други пожари в района

Всички пожари: Мианмар

Често задавани въпроси

Колко продължи пожарът Mongping?
Според топлинните огнища, засечени от спътниците в периметъра, е горял от 20 март 2026 г. до 12 април 2026 г. (24 дни). Периметърът го датира от 20 март 2026 г. до 5 април 2026 г..
Каква площ изгоря?
Периметърът, който GWIS (Copernicus) възстановява от термичните точки, е 22 710 хектара (227,1 km²). Това е оценка: официалните данни на всяка страна може да се различават.
Кои общини горяха?
Огънят навлезе в 2 общини: Mongping (23 072 ha, 3,8 %); Kunhing (19 ha, 0,0 %).
Какво беше времето?
По време на пожара бяха достигнати 33,6 °C, минимална влажност 22 % и пориви до 45 km/h. Опасността от пожар (FWI) достигна 28, клас Висока.
Откъде са тези данни?
От изгорелия периметър на GWIS (Copernicus), термичните точки VIIRS на NASA FIRMS и административните граници на Мианмар (geoBoundaries). Не е официален доклад.

Къде да се провери

Сателитната детекция не е официален доклад. Окончателните цифри и състоянието на пожара се публикуват от службата за спешни ситуации на всяка държава.

Сателитна проверка

История на тази страница · 1 Промени в площта, датите, името, официалния регистър или обединени страници, сравнявани всяка нощ от 24 октомври 2026 г..
  1. Последен ден с огън: 5 април 2026 г. → 12 април 2026 г..

RSS Промени в тази страница С проверките и версията за цитиране

Нещо не е наред в тази страница?

Страницата се прави от спътникови данни и официални регистри и понякога греши: грешни дати, грешно село, два пожара заедно или нещо, което не е бил горски пожар. Ако познавате този пожар отблизо — живеете там, видели сте го, участвали сте в гасенето или сте го отразявали като журналист, — разкажете ни какво се случи наистина и ще го проверим.

Съобщете за грешка
Какво смятате, че е грешно?

Ще използваме имейла ви само за отговор по този сигнал. Поверителност.

Откъде знаем това
  • Периметър: GWIS (Copernicus), възстановен по топлинните огнища, а не измерен по изображение; 2 полигона, обединени в тази страница.
  • Датите са коригирани по огнищата VIIRS в периметъра, според който пожарът е бил от 20 март 2026 г. до 5 април 2026 г.. 651 огнища VIIRS на Suomi-NPP през тези дати.
  • Не сме свързали тази страница с никакъв официален запис.
  • Време: реанализ ERA5 на Copernicus в точката на пожара, в клетки от около 25 km.
  • Застроената площ и населението са от Global Human Settlement Layer на JRC (епоха 2025, клетки от 100 m), сумирани в периметъра: оценка на това, което е имало там, а не отчет за щетите.

Как правим страниците: методология

Откъде са тези данни

Периметърът е от Global Wildfire Information System (GWIS) на Copernicus, която го възстановява от термичните точки на сензорите MODIS и VIIRS и го публикува с лиценз CC BY 4.0. Не се измерва върху изображение, както в Европа, затова е оценка. Термичните точки са от сензорите VIIRS на спътниците Suomi-NPP и NOAA-20, разпространявани от NASA FIRMS с пиксел от 375 метра. Административните граници са от geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)). Площта по община WorldFires изчислява, като пресича периметъра с тези граници, затова може да се различава от официалната цифра на всяка страна.