İçeriğe atla
worldfires
PT · Portekiz · –

Vilar de Perdizes e Meixide yangını, Mart 2017 Vilar de Perdizes e Meixide

Söndü · son tespit 17 Mar 2017 14:12 UTC

Yangın 17 Mart 2017 tarihinde Vilar de Perdizes e Meixide, Portekiz sınırları içinde başladı ve uydular 2 gün boyunca ateş tespit etti. Copernicus uydu görüntüsünden 141 hektarlık bir yanık sınırı ölçtü; alan tek bir freguesia arasında dağılıyor. ICNF kayıtlarına göre kaydedilen 2 yangının en büyüğü 17 Mart 2017 saat 12:25'da tespit edildi ve 17 Mart 2017 tarihinde söndürüldüğü bildirildi.

2016’dan beri Montalegre bölgesinin 49. en büyüğü (sayfası olan 65 yangın arasında). 2017 yılında Portekiz sıralamasında 172., 211 yangın arasında.

Yanan alan
141ha
Copernicus yanık sınırı
Süre
2gün
17 Mar 2017 – 18 Mar 2017
Etkilenen freguesialar
1
freguesia
Başlangıç
17 Mar
2017
Sıcak noktalar
13
tek bir noktada: 51 MW
Başlangıçta tehlike
9
Düşük · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
398MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 17 Mar18 Mar

Gün gün nasıl gelişti

17 Mar 2017 · 398 MW · 13

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

20°en yüksek
38km/h · en şiddetli rüzgâr
31%en düşük nem

Başladığında 4 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 21 Mar tarihinde 2,6 mm.

Bu alan daha önce de yanmıştı

2016’dan (uydu kaydının başlangıcı) beri bu alanda daha önceki bir yanık sınırı yok.

Her freguesia’ya ne oldu

  1. Vilar de Perdizes e Meixide 463 nüfus · ateş merkeze ulaştı burada başladı
    141 ha 17 Mar tarihinde ulaştı
    3,8 %

Resmi yanık sınırının idari sınırlarla çakıştırılmasından her freguesia içinde yanan alan. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Ne yandı

  • Diğer doğal alanlar87 %
  • Tarım alanları12 %
  • Çalılık ve geçiş ormanı1,5 %

Copernicus’un bildirdiği Corine Land Cover’a göre sınır içindeki arazi örtüsü.

Resmi kayıt

ICNF verilerine göre 2 yangından oluşan kompleks

ICNF verilerine göre bu sınırlar içinde bu tarihlerde 2 yangın başladı; toplam 165 ha (uydu 141 ha ölçtü).

ICNF, farklı bir zamanda veya yerde başlayan her yangını ayrı kaydeder; uydu tek bir yanmış alan görür, bu yüzden bu sayfa onları bir araya getirir. Haritadaki numaralar her birinin nerede başladığını gösterir.

Her biri ne zaman yandı

1 9 ha 2 156 ha
14 Mar18 Mar
ihmal
  1. 1 Montalegre Vilar de Perdizes (São Miguel) 14 Mart 2017 · 17:00 9 ha · 14 Mart 2017 tarihinde söndürüldü · neden: ihmal
  2. 2 Montalegre Meixide 17 Mart 2017 · 12:25 156 ha · 17 Mart 2017 tarihinde söndürüldü · neden: ihmal

ICNF verilerine göre toplam: 165 ha, uydu çevresindeki 141 ha'nın % 117'i.

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). Kurumun operasyonel kaydıdır: yıllık istatistik kapandığında rakamlar değişebilir.

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
17 Mar 18,6 °C 31 % 38 km/h 0,0 mm Düşük 9
18 Mar 20,5 °C 35 % 19 km/h 0,0 mm Düşük 6
19 Mar sonra 19,2 °C 40 % 27 km/h 0,0 mm Düşük 7
20 Mar sonra 14,4 °C 55 % 35 km/h 0,0 mm Düşük 6
21 Mar sonra 11,2 °C 48 % 40 km/h 2,6 mm Çok düşük 1

İkizleri: aynı havada başlayan yangınlar

9,4 FWI ve %31 en düşük nemle başladı; öncesinde: 4 gün yağmursuz. Bölgede 2016 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 23.

Başlangıçta FWI 9,4
En düşük nem 31 %
Yağmursuz gün 4
bu yangın seçilen ikizler bölgenin geri kalanı
Neredeyse aynıBenzer

En benzer ikizlerin şekilleri

Lubián yangını, Nisan 2026
108 ha 1 gün FWI 7,6 En düşük nem 31 % 65 km uzakta, 2026

Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 21 Nis tarihinde 2,7 mm.

Akıbetleri

2 gün
medyan süre
173 ha
medyan alan
0 %
1.000 ha’ı geçenler
5,6 mm
bitişteki yağmur (medyan; 23 ikizden 21 tanesinde)

İkizlerine benzer bir alan yaktı (141 ha, medyan 173 ha) ve 2 gün sürdü (medyan: 2 gün).

23 ikizin 2 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 5,6 mm getirdi.

Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz

Nasıl bitti

2,6 mmilk yağmur
21 Marbitişten 3 gün sonra
38km/h · en sert esinti

18 Mar tarihinde sona ermiş sayıldı ve 21 Mar tarihinde 2,6 mm yağdı. Onu yağmurun mu yoksa müdahalenin mi söndürdüğünü bilmiyoruz. Bitişte yağmur alan ikizler: 23 ikizden 21, medyan 5,6 mm.

Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Bir ikiz nasıl seçilir

  • Aynı bölge: 2016 yılından bu yana, bu yangına 250 km’den yakın, sona ermiş yangınlar.
  • Aynı başlangıç: ilk günün FWI’ı, o günün en düşük nemi ve öncesindeki ardışık yağmursuz günler karşılaştırılır. Kaydırıcı ne kadar farklı olabileceklerini belirler.
  • Yalnızca bu yangınınkiyle aynı şekilde hesaplanmış kesin hava verisi (ERA5 yeniden analizi) olan sayfalar; tarımsal ya da mera yakmaları ve verisi incelemedeki sayfalar dışarıda.
  • Bununla aynı anda yananlar (bir hafta önce veya sonra) dışarıda: aynı hava dönemini paylaşırlar ve öncül sayılmazlar.
  • Benzerliğe göre sıralanır ve ilk beşin şekli çizilir.

Nasıl hesaplıyoruz

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 10 Mar 2017
Sonra · 25 Mar 2017

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

16 Mart 2017 tarihinde yangının yanındaki hava 20 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 16 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 1,1 katı.

PM2,5 zirvesi20 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün2 gün
PM1027 µg/m³
15 Mar17 Mar19 Mar
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 13Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Portekiz tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Vilar de Perdizes e Meixide yangını ne kadar sürdü?
Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 17 Mart 2017 ile 18 Mart 2017 arasında yandı (2 gün). Yanan alan sınırı ise 17 Mart 2017 – 17 Mart 2017 tarihlerini veriyor. ICNF kayıtlarına göre kaydedilen 2 yangının en büyüğü 17 Mart 2017 saat 12:25'da tespit edildi ve 17 Mart 2017 tarihinde söndürüldüğü bildirildi.
Ne kadar alan yandı?
Copernicus’un uydu görüntüsünden ölçtüğü sınır 141 hektar (1,4 km²). Ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi freguesialar yandı?
Yangın yalnızca Vilar de Perdizes e Meixide (141 ha, 3,8 %) sınırlarına girdi.
Yangın bir yerleşime ulaştı mı?
Ateş Vilar de Perdizes e Meixide sınırları içinde başladı ve merkezine ulaştı: merkezi gösteren nokta yanan alanın içinde ya da ona 500 metreden yakın kaldı. Bu, evlerin yandığı anlamına gelmez.
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 20,5 °C’ye ulaştı, nem %31’e düştü ve rüzgâr 38 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 9 oldu, sınıf: Düşük.
Bu veriler nereden geliyor?
EFFIS (Copernicus) yanık sınırından, NASA FIRMS VIIRS sıcak noktalarından ve Portekiz idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi rapor değildir.
Bu bölgede benzer havada başlayan yangınlar nasıl bitti?
2016 yılından bu yana benzer FWI, nem ve kuru dönemle başlayan, 250 km’den yakın yangınlar: 23. Medyan süreleri 2 gün, medyan alanları 173 ha oldu; 0 % kadarı 1.000 ha’ı geçti. 23 ikizin 2 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 5,6 mm getirdi.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Acil durum: 112 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik. Bu bir acil durum hizmeti değildir: şu anda yangın varsa 112 numarasını arayın.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: EFFIS (Copernicus), uydu görüntüleri üzerinde ölçülür.
  • Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 17 Mart 2017–17 Mart 2017 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 13 VIIRS sıcak noktası.
  • ICNF ile karşılaştırma: 165 ha resmi alana karşı sınırdan 141 ha; fark %25’in altında.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Yanık sınırı ve arazi örtüsü, Copernicus’un Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi’nden (EFFIS) gelir; MODIS ve Sentinel-2 görüntülerinden ölçülür ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlanır. Sıcak noktalar Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden, NASA FIRMS tarafından 375 m pikselle dağıtılır. İdari sınırlar geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication) kaynaklıdır. Freguesia başına alan, WorldFires tarafından sınırın bu bölümlerle çakıştırılmasıyla hesaplanır; her ülkenin resmi rakamından biraz farklı olabilir.