Valparaíso yangını, Mayıs 2023 Valparaíso, Mezquitic, Del Nayar
Yangın 14 Mayıs 2023 tarihinde Valparaíso, Meksika bölgesinde başladı ve uydular onu 39 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 19.923 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan 4 ilçe arasında dağılıyor. CONAFOR kayıtlarına göre kaydedilen 6 yangının en büyüğü 14 Mayıs 2023 tespit edildi ve 12 Haziran 2023 tarihinde söndürüldüğü bildirildi.
2016’dan beri Zacatecas bölgesinin en büyük yangını (sayfası olan 32 yangın arasında). 2023 yılında Meksika ülkesinin en büyüğü, 285 yangın arasında.
Şununla karşılaştır…
- Yanan alan
- 19.923ha
- GWIS çevresi (Copernicus)
- Süre
- 39gün
- 14 May 2023 – 21 Haz 2023
- Etkilenen ilçeler
- 4
- belediye
- Başlangıç
- 14 May
- 2023
- Sıcak noktalar
- 1.782
- tek bir noktada: 67 MW
- Başlangıçta tehlike
- 40
- Çok yüksek · FWI indeksi
- Günlük ortalama güç
- 344MW
- günde algılanan güç, ortalama
Nerede yandı
Gün gün nasıl gelişti
Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.
Hangi havada yandı
Başladığında 32 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 29 Haz tarihinde 7,9 mm.
Bu alan daha önce de yanmıştı
Sınırın %25’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2017 yılında 4.596 ha, 2018 yılında 58 ha, 2019 yılında 270 ha, 2021 yılında 1.270 ha, 2022 yılında 136 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 5.080 ha’ı aşıyor.
- 4.146 ha Del Nayar yangını, Haziran 2017 toplam 4.738 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 987 ha Mezquitic yangını, Mayıs 2021 toplam 2.564 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 450 ha Mezquital yangını, Mayıs 2017 toplam 4.619 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 283 ha Del Nayar yangını, Nisan 2021 toplam 1.745 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 136 ha Mezquital yangını, Nisan 2022 toplam 2.382 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 102 ha Mezquital yangını, Mayıs 2019 toplam 3.536 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 58 ha Del Nayar yangını, Mayıs 2018 toplam 2.750 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 1 ha Del Nayar yangını, Mart 2021 toplam 1.766 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
Ne kadar büyük?
Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Londra sınırı: geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Madrid sınırı: geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Berlin sınırı: geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.
Her ilçeye ne oldu
-
Valparaíso burada başladı9.958 ha 14 May tarihinde ulaştı1,7 %
-
6.391 ha 31 May tarihinde ulaştı1,9 %
-
3.352 ha 16 May tarihinde ulaştı0,6 %
-
310 ha 14 May tarihinde ulaştı0,0 %
Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.
Sınırın içindeki insanlar ve binalar
GHSL 2025Sınırın içinde yaklaşık 2,9 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 200 kişi yaşıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).
Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.
Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu
CONAFOR verilerine göre 6 yangından oluşan kompleks
CONAFOR verilerine göre bu sınırlar içinde bu tarihlerde 6 yangın başladı; toplam 16.018 ha (uydu 19.923 ha ölçtü).
CONAFOR, farklı bir zamanda veya yerde başlayan her yangını ayrı kaydeder; uydu tek bir yanmış alan görür, bu yüzden bu sayfa onları bir araya getirir. Haritadaki numaralar her birinin nerede başladığını gösterir.
Her biri ne zaman yandı
1 7.694 ha 2 1.325 ha 3 1.441 ha 4 113 ha 5 4.430 ha 6 1.016 ha- 1 Valparaíso Ojo De Angel 14 Mayıs 2023 7.694 ha · 12 Haziran 2023 tarihinde söndürüldü · neden: bilinmiyor
- 2 Del Nayar Guadalupe 17 Mayıs 2023 1.325 ha · 2 Haziran 2023 tarihinde söndürüldü · neden: ihmal
- 3 Del Nayar El Chalate 22 Mayıs 2023 1.441 ha · 14 Haziran 2023 tarihinde söndürüldü · neden: bilinmiyor
- 4 Mezquital Ejido El Refugio Y Anexos / Torrecillas Ojo De Ángel Valparaíso 27 Mayıs 2023 113 ha · 19 Haziran 2023 tarihinde söndürüldü · neden: bilinmiyor
- 5 Mezquitic El Batallon 4 Haziran 2023 4.430 ha · 13 Haziran 2023 tarihinde söndürüldü · neden: bilinmiyor
- 6 Del Nayar El Saucito Peyotán 18 Haziran 2023 1.016 ha · 25 Haziran 2023 tarihinde söndürüldü · neden: bilinmiyor
CONAFOR verilerine göre toplam: 16.018 ha, uydu çevresindeki 19.923 ha'nın % 80'i.
CONAFOR (Comisión Nacional Forestal), estadística de incendios forestales en datos.gob.mx (CC BY 4.0). Bu, kurumun kesinleşmiş istatistiğidir: alanı kendi yöntemiyle ölçer, bu yüzden uydudan farklı olabilir.
Gün gün hava
Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Gün | En yüksek | En düşük nem | En şiddetli rüzgâr | Yağış | Tehlike (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 14 May | 24,7 °C | 18 % | 62 km/h | 0,6 mm | Çok yüksek 40 |
| 15 May | 25,7 °C | 16 % | 51 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 39 |
| 16 May | 24,6 °C | 21 % | 51 km/h | 0,5 mm | Çok yüksek 40 |
| 17 May | 24,9 °C | 22 % | 47 km/h | 0,2 mm | Çok yüksek 40 |
| 18 May | 25,7 °C | 22 % | 45 km/h | 0,1 mm | Çok yüksek 38 |
| 19 May | 25,8 °C | 24 % | 30 km/h | 0,3 mm | Yüksek 34 |
| 20 May | 19,9 °C | 35 % | 24 km/h | 0,5 mm | Yüksek 29 |
| 21 May | 26,7 °C | 24 % | 36 km/h | 0,0 mm | Yüksek 31 |
| 22 May | 27,3 °C | 17 % | 48 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 40 |
| 23 May | 28,1 °C | 14 % | 55 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 47 |
| 24 May | 27,3 °C | 16 % | 45 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 43 |
| 25 May | 27,0 °C | 16 % | 36 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 40 |
| 26 May | 29,6 °C | 17 % | 36 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 40 |
| 27 May | 27,5 °C | 24 % | 44 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 40 |
| 28 May | 25,5 °C | 18 % | 58 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 45 |
| 29 May | 25,7 °C | 22 % | 47 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 40 |
| 30 May | 27,8 °C | 17 % | 40 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 39 |
| 31 May | 28,7 °C | 14 % | 43 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 42 |
| 1 Haz | 29,4 °C | 15 % | 40 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 41 |
| 2 Haz | 31,7 °C | 16 % | 43 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 44 |
| 3 Haz | 29,7 °C | 12 % | 59 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 50 |
| 4 Haz | 28,8 °C | 16 % | 61 km/h | 0,0 mm | Aşırı 51 |
| 5 Haz | 29,5 °C | 18 % | 36 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 44 |
| 6 Haz | 28,3 °C | 33 % | 35 km/h | 2,2 mm | Orta 13 |
| 7 Haz | 28,4 °C | 19 % | 44 km/h | 0,1 mm | Yüksek 32 |
| 8 Haz | 28,6 °C | 21 % | 42 km/h | 0,0 mm | Yüksek 34 |
| 9 Haz | 31,2 °C | 20 % | 38 km/h | 0,0 mm | Yüksek 36 |
| 10 Haz | 31,2 °C | 18 % | 44 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 39 |
| 11 Haz | 31,9 °C | 18 % | 37 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 39 |
| 12 Haz | 31,9 °C | 25 % | 36 km/h | 2,3 mm | Orta 18 |
| 13 Haz | 32,6 °C | 22 % | 31 km/h | 3,6 mm | Orta 12 |
| 14 Haz | 31,3 °C | 29 % | 43 km/h | 0,2 mm | Yüksek 25 |
| 15 Haz | 32,4 °C | 25 % | 35 km/h | 0,6 mm | Yüksek 29 |
| 16 Haz | 30,6 °C | 26 % | 35 km/h | 0,0 mm | Yüksek 30 |
| 17 Haz | 30,7 °C | 25 % | 35 km/h | 0,0 mm | Yüksek 30 |
| 18 Haz | 30,5 °C | 26 % | 40 km/h | 0,3 mm | Yüksek 30 |
| 19 Haz | 31,9 °C | 22 % | 33 km/h | 0,0 mm | Yüksek 33 |
| 20 Haz | 32,8 °C | 18 % | 32 km/h | 0,0 mm | Yüksek 35 |
| 21 Haz | 33,3 °C | 24 % | 30 km/h | 0,7 mm | Yüksek 32 |
| 22 Haz sonra | 32,6 °C | 21 % | 32 km/h | 0,3 mm | Yüksek 33 |
| 23 Haz sonra | 32,2 °C | 21 % | 33 km/h | 0,0 mm | Yüksek 32 |
| 24 Haz sonra | 33,6 °C | 15 % | 35 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 38 |
| 25 Haz sonra | 34,2 °C | 14 % | 56 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 48 |
| 26 Haz sonra | 31,8 °C | 18 % | 37 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 42 |
| 27 Haz sonra | 30,3 °C | 18 % | 39 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 42 |
| 28 Haz sonra | 29,7 °C | 24 % | 41 km/h | 0,9 mm | Yüksek 30 |
| 29 Haz sonra | 26,5 °C | 40 % | 30 km/h | 7,9 mm | Çok düşük 4 |
Uydudan önce ve sonra
Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.
Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.
Duman
CAMS · Copernicus5 Haziran 2023 tarihinde yangının yanındaki hava 96 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 40 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 2,6 katı.
Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tespit tablosu · 1.782Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
| Tarih ve saat | Uydu | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Bölgedeki diğer yangınlar
- 6.298 haMezquital5 Mayıs 2023 · 14 gün · 17 km uzakta
- 6.481 haMezquital3 Nisan 2017 · 20 gün · 22 km uzakta
- 6.111 haMezquitic17 Mayıs 2019 · 8 gün · 29 km uzakta
- 6.298 haDel Nayar1 Nisan 2017 · 18 gün · 33 km uzakta
- 10.929 haDel NayarNisan 2019 · 25 gün · 34 km uzakta
- 20.388 haMezquital8 Nisan 2022 · 31 gün · 35 km uzakta
Sık sorulan sorular
- Valparaíso yangını ne kadar sürdü?
- Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 14 Mayıs 2023 ile 21 Haziran 2023 arasında yandı (39 gün). Yanan alan sınırı ise 21 Mayıs 2023 – 14 Haziran 2023 tarihlerini veriyor. CONAFOR kayıtlarına göre kaydedilen 6 yangının en büyüğü 14 Mayıs 2023 tespit edildi ve 12 Haziran 2023 tarihinde söndürüldüğü bildirildi.
- Ne kadar alan yandı?
- GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 19.923 hektardır (199,2 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
- Hangi ilçeler yandı?
- Yangın 4 ilçeye girdi: Valparaíso (9.958 ha, 1,7 %); Mezquitic (6.391 ha, 1,9 %); Del Nayar (3.352 ha, 0,6 %); Mezquital (310 ha, 0,0 %).
- Hava nasıldı?
- Yangın sırasında sıcaklık 33,3 °C’ye ulaştı, nem %12’e düştü ve rüzgâr 62 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 51 oldu, sınıf: Aşırı.
- Bu veriler nereden geliyor?
- GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Meksika idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.
Nereden doğrulanır
Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.
Acil durum: 911 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar ›
Uydudan karşılaştırma
Bu sayfanın geçmişi Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
24 Ekim 2026 tarihinden beri değişiklik yok.
Bu sayfada yanlış bir şey mi var?
Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.
Hata bildir
Bunu nereden biliyoruz
- Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur.
- Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 21 Mayıs 2023–14 Haziran 2023 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 1.782 VIIRS sıcak noktası.
- CONAFOR ile karşılaştırma: 16.018 ha resmi alana karşı sınırdan 19.923 ha; fark %25’in altında.
- Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
- Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.
Bu veriler nereden geliyor
Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.