İçeriğe atla
worldfires
UA · Ukrayna · –

Tokmak yangını, Şubat 2024 Токмак · Chernihivka, Tokmak, Polohy

Söndü · son tespit 29 Şub 2024 10:27 UTC

Yangın 28 Şubat 2024 tarihinde Tokmak, Ukrayna sınırları içinde başladı ve uydular 2 gün boyunca ateş tespit etti. Copernicus uydu görüntüsünden 125 hektarlık bir yanık sınırı ölçtü; alan 3 ilçe arasında dağılıyor.

2016’dan beri Zaporizhzhia Oblast bölgesinin 368. en büyüğü (sayfası olan 490 yangın arasında). 2024 yılında Ukrayna sıralamasında 1622., 2092 yangın arasında.

Uydunun ölçtüğü güç düşük (en yoğun noktada 2,1 MW): büyük, alevli bir orman yangınından çok anız veya mera yakımına ya da yavaş ilerleyen bir örtü yangınına özgü.

Şununla karşılaştır…
Yanan alan
125ha
Copernicus yanık sınırı
Süre
2gün
28 Şub 2024 – 29 Şub 2024
Etkilenen ilçeler
3
ilçe
Başlangıç
28 Şub
2024
Sıcak noktalar
1
tek bir noktada: 2 MW
Başlangıçta tehlike
3
Çok düşük · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
2MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 28 Şub29 Şub

Gün gün nasıl gelişti

29 Şub 2024 · 2 MW · 1

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

10°en yüksek
41km/h · en şiddetli rüzgâr
39%en düşük nem

Başladığında 17 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı.

Bu alan daha önce de yanmıştı

2016’dan (uydu kaydının başlangıcı) beri bu alanda daha önceki bir yanık sınırı yok.

Her ilçeye ne oldu

  1. Chernihivka Чернігівський район 16.545 nüfus · merkeze 11,6 km
    99 ha
    0,1 %
  2. Tokmak Токмак 29.573 nüfus · merkeze 36,5 km burada başladı
    23 ha 29 Şub tarihinde ulaştı
    0,0 %
  3. Polohy Пологівський район 39.115 nüfus · merkeze 34,1 km
    4 ha
    0,0 %

Resmi yanık sınırının idari sınırlarla çakıştırılmasından her ilçe içinde yanan alan. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Ne yandı

  • Tarım alanları53 %
  • Diğer doğal alanlar47 %

Alan içindeki arazi örtüsü, Copernicus EFFIS’e göre (Corine Land Cover kapsamı dışında).

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2025
Yapılaşmış alan< 0,1 ha
Sakinler< 20

Sınırın içinde kayda değer yapılaşmış alan yoktu ve neredeyse kimse yaşamıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
28 Şub 8,6 °C 39 % 41 km/h 0,0 mm Çok düşük 3
29 Şub 10,1 °C 44 % 27 km/h 0,0 mm Çok düşük 3
1 Mar sonra 8,8 °C 50 % 25 km/h 0,0 mm Çok düşük 3
2 Mar sonra 4,6 °C 60 % 38 km/h 0,0 mm Çok düşük 3
3 Mar sonra 7,5 °C 49 % 48 km/h 0,0 mm Çok düşük 4
4 Mar sonra 9,0 °C 57 % 38 km/h 0,0 mm Çok düşük 3
5 Mar sonra 8,2 °C 58 % 27 km/h 0,0 mm Çok düşük 2
6 Mar sonra 6,3 °C 60 % 38 km/h 0,0 mm Çok düşük 3
7 Mar sonra 5,9 °C 51 % 33 km/h 0,0 mm Çok düşük 3
8 Mar sonra 4,0 °C 55 % 25 km/h 0,0 mm Çok düşük 2
9 Mar sonra 7,5 °C 41 % 26 km/h 0,0 mm Çok düşük 2
10 Mar sonra 9,3 °C 37 % 38 km/h 0,0 mm Çok düşük 4

İkizleri: aynı havada başlayan yangınlar

3,3 FWI ve %39 en düşük nemle başladı; öncesinde: 17 gün yağmursuz. Bölgede 2016 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 18.

Başlangıçta FWI 3,3
En düşük nem 39 %
Yağmursuz gün 17
bu yangın seçilen ikizler bölgenin geri kalanı
Neredeyse aynıBenzer

En benzer ikizlerin şekilleri

Pavlohrad yangını, Mart 2024
148 ha 1 gün FWI 2,9 En düşük nem 40 % 128 km uzakta, 2024

Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 13 Mar tarihinde 1,7 mm.

Akıbetleri

1 gün
medyan süre
138 ha
medyan alan
0 %
1.000 ha’ı geçenler
2,5 mm
bitişteki yağmur (medyan; 18 ikizden 17 tanesinde)

İkizlerine benzer bir alan yaktı (125 ha, medyan 138 ha) ve 2 gün sürdü (medyan: 1 gün).

18 ikizin 1 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 2,5 mm getirdi.

Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz

Nasıl bitti

—ilk yağmur
—on günde yağmur yok
41km/h · en sert esinti

29 Şub tarihinde sona ermiş sayıldı ve sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndü. Bitişte yağmur alan ikizler: 18 ikizden 17, medyan 2,5 mm.

Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Bir ikiz nasıl seçilir

  • Aynı bölge: 2016 yılından bu yana, bu yangına 250 km’den yakın, sona ermiş yangınlar.
  • Aynı başlangıç: ilk günün FWI’ı, o günün en düşük nemi ve öncesindeki ardışık yağmursuz günler karşılaştırılır. Kaydırıcı ne kadar farklı olabileceklerini belirler.
  • Yalnızca bu yangınınkiyle aynı şekilde hesaplanmış kesin hava verisi (ERA5 yeniden analizi) olan sayfalar; tarımsal ya da mera yakmaları ve verisi incelemedeki sayfalar dışarıda.
  • Bununla aynı anda yananlar (bir hafta önce veya sonra) dışarıda: aynı hava dönemini paylaşırlar ve öncül sayılmazlar.
  • Benzerliğe göre sıralanır ve ilk beşin şekli çizilir.

Nasıl hesaplıyoruz

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 21 Şub 2024
Sonra · 7 Mar 2024

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

1 Mart 2024 tarihinde yangının yanındaki hava 69 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 32 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 2,1 katı.

PM2,5 zirvesi69 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün4 gün
PM1083 µg/m³
Optik derinlik0,47
26 Şub28 Şub1 Mar3 Mar
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 1Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Ukrayna tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Tokmak yangını ne kadar sürdü?
Copernicus 28 Şubat 2024 ile 29 Şubat 2024 arasına tarihliyor: ateşli ilk ve son görüntü arasında 2 gün.
Ne kadar alan yandı?
Copernicus’un uydu görüntüsünden ölçtüğü sınır 125 hektar (1,2 km²). Ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın 3 ilçeye girdi: Chernihivka (99 ha, 0,1 %); Tokmak (23 ha, 0,0 %); Polohy (4 ha, 0,0 %).
Yangın bir yerleşime ulaştı mı?
Ateş, etkilediği yerler arasında merkezine en çok yaklaştığı Chernihivka merkezine 11,6 km kadar yaklaştı. Bu, sınırdan veya en yakın sıcak noktadan merkezi gösteren noktaya olan mesafedir; evlere girdiği anlamına gelmez.
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 10,1 °C’ye ulaştı, nem %39’e düştü ve rüzgâr 41 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 3 oldu, sınıf: Çok düşük.
Bu veriler nereden geliyor?
EFFIS (Copernicus) yanık sınırından, NASA FIRMS VIIRS sıcak noktalarından ve Ukrayna idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi rapor değildir.
Bu bölgede benzer havada başlayan yangınlar nasıl bitti?
2016 yılından bu yana benzer FWI, nem ve kuru dönemle başlayan, 250 km’den yakın yangınlar: 18. Medyan süreleri 1 gün, medyan alanları 138 ha oldu; 0 % kadarı 1.000 ha’ı geçti. 18 ikizin 1 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 2,5 mm getirdi.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Acil durum: 101 · 112 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik. Bu bir acil durum hizmeti değildir: şu anda yangın varsa 101 · 112 numarasını arayın.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: EFFIS (Copernicus), uydu görüntüleri üzerinde ölçülür.
  • Tarihler yanık sınırından: içindeki VIIRS sıcak noktaları onları değiştirmedi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den bir VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Yanık sınırı ve arazi örtüsü, Copernicus’un Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi’nden (EFFIS) gelir; MODIS ve Sentinel-2 görüntülerinden ölçülür ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlanır. Sıcak noktalar Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden, NASA FIRMS tarafından 375 m pikselle dağıtılır. İdari sınırlar geoBoundaries ADM2 (Public Domain) kaynaklıdır. İlçe başına alan, WorldFires tarafından sınırın bu bölümlerle çakıştırılmasıyla hesaplanır; her ülkenin resmi rakamından biraz farklı olabilir.