Yanan alan
yalnızca uyduMTBS (USGS/USFS) tarafından yayımlanan çevre sınırı.
- Kaynak
- MTBS (USGS/USFS)
- Tarih
- 11 Eyl 2024 – 16 Eyl 2024
+− doğrulama
Bu sayfayla eşleştirilmiş, karşılaştırılacak resmi bir kayıt yok.
Yangın 11 Eylül 2024 tarihinde Powder River, Amerika Birleşik Devletleri bölgesinde başladı ve uydular onu 6 gün boyunca yanarken gördü. Amerika Birleşik Devletleri kurumları (MTBS / NIFC) 13.640 hektarlık resmi bir yanmış alan çevresi haritaladı; alan 2 ilçe arasında dağılıyor.
2016’dan beri Montana bölgesinin 17. en büyüğü (sayfası olan 302 yangın arasında). 2024 yılında Amerika Birleşik Devletleri sıralamasında 35., 371 yangın arasında.
MTBS (USGS/USFS) tarafından yayımlanan çevre sınırı.
Bu sayfayla eşleştirilmiş, karşılaştırılacak resmi bir kayıt yok.
11 Eyl 2024 – 16 Eyl 2024: sayfadaki ilk ve son yangın günü.
Uydular günde birkaç kez geçer; bulut veya duman yangını gizleyebilir. Tespit olmaması resmi söndürme değildir. Yangını kontrol altında veya söndü ilan eden, her ülkenin acil durum servisidir.
Uyduların ya da çevre sınırının gösterdiği ilk yangın günü.
Bu sayfayla eşleştirilmiş resmi bir kayıt yok: ihbar saati ve neden burada bilinmiyor.
375 m çözünürlüklü VIIRS tespitleri. En yoğun nokta: 176 MW.
Karşılaştırılacak resmi kayıt yok. Her sıcak nokta, uydunun bir geçişinde tespit edilen bir pikseldir; ayrı bir yangın değildir.
12 Eylül 2024 günü toplam ışınım gücü; o günkü sıcak nokta sayısı: 57.
Işınım gücü (FRP), uydu geçerken yangının yaydığı enerjiyi ölçer. Günlük toplamı alanı değil yoğunluğu karşılaştırmaya yarar.
WorldFires’ın yangının başladığı gün için hesapladığı meteorolojik tehlike indeksi FWI (Kanada sistemi). Öncesinde art arda yağışsız gün: 15.
Bir meteoroloji modelinin verileriyle hesaplanan bir indekstir; yangının ölçümü ya da resmi bir uyarı değildir. Tehlike uyarılarını her ülkenin yetkili kurumu yayımlar. Acil durum numarası ve resmi uyarılar
16 Eylül 2024 günü en yüksek 33,5 °C ve en düşük nem %10; 11 Eylül 2024 günü 62 km/sa hamleler.
Bunlar yaklaşık 25 km’lik bir hücrenin model değerleridir, istasyon ölçümü değildir: sahada ölçülenden farklı olabilir.
Çevre sınırı içinde tahmini sakinler ve 1,7 ha yapılaşmış alan (100 m ızgara, 2025 dönemi).
Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır.
Bu sayfanın değişiklik günlüğü 24 Ekim 2026 tarihinden beri tutuluyor: her gece yayımladıkları karşılaştırılır ve fark kaydedilir. Öncesi her kaynağın tarihiyle yeniden oluşturulur ve öyle işaretlenir.
Her gece sayfanın gösterdiklerinin bir anlık görüntüsü kaydedilir. Bir şey değişirse listede günlük kaydı olarak görünür.
Sürüm; alanı, tarihleri, adı ve resmi kaydı saklar. Alan kaydedildiği hâliyle tutulur (%2’nin altındaki değişiklikler kaydedilmez). Harita, sıcak noktalar ve hava durumu her zaman bugünkü hâliyle görünür.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024-09-11 | 0 | 0 | 29,2 | 18,5 | 21 | 34,2 | 62,3 | 0,9 | 48,6 | muy_alto | 1 |
| 2024-09-12 | 57 | 1.566 | 24 | 12,4 | 30 | 23,5 | 40,3 | 0,8 | 28,8 | alto | 1 |
| 2024-09-13 | 48 | 227 | 22 | 9,8 | 28 | 13,3 | 23,8 | 0,1 | 24,3 | alto | 1 |
| 2024-09-14 | 18 | 402 | 26,9 | 8,7 | 17 | 12,7 | 25,9 | 0 | 31,8 | alto | 1 |
| 2024-09-15 | 10 | 226 | 31,8 | 8,4 | 9 | 26,4 | 33,1 | 0 | 57,6 | extremo | 1 |
| 2024-09-16 | 7 | 24 | 33,5 | 13,6 | 10 | 19,9 | 34,9 | 0,3 | 51,3 | extremo | 1 |
| 2024-09-17 | 0 | 0 | 30,1 | 12,1 | 19 | 38,6 | 49 | 11 | 22,9 | alto | 0 |
Bu sayfanın verileriyle tarayıcınızda oluşturulur: yangın başına bir dosya, günlük toplanmış ve tek tek sıcak noktalar olmadan.
Yangın etkin olduğu sürece kendini günceller ve bu sayfaya bağlantı verir. Ücretsizdir; altta yer alan kaynak belirtimiyle kullanılır.
Bu sayfanın kaynakları: MTBS (USGS/USFS), NASA FIRMS (VIIRS), ERA5 (ECMWF/Copernicus C3S) · Open-Meteo.com (CC BY 4.0), GHSL (JRC). Open-Meteo.com · Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji
Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.
Başladığında 15 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 17 Eyl tarihinde 11,0 mm.
2016’dan (uydu kaydının başlangıcı) beri bu alanda daha önceki bir yanık sınırı yok.
Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Londra sınırı: geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Madrid sınırı: geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Berlin sınırı: geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.
Her ilçede yanan alan, resmi çevrenin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.
Sınırın içinde yaklaşık 1,7 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 30 kişi yaşıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).
Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.
Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Başlangıç koşulu Kuvvetli rüzgâr: Amerika Birleşik Devletleri alanının 27 % kadarı
| Gün | En yüksek | En düşük nem | En şiddetli rüzgâr | Yağış | Tehlike (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 11 Eyl | 29,2 °C | 21 % | 62 km/h | 0,9 mm | Çok yüksek 49 |
| 12 Eyl | 24,0 °C | 30 % | 40 km/h | 0,8 mm | Yüksek 29 |
| 13 Eyl | 22,0 °C | 28 % | 24 km/h | 0,1 mm | Yüksek 24 |
| 14 Eyl | 26,9 °C | 17 % | 26 km/h | 0,0 mm | Yüksek 32 |
| 15 Eyl | 31,8 °C | 9 % | 33 km/h | 0,0 mm | Aşırı 58 |
| 16 Eyl | 33,5 °C | 10 % | 35 km/h | 0,3 mm | Aşırı 51 |
| 17 Eyl sonra | 30,1 °C | 19 % | 49 km/h | 11,0 mm | Yüksek 23 |
48,6 FWI ve %21 en düşük nemle başladı; öncesinde: 15 gün yağmursuz. Bölgede 2016 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 17.
Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): sonraki on günde yok.
Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 7 Eyl tarihinde 12,7 mm.
Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 26 Ağu tarihinde 4,8 mm.
Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): sonraki on günde yok.
Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 14 Eyl tarihinde 1,8 mm.
İkizlerinin medyanından 15,4 kat büyüktü ve 6 gün sürdü (medyan: 2 gün).
17 ikizinden yalnızca 1 tanesi daha büyük yandı. İlk günün havası her şeyi açıklamıyor: sonraki günlerin rüzgârı, yakıt ve müdahale de önemli. 17 ikizin 4 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 3,4 mm getirdi.
Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz
16 Eyl tarihinde sona ermiş sayıldı ve 17 Eyl tarihinde 11,0 mm yağdı. Onu yağmurun mu yoksa müdahalenin mi söndürdüğünü bilmiyoruz. Bitişte yağmur alan ikizler: 17 ikizden 13, medyan 3,4 mm.
Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.
Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.
13 Eylül 2024 tarihinde yangının yanındaki hava 69 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 32 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 2,2 katı.
Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Tarih ve saat | Uydu | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.
Acil durum: 911 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar
Uydudan karşılaştırma
24 Ekim 2026 tarihinden beri değişiklik yok.
RSS Bu sayfadaki değişiklikler Doğrulamalar ve alıntılanabilir sürümle
Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.
Çevre resmidir ve kamu malıdır. Kapanmış yıllar için, ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu (USGS) ile Orman Servisi’nin (USDA Forest Service) Landsat ve Sentinel-2 görüntüleri üzerinde haritaladığı MTBS (Monitoring Trends in Burn Severity) programından gelir. İçinde bulunulan ve önceki yıl için National Interagency Fire Center’ın (NIFC) WFIGS verisinden gelir: yangın ekiplerinin, hava araçlarının ve görüntülerin çizdiği olay çevreleri. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. İlçe sınırları geoBoundaries ADM2 (Public Domain) kaynaklıdır. İlçe başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle resmi rakamdan biraz farklı olabilir.