İçeriğe atla
worldfires
IN · Hindistan · –

Seoni-Malwa yangını, Mart 2026 Rehti, Nasrullaganj, Seoni-Malwa

Söndü · son tespit 6 Nis 2026 07:23 UTC

Yangın 21 Mart 2026 tarihinde Seoni-Malwa, Hindistan bölgesinde başladı ve uydular onu 17 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 16.141 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan 4 ilçe arasında dağılıyor.

2026 yılında Hindistan sıralamasında 9., 58 yangın arasında.

Katman değişikliğinden (Ekim 2025) sonraki, neredeyse gerçek zamanlı GWIS yanık sınırı: o zamandan beri GWIS katmanı daha çok ve daha büyük sınır verdiği için bu yangın önceki yılların yangınlarıyla karşılaştırılmaz.

Yanan alan
16.141ha
GWIS çevresi (Copernicus)
Süre
17gün
21 Mar 2026 – 6 Nis 2026
Etkilenen ilçeler
4
alt ilçe
Başlangıç
21 Mar
2026
Sıcak noktalar
620
tek bir noktada: 97 MW
Başlangıçta tehlike
29
Yüksek · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
215MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 21 Mar6 Nis
6 Nis 2026

Gün gün nasıl gelişti

21 Mar 2026 · 1 MW · 1 22 Mar 2026 · 1 MW · 2 23 Mar 2026 · 354 MW · 85 24 Mar 2026 · 428 MW · 57 25 Mar 2026 · 405 MW · 80 26 Mar 2026 · 338 MW · 134 27 Mar 2026 · 1.263 MW · 146 28 Mar 2026 · 506 MW · 62 29 Mar 2026 · 113 MW · 35 30 Mar 2026 · 8 MW · 4 31 Mar 2026 · 9 MW · 6 2 Nis 2026 · 2 MW · 1 3 Nis 2026 · 4 MW · 1 4 Nis 2026 · 6 MW · 2 5 Nis 2026 · 6 MW · 2 6 Nis 2026 · 5 MW · 2
21 Mar 27 Mar 3 Nis

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

38°en yüksek
41km/h · en şiddetli rüzgâr
21%en düşük nem

Başladığında 51 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı.

Bu alan daha önce de yanmıştı

Sınırın %87’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 1.909 ha, 2017 yılında 4.157 ha, 2018 yılında 4.407 ha, 2019 yılında 5.251 ha, 2020 yılında 7.864 ha, 2021 yılında 3.915 ha, 2022 yılında 6.020 ha, 2023 yılında 4.088 ha, 2024 yılında 1.790 ha, 2025 yılında 4.586 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 14.087 ha’ı aşıyor.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 161 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) 1,5 katı.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. 11.030 ha 23 Mar tarihinde ulaştı
    14 %
  2. 4.990 ha 22 Mar tarihinde ulaştı
    4,8 %
  3. Seoni-Malwa burada başladı
    161 ha 21 Mar tarihinde ulaştı
    0,1 %
  4. 22 ha 26 Mar tarihinde ulaştı
    0,1 %

Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2025
Yapılaşmış alan85 ha
Sakinler≈ 21.000

Sınırın içinde yaklaşık 85 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 21.000 kişi yaşıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
21 Mar 31,2 °C 30 % 28 km/h 0,0 mm Yüksek 29
22 Mar 33,2 °C 28 % 24 km/h 0,0 mm Yüksek 30
23 Mar 35,4 °C 26 % 31 km/h 0,1 mm Yüksek 36
24 Mar 35,3 °C 28 % 18 km/h 0,0 mm Yüksek 32
25 Mar 37,2 °C 29 % 22 km/h 0,2 mm Yüksek 33
26 Mar 37,4 °C 24 % 20 km/h 0,0 mm Yüksek 36
27 Mar 38,1 °C 21 % 37 km/h 0,0 mm Çok yüksek 48
28 Mar 36,9 °C 26 % 25 km/h 0,0 mm Çok yüksek 42
29 Mar 37,0 °C 33 % 31 km/h 0,1 mm Çok yüksek 40
30 Mar 37,7 °C 29 % 41 km/h 0,1 mm Çok yüksek 40
31 Mar 36,8 °C 32 % 31 km/h 0,0 mm Yüksek 37
1 Nis 37,1 °C 28 % 30 km/h 0,0 mm Çok yüksek 39
2 Nis 36,5 °C 35 % 30 km/h 1,1 mm Yüksek 32
3 Nis 36,0 °C 30 % 34 km/h 0,2 mm Çok yüksek 40
4 Nis 35,4 °C 31 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 33
5 Nis 34,5 °C 24 % 31 km/h 0,0 mm Çok yüksek 38
6 Nis 35,1 °C 22 % 19 km/h 0,0 mm Yüksek 36
7 Nis sonra 34,9 °C 27 % 38 km/h 0,0 mm Çok yüksek 44
8 Nis sonra 33,8 °C 36 % 49 km/h 0,0 mm Çok yüksek 43
9 Nis sonra 34,5 °C 29 % 26 km/h 0,0 mm Yüksek 33
10 Nis sonra 35,9 °C 22 % 30 km/h 0,0 mm Çok yüksek 40
11 Nis sonra 37,7 °C 18 % 24 km/h 0,0 mm Çok yüksek 43
12 Nis sonra 39,4 °C 21 % 28 km/h 0,0 mm Çok yüksek 44
13 Nis sonra 40,6 °C 21 % 30 km/h 0,0 mm Çok yüksek 45
14 Nis sonra 40,3 °C 20 % 25 km/h 0,0 mm Çok yüksek 43
15 Nis sonra 40,2 °C 19 % 34 km/h 0,0 mm Çok yüksek 49
16 Nis sonra 40,8 °C 21 % 18 km/h 0,0 mm Çok yüksek 44

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 14 Mar 2026
Sonra · 13 Nis 2026

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

1 Nisan 2026 tarihinde yangının yanındaki hava 44 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 27 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 1,8 katı.

PM2,5 zirvesi44 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün11 gün
PM1078 µg/m³
Optik derinlik0,67
20 Mar23 Mar26 Mar29 Mar1 Nis
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 620Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Hindistan tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Seoni-Malwa yangını ne kadar sürdü?
Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 21 Mart 2026 ile 6 Nisan 2026 arasında yandı (17 gün). Yanan alan sınırı ise 22 Mart 2026 – 31 Mart 2026 tarihlerini veriyor.
Ne kadar alan yandı?
GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 16.141 hektardır (161,4 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın 4 ilçeye girdi: Rehti (11.030 ha, 14 %); Nasrullaganj (4.990 ha, 4,8 %); Seoni-Malwa (161 ha, 0,1 %); Dolariya (22 ha, 0,1 %).
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 38,1 °C’ye ulaştı, nem %21’e düştü ve rüzgâr 41 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 48 oldu, sınıf: Çok yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Hindistan idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Acil durum: 112 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi · 2 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
  1. Ateşin görüldüğü son gün: 31 Mart 2026 → 6 Nisan 2026.
  2. Başlangıç tarihi: 22 Mart 2026 → 21 Mart 2026.

RSS Bu sayfadaki değişiklikler Doğrulamalar ve alıntılanabilir sürümle

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik. Bu bir acil durum hizmeti değildir: şu anda yangın varsa 112 numarasını arayın.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur.
  • Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 22 Mart 2026–31 Mart 2026 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 620 VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.