San Esteban yangını, 2 Nisan 2023 San Esteban
Yangın 2 Nisan 2023 tarihinde San Esteban, Honduras bölgesinde başladı ve uydular onu 30 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 15.095 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan tek bir ilçe arasında dağılıyor.
2016’dan beri Olancho bölgesinin 4. en büyüğü (sayfası olan 227 yangın arasında). 2023 yılında Honduras ülkesinin en büyüğü, 149 yangın arasında.
Şununla karşılaştır…
- Yanan alan
- 15.095ha
- GWIS çevresi (Copernicus)
- Süre
- 30gün
- 2 Nis 2023 – 1 May 2023
- Etkilenen ilçeler
- 1
- belediye
- Başlangıç
- 2 Nis
- 2023
- Sıcak noktalar
- 796
- tek bir noktada: 0 MW
- Başlangıçta tehlike
- 26
- Yüksek · FWI indeksi
- Günlük ortalama güç
- 139MW
- günde algılanan güç, ortalama
Nerede yandı
Gün gün nasıl gelişti
Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.
Hangi havada yandı
Başladığında 11 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı.
Bu alan daha önce de yanmıştı
Sınırın %16’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2020 yılında 2.475 ha.
Ne kadar büyük?
Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Londra sınırı: geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Madrid sınırı: geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Berlin sınırı: geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.
Her ilçeye ne oldu
-
San Esteban burada başladı15.182 ha7,9 %
Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.
Sınırın içindeki insanlar ve binalar
GHSL 2025Sınırın içinde yaklaşık 0,85 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 200 kişi yaşıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).
Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.
Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Gün gün hava
Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Gün | En yüksek | En düşük nem | En şiddetli rüzgâr | Yağış | Tehlike (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 2 Nis | 30,2 °C | 31 % | 46 km/h | 0,0 mm | Yüksek 26 |
| 3 Nis | 30,4 °C | 35 % | 41 km/h | 0,0 mm | Yüksek 25 |
| 4 Nis | 30,5 °C | 32 % | 40 km/h | 0,0 mm | Yüksek 25 |
| 5 Nis | 30,4 °C | 33 % | 43 km/h | 0,0 mm | Yüksek 27 |
| 6 Nis | 30,8 °C | 34 % | 42 km/h | 0,0 mm | Yüksek 27 |
| 7 Nis | 30,5 °C | 31 % | 39 km/h | 0,0 mm | Yüksek 26 |
| 8 Nis | 29,4 °C | 37 % | 37 km/h | 0,6 mm | Yüksek 22 |
| 9 Nis | 30,6 °C | 31 % | 45 km/h | 0,3 mm | Yüksek 29 |
| 10 Nis | 28,5 °C | 39 % | 41 km/h | 0,2 mm | Yüksek 28 |
| 11 Nis | 30,0 °C | 35 % | 47 km/h | 0,0 mm | Yüksek 29 |
| 12 Nis | 30,7 °C | 34 % | 47 km/h | 0,0 mm | Yüksek 30 |
| 13 Nis | 31,6 °C | 29 % | 38 km/h | 0,0 mm | Yüksek 27 |
| 14 Nis | 31,0 °C | 36 % | 42 km/h | 0,0 mm | Yüksek 31 |
| 15 Nis | 33,3 °C | 30 % | 35 km/h | 0,0 mm | Yüksek 29 |
| 16 Nis | 33,2 °C | 27 % | 36 km/h | 0,1 mm | Yüksek 28 |
| 17 Nis | 31,0 °C | 33 % | 44 km/h | 0,4 mm | Yüksek 36 |
| 18 Nis | 29,3 °C | 42 % | 35 km/h | 0,7 mm | Yüksek 22 |
| 19 Nis | 31,0 °C | 35 % | 32 km/h | 0,0 mm | Yüksek 24 |
| 20 Nis | 32,0 °C | 32 % | 31 km/h | 0,0 mm | Yüksek 26 |
| 21 Nis | 33,6 °C | 30 % | 35 km/h | 0,1 mm | Yüksek 29 |
| 22 Nis | 33,5 °C | 30 % | 48 km/h | 0,0 mm | Yüksek 36 |
| 23 Nis | 31,9 °C | 35 % | 42 km/h | 0,0 mm | Yüksek 31 |
| 24 Nis | 33,2 °C | 34 % | 36 km/h | 0,8 mm | Yüksek 28 |
| 25 Nis | 32,9 °C | 34 % | 36 km/h | 0,0 mm | Yüksek 28 |
| 26 Nis | 33,3 °C | 34 % | 30 km/h | 0,1 mm | Yüksek 27 |
| 27 Nis | 33,7 °C | 31 % | 28 km/h | 0,0 mm | Yüksek 28 |
| 28 Nis | 33,4 °C | 37 % | 36 km/h | 0,0 mm | Yüksek 30 |
| 29 Nis | 34,3 °C | 32 % | 31 km/h | 0,0 mm | Yüksek 29 |
| 30 Nis | 29,7 °C | 49 % | 35 km/h | 5,9 mm | Düşük 6 |
| 1 May | 29,9 °C | 48 % | 28 km/h | 2,0 mm | Düşük 6 |
| 2 May sonra | 33,4 °C | 31 % | 30 km/h | 0,0 mm | Orta 20 |
| 3 May sonra | 31,2 °C | 45 % | 27 km/h | 0,8 mm | Orta 16 |
| 4 May sonra | 32,9 °C | 31 % | 40 km/h | 0,0 mm | Yüksek 27 |
| 5 May sonra | 31,8 °C | 35 % | 46 km/h | 0,0 mm | Yüksek 29 |
| 6 May sonra | 32,3 °C | 35 % | 42 km/h | 0,0 mm | Yüksek 29 |
| 7 May sonra | 32,5 °C | 27 % | 40 km/h | 0,0 mm | Yüksek 31 |
| 8 May sonra | 30,7 °C | 45 % | 34 km/h | 0,4 mm | Yüksek 26 |
| 9 May sonra | 33,2 °C | 30 % | 33 km/h | 0,0 mm | Yüksek 27 |
| 10 May sonra | 33,2 °C | 35 % | 28 km/h | 0,0 mm | Yüksek 27 |
| 11 May sonra | 32,9 °C | 33 % | 26 km/h | 0,9 mm | Yüksek 22 |
Uydudan önce ve sonra
Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.
Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.
Duman
CAMS · Copernicus17 Nisan 2023 tarihinde yangının yanındaki hava 132 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 63 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 4,2 katı.
Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tespit tablosu · 0Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
| Tarih ve saat | Uydu | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Bölgedeki diğer yangınlar
- 4.972 haSan Esteban9 Mayıs 2026 · 19 gün · 0 km uzakta
- 3.310 haSan Esteban19 Nisan 2020 · 12 gün · 9 km uzakta
- 5.844 haGualaco3 Nisan 2020 · 31 gün · 17 km uzakta
- 3.890 haGualaco2 Mayıs 2023 · 11 gün · 24 km uzakta
- 3.494 haGualaco29 Mart 2019 · 11 gün · 25 km uzakta
- 19.730 haGualaco6 Nisan 2020 · 27 gün · 27 km uzakta
Sık sorulan sorular
- San Esteban yangını ne kadar sürdü?
- GWIS (Copernicus) yangını 2 Nisan 2023 ile 1 Mayıs 2023 arasına tarihliyor: çevredeki ilk ve son ısı noktası arasında 30 gün.
- Ne kadar alan yandı?
- GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 15.095 hektardır (151,0 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
- Hangi ilçeler yandı?
- Yangın yalnızca San Esteban (15.182 ha, 7,9 %) sınırlarına girdi.
- Hava nasıldı?
- Yangın sırasında sıcaklık 34,3 °C’ye ulaştı, nem %27’e düştü ve rüzgâr 48 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 36 oldu, sınıf: Yüksek.
- Bu veriler nereden geliyor?
- GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Honduras idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.
Nereden doğrulanır
Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.
Acil durum: 911 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar ›
Uydudan karşılaştırma
Bu sayfanın geçmişi · 4 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
- Ateşin görüldüğü son gün: 8 Mayıs 2023 → 1 Mayıs 2023.
- Başlangıç tarihi: 28 Mart 2023 → 2 Nisan 2023.
- Ateşin görüldüğü son gün: 1 Mayıs 2023 → 8 Mayıs 2023.
- Başlangıç tarihi: 2 Nisan 2023 → 28 Mart 2023.
Bu sayfada yanlış bir şey mi var?
Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.
Hata bildir
Bunu nereden biliyoruz
- Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur; bu sayfada 5 poligon birleştirildi.
- Tarihler yanık sınırından: içindeki VIIRS sıcak noktaları onları değiştirmedi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den hiç VIIRS sıcak noktası yok.
- Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
- Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
- Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.
Bu veriler nereden geliyor
Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.