İçeriğe atla
worldfires
MZ · Mozambik · →

Ribaué yangını, 18 Ağustos 2026 Rapale, Murrupula, Ribaué

Söndü · son tespit 17 Eyl 2026 11:06 UTC

Yangın 18 Ağustos 2026 tarihinde Ribaué, Mozambik bölgesinde başladı ve uydular onu 31 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 26.995 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan 3 ilçe arasında dağılıyor.

2016’dan beri Nampula bölgesinin 11. en büyüğü (sayfası olan 392 yangın arasında). 2026 yılında Mozambik sıralamasında 35., 561 yangın arasında.

Şununla karşılaştır…
Yanan alan
26.995ha
GWIS çevresi (Copernicus)
Süre
31gün
18 Ağu 2026 – 17 Eyl 2026
Etkilenen ilçeler
3
ilçe
Başlangıç
18 Ağu
2026
Sıcak noktalar
748
tek bir noktada: 93 MW
Başlangıçta tehlike
27
Yüksek · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
309MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 18 Ağu17 Eyl
17 Eyl 2026

Gün gün nasıl gelişti

18 Ağu 2026 · 14 MW · 2 19 Ağu 2026 · 22 MW · 3 21 Ağu 2026 · 58 MW · 11 22 Ağu 2026 · 1.428 MW · 72 23 Ağu 2026 · 588 MW · 71 24 Ağu 2026 · 392 MW · 31 25 Ağu 2026 · 144 MW · 14 27 Ağu 2026 · 47 MW · 8 28 Ağu 2026 · 36 MW · 6 29 Ağu 2026 · 13 MW · 2 30 Ağu 2026 · 80 MW · 8 31 Ağu 2026 · 369 MW · 44 1 Eyl 2026 · 290 MW · 35 2 Eyl 2026 · 449 MW · 35 3 Eyl 2026 · 302 MW · 18 4 Eyl 2026 · 2.450 MW · 203 5 Eyl 2026 · 927 MW · 77 6 Eyl 2026 · 244 MW · 28 7 Eyl 2026 · 68 MW · 7 8 Eyl 2026 · 38 MW · 6 10 Eyl 2026 · 17 MW · 2 11 Eyl 2026 · 9 MW · 2 12 Eyl 2026 · 221 MW · 15 13 Eyl 2026 · 65 MW · 12 14 Eyl 2026 · 138 MW · 16 15 Eyl 2026 · 77 MW · 10 16 Eyl 2026 · 100 MW · 5 17 Eyl 2026 · 61 MW · 5
18 Ağu 23 Ağu 28 Ağu 1 Eyl 4 Eyl 5 Eyl 10 Eyl 14 Eyl

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

32°en yüksek
51km/h · en şiddetli rüzgâr
23%en düşük nem

Başladığında 3 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 22 Eyl tarihinde 3,6 mm.

Bu alan daha önce de yanmıştı

Sınırın %93’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 14.669 ha, 2017 yılında 11.536 ha, 2018 yılında 8.368 ha, 2019 yılında 10.298 ha, 2020 yılında 11.549 ha, 2021 yılında 11.950 ha, 2022 yılında 6.337 ha, 2023 yılında 3.293 ha, 2024 yılında 1.491 ha, 2025 yılında 15.171 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 25.072 ha’ı aşıyor.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 270 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) 2,6 katı.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. 21.372 ha 19 Ağu tarihinde ulaştı
    5,8 %
  2. 5.571 ha 23 Ağu tarihinde ulaştı
    1,8 %
  3. Ribaué burada başladı
    201 ha 18 Ağu tarihinde ulaştı
    0,0 %

Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2025
Yapılaşmış alan18 ha
Sakinler≈ 3.300

Sınırın içinde yaklaşık 18 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 3.300 kişi yaşıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
18 Ağu 28,0 °C 32 % 30 km/h 0,0 mm Yüksek 27
19 Ağu 28,0 °C 40 % 30 km/h 0,0 mm Yüksek 26
20 Ağu 27,9 °C 44 % 31 km/h 1,0 mm Orta 18
21 Ağu 29,4 °C 46 % 41 km/h 0,3 mm Yüksek 22
22 Ağu 31,0 °C 26 % 35 km/h 0,0 mm Yüksek 33
23 Ağu 31,7 °C 23 % 30 km/h 0,0 mm Yüksek 35
24 Ağu 28,4 °C 38 % 41 km/h 0,0 mm Yüksek 34
25 Ağu 29,2 °C 39 % 38 km/h 0,0 mm Yüksek 34
26 Ağu 28,1 °C 43 % 33 km/h 0,1 mm Yüksek 30
27 Ağu 27,8 °C 40 % 43 km/h 0,3 mm Yüksek 32
28 Ağu 27,5 °C 45 % 45 km/h 0,3 mm Yüksek 32
29 Ağu 26,9 °C 51 % 37 km/h 0,3 mm Yüksek 26
30 Ağu 29,0 °C 38 % 46 km/h 0,0 mm Yüksek 31
31 Ağu 30,5 °C 32 % 40 km/h 0,0 mm Yüksek 32
1 Eyl 30,7 °C 27 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 33
2 Eyl 30,3 °C 31 % 37 km/h 0,0 mm Yüksek 34
3 Eyl 28,8 °C 35 % 39 km/h 0,0 mm Yüksek 36
4 Eyl 31,6 °C 28 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 34
5 Eyl 30,8 °C 33 % 31 km/h 0,0 mm Yüksek 34
6 Eyl 31,6 °C 31 % 30 km/h 0,0 mm Yüksek 33
7 Eyl 30,3 °C 32 % 42 km/h 0,0 mm Çok yüksek 40
8 Eyl 24,5 °C 50 % 45 km/h 0,7 mm Yüksek 25
9 Eyl 26,7 °C 46 % 39 km/h 0,3 mm Yüksek 26
10 Eyl 28,5 °C 52 % 35 km/h 1,2 mm Orta 15
11 Eyl 30,1 °C 36 % 31 km/h 0,0 mm Yüksek 26
12 Eyl 31,2 °C 31 % 31 km/h 0,0 mm Yüksek 33
13 Eyl 30,4 °C 31 % 29 km/h 0,0 mm Yüksek 32
14 Eyl 30,5 °C 31 % 27 km/h 0,0 mm Yüksek 32
15 Eyl 32,0 °C 28 % 40 km/h 0,0 mm Yüksek 36
16 Eyl 28,4 °C 49 % 51 km/h 1,6 mm Orta 18
17 Eyl 31,0 °C 39 % 40 km/h 0,8 mm Yüksek 24
18 Eyl sonra 32,2 °C 25 % 38 km/h 0,0 mm Yüksek 36
19 Eyl sonra 30,3 °C 30 % 35 km/h 0,0 mm Yüksek 36
20 Eyl sonra 31,1 °C 32 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 38
21 Eyl sonra 31,7 °C 40 % 28 km/h 0,1 mm Yüksek 31
22 Eyl sonra 30,1 °C 43 % 26 km/h 3,6 mm Düşük 8

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 11 Ağu 2026
Sonra · 24 Eyl 2026

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

3 Eylül 2026 tarihinde yangının yanındaki hava 76 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 35 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 2,3 katı.

PM2,5 zirvesi76 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün17 gün
PM1078 µg/m³
Optik derinlik0,92
161718192021222324252627282930311234567891011121314151617181920
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 748Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Mozambik tüm yangınları ›

Sık sorulan sorular

Ribaué yangını ne kadar sürdü?
Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 18 Ağustos 2026 ile 17 Eylül 2026 arasında yandı (31 gün). Yanan alan sınırı ise 18 Ağustos 2026 – 10 Eylül 2026 tarihlerini veriyor.
Ne kadar alan yandı?
GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 26.995 hektardır (270,0 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın 3 ilçeye girdi: Rapale (21.372 ha, 5,8 %); Murrupula (5.571 ha, 1,8 %); Ribaué (201 ha, 0,0 %).
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 32,0 °C’ye ulaştı, nem %23’e düştü ve rüzgâr 51 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 40 oldu, sınıf: Çok yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Mozambik idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.

24 Ekim 2026 tarihinden beri değişiklik yok.

RSS Bu sayfadaki değişiklikler

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur; bu sayfada 3 poligon birleştirildi.
  • Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 18 Ağustos 2026–10 Eylül 2026 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 748 VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji ›

Bu veriler nereden geliyor

Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.