İçeriğe atla
worldfires
LA · Laos · –

Phonxay yangını, 18 Mart 2020 Phonxay, Xieng Ngeun

Söndü · son tespit 7 Nis 2020 06:36 UTC

Yangın 18 Mart 2020 tarihinde Phonxay, Laos bölgesinde başladı ve uydular onu 21 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 4.852 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan 2 ilçe arasında dağılıyor.

2016’dan beri Luang Prabang bölgesinin 42. en büyüğü (sayfası olan 257 yangın arasında). 2020 yılında Laos sıralamasında 49., 188 yangın arasında.

Şununla karşılaştır…
Yanan alan
4.852ha
GWIS çevresi (Copernicus)
Süre
21gün
18 Mar 2020 – 7 Nis 2020
Etkilenen ilçeler
2
ilçe
Başlangıç
18 Mar
2020
Sıcak noktalar
222
tek bir noktada: 434 MW
Başlangıçta tehlike
18
Orta · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
300MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 18 Mar7 Nis
7 Nis 2020

Gün gün nasıl gelişti

18 Mar 2020 · 37 MW · 7 19 Mar 2020 · 301 MW · 11 20 Mar 2020 · 108 MW · 7 21 Mar 2020 · 4 MW · 1 22 Mar 2020 · 39 MW · 3 23 Mar 2020 · 95 MW · 6 24 Mar 2020 · 1 MW · 1 25 Mar 2020 · 9 MW · 1 26 Mar 2020 · 184 MW · 8 27 Mar 2020 · 81 MW · 11 28 Mar 2020 · 4.202 MW · 90 29 Mar 2020 · 514 MW · 29 30 Mar 2020 · 65 MW · 13 31 Mar 2020 · 153 MW · 21 1 Nis 2020 · 175 MW · 4 2 Nis 2020 · 1 MW · 1 3 Nis 2020 · 6 MW · 3 4 Nis 2020 · 14 MW · 2 6 Nis 2020 · 10 MW · 2 7 Nis 2020 · 3 MW · 1
18 Mar 22 Mar 28 Mar 3 Nis

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

34°en yüksek
50km/h · en şiddetli rüzgâr
27%en düşük nem

Başladığında 0 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 8 Nis tarihinde 2,6 mm.

Bu alan daha önce de yanmıştı

Sınırın %50’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 589 ha, 2017 yılında 238 ha, 2018 yılında 1.599 ha, 2019 yılında 991 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 2.410 ha’ı aşıyor.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 49 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) % 46 kadarına denk.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. Phonxay burada başladı
    4.040 ha 18 Mar tarihinde ulaştı
    1,6 %
  2. 837 ha 18 Mar tarihinde ulaştı
    0,5 %

Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2020
Yapılaşmış alan0,77 ha
Sakinler≈ 750

Sınırın içinde yaklaşık 0,77 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 750 kişi yaşıyordu (GHSL 2020, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Başlangıç koşulu Kuvvetli rüzgâr: Laos alanının 4,0 % kadarı

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
18 Mar 31,5 °C 42 % 50 km/h 0,3 mm Orta 18
19 Mar 29,9 °C 42 % 44 km/h 1,3 mm Orta 12
20 Mar 29,6 °C 50 % 44 km/h 1,8 mm Düşük 7
21 Mar 29,7 °C 36 % 47 km/h 0,0 mm Orta 18
22 Mar 30,4 °C 38 % 41 km/h 0,5 mm Orta 20
23 Mar 29,0 °C 38 % 37 km/h 6,2 mm Çok düşük 4
24 Mar 28,9 °C 44 % 40 km/h 2,4 mm Çok düşük 4
25 Mar 28,5 °C 48 % 50 km/h 1,0 mm Düşük 9
26 Mar 29,3 °C 39 % 47 km/h 0,1 mm Orta 16
27 Mar 31,6 °C 32 % 47 km/h 0,0 mm Orta 20
28 Mar 33,0 °C 29 % 41 km/h 0,0 mm Yüksek 23
29 Mar 33,3 °C 31 % 47 km/h 0,0 mm Yüksek 24
30 Mar 33,9 °C 27 % 43 km/h 0,0 mm Yüksek 25
31 Mar 34,1 °C 27 % 41 km/h 0,0 mm Yüksek 25
1 Nis 33,5 °C 31 % 44 km/h 0,1 mm Yüksek 27
2 Nis 32,3 °C 35 % 44 km/h 0,5 mm Yüksek 27
3 Nis 33,3 °C 31 % 40 km/h 0,1 mm Yüksek 27
4 Nis 33,1 °C 35 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 27
5 Nis 29,4 °C 52 % 41 km/h 5,5 mm Çok düşük 3
6 Nis 28,0 °C 53 % 40 km/h 3,2 mm Çok düşük 3
7 Nis 28,2 °C 52 % 36 km/h 2,4 mm Çok düşük 3
8 Nis sonra 28,1 °C 56 % 36 km/h 2,6 mm Çok düşük 2

İkizleri: aynı havada başlayan yangınlar

18,2 FWI ve %42 en düşük nemle başladı; öncesinde: bir gün önce yağmur. Bölgede 2016 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 18.

Başlangıçta FWI 18,2
En düşük nem 42 %
Yağmursuz gün 0
bu yangın seçilen ikizler bölgenin geri kalanı
Neredeyse aynıBenzer

En benzer ikizlerin şekilleri

Xieng Ngeun yangını, Nisan 2016
2.870 ha 4 gün FWI 17,8 En düşük nem 41 % 34 km uzakta, 2016

Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 9 Nis tarihinde 8,6 mm.

Akıbetleri

9 gün
medyan süre
2.678 ha
medyan alan
100 %
1.000 ha’ı geçenler
5,1 mm
bitişteki yağmur (medyan; 18 ikizden 17 tanesinde)

İkizlerinin medyanından 1,8 kat büyüktü ve 21 gün sürdü (medyan: 9 gün).

18 ikizinden yalnızca 2 tanesi daha büyük yandı. İlk günün havası her şeyi açıklamıyor: sonraki günlerin rüzgârı, yakıt ve müdahale de önemli. 18 ikizin 1 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 5,1 mm getirdi.

Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz

Nasıl bitti

2,6 mmilk yağmur
8 Nisbitişin ertesi günü
50km/h · en sert esinti

7 Nis tarihinde sona ermiş sayıldı ve 8 Nis tarihinde 2,6 mm yağdı. Onu yağmurun mu yoksa müdahalenin mi söndürdüğünü bilmiyoruz. Bitişte yağmur alan ikizler: 18 ikizden 17, medyan 5,1 mm.

Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Bir ikiz nasıl seçilir

  • Aynı bölge: 2016 yılından bu yana, bu yangına 250 km’den yakın, sona ermiş yangınlar.
  • Aynı başlangıç: ilk günün FWI’ı, o günün en düşük nemi ve öncesindeki ardışık yağmursuz günler karşılaştırılır. Kaydırıcı ne kadar farklı olabileceklerini belirler.
  • Yalnızca bu yangınınkiyle aynı şekilde hesaplanmış kesin hava verisi (ERA5 yeniden analizi) olan sayfalar; tarımsal ya da mera yakmaları ve verisi incelemedeki sayfalar dışarıda.
  • Bununla aynı anda yananlar (bir hafta önce veya sonra) dışarıda: aynı hava dönemini paylaşırlar ve öncül sayılmazlar.
  • Benzerliğe göre sıralanır ve ilk beşin şekli çizilir.

Nasıl hesaplıyoruz

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 11 Mar 2020
Sonra · 14 Nis 2020

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Tespit tablosu · 222Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Laos tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Phonxay yangını ne kadar sürdü?
Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 18 Mart 2020 ile 7 Nisan 2020 arasında yandı (21 gün). Yanan alan sınırı ise 25 Mart 2020 – 1 Nisan 2020 tarihlerini veriyor.
Ne kadar alan yandı?
GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 4.852 hektardır (48,5 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın 2 ilçeye girdi: Phonxay (4.040 ha, 1,6 %); Xieng Ngeun (837 ha, 0,5 %).
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 34,1 °C’ye ulaştı, nem %27’e düştü ve rüzgâr 50 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 27 oldu, sınıf: Yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Laos idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.
Bu bölgede benzer havada başlayan yangınlar nasıl bitti?
2016 yılından bu yana benzer FWI, nem ve kuru dönemle başlayan, 250 km’den yakın yangınlar: 18. Medyan süreleri 9 gün, medyan alanları 2.678 ha oldu; 100 % kadarı 1.000 ha’ı geçti. 18 ikizinden yalnızca 2 tanesi daha büyük yandı. İlk günün havası her şeyi açıklamıyor: sonraki günlerin rüzgârı, yakıt ve müdahale de önemli. 18 ikizin 1 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 5,1 mm getirdi.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur.
  • Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 25 Mart 2020–1 Nisan 2020 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 222 VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2020, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.