İçeriğe atla
worldfires
CA · Kanada · –

Peace River B yangını, 1 Mayıs 2023 Peace River B, Clear Hills

Söndü · son tespit 13 May 2023 21:55 UTC

Yangın 1 Mayıs 2023 tarihinde Peace River B, Kanada bölgesinde başladı ve uydular onu 13 gün boyunca yanarken gördü. Kanada’nın CWFIS sistemi (Natural Resources Canada) uydu görüntüsü üzerinde 4.066 hektarlık resmi bir yanmış alan çevresi ölçtü; alan 2 nüfus sayımı alt bölümü arasında dağılıyor.

2016’dan beri British Columbia bölgesinin 170. en büyüğü (sayfası olan 343 yangın arasında). 2023 yılında Kanada sıralamasında 303., 489 yangın arasında.

Şununla karşılaştır…
Yanan alan
4.066ha
resmi çevre (CWFIS)
Süre
13gün
1 May 2023 – 13 May 2023
Etkilenen nüfus sayımı alt bölümleri
2
belediye
Başlangıç
1 May
2023
Sıcak noktalar
202
tek bir noktada: 198 MW
Başlangıçta tehlike
12
Orta · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
854MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 1 May13 May
13 May 2023

Gün gün nasıl gelişti

6 May 2023 · 3.174 MW · 173 7 May 2023 · 98 MW · 19 8 May 2023 · 1 MW · 1 13 May 2023 · 143 MW · 9
6 May 7 May 8 May 13 May

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

28°en yüksek
62km/h · en şiddetli rüzgâr
8%en düşük nem

Başladığında 4 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 22 May tarihinde 34,6 mm.

Bu alan daha önce de yanmıştı

2016’dan (uydu kaydının başlangıcı) beri bu alanda daha önceki bir yanık sınırı yok.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 41 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) % 39 kadarına denk.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her nüfus sayımı alt bölümüne ne oldu

  1. Peace River B burada başladı
    4.009 ha 6 May tarihinde ulaştı
    0,0 %
  2. 10 ha
    0,0 %

Her nüfus sayımı alt bölümünde yanan alan, resmi çevrenin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2025
Yapılaşmış alan0,24 ha
Sakinler< 20

Sınırın içinde yaklaşık 0,24 hektar yapılaşmış alan vardı ama neredeyse kimse yaşamıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
1 May 21,3 °C 30 % 34 km/h 0,0 mm Orta 12
2 May 23,4 °C 14 % 24 km/h 0,0 mm Orta 14
3 May 25,5 °C 8 % 45 km/h 0,0 mm Yüksek 24
4 May 23,3 °C 18 % 30 km/h 1,0 mm Orta 14
5 May 28,4 °C 11 % 62 km/h 0,2 mm Yüksek 34
6 May 20,1 °C 20 % 56 km/h 0,0 mm Yüksek 30
7 May 15,3 °C 32 % 38 km/h 0,7 mm Orta 14
8 May 17,4 °C 36 % 24 km/h 0,3 mm Düşük 11
9 May 20,3 °C 22 % 16 km/h 0,1 mm Orta 15
10 May 22,6 °C 15 % 26 km/h 0,1 mm Orta 21
11 May 22,0 °C 25 % 38 km/h 0,9 mm Orta 18
12 May 25,6 °C 15 % 30 km/h 0,0 mm Yüksek 24
13 May 27,4 °C 15 % 33 km/h 0,0 mm Yüksek 29
14 May sonra 29,3 °C 15 % 24 km/h 0,0 mm Yüksek 27
15 May sonra 29,3 °C 19 % 48 km/h 0,0 mm Çok yüksek 40
16 May sonra 21,2 °C 20 % 25 km/h 0,0 mm Yüksek 28
17 May sonra 21,7 °C 23 % 26 km/h 0,0 mm Yüksek 27
18 May sonra 22,1 °C 24 % 33 km/h 0,0 mm Yüksek 28
19 May sonra 26,3 °C 29 % 33 km/h 0,0 mm Yüksek 30
20 May sonra 23,6 °C 29 % 30 km/h 0,3 mm Yüksek 27
21 May sonra 24,0 °C 28 % 28 km/h 0,0 mm Yüksek 28
22 May sonra 14,8 °C 71 % 41 km/h 34,6 mm Çok düşük 0

İkizleri: aynı havada başlayan yangınlar

12,5 FWI ve %30 en düşük nemle başladı; öncesinde: 4 gün yağmursuz. Bölgede 2016 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 19.

Başlangıçta FWI 12,5
En düşük nem 30 %
Yağmursuz gün 4
bu yangın seçilen ikizler bölgenin geri kalanı
Neredeyse aynıBenzer

En benzer ikizlerin şekilleri

Peace River D yangını, Eylül 2022
1.935 ha 48 gün FWI 15,3 En düşük nem 29 % 179 km uzakta, 2022

Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 21 Eki tarihinde 1,3 mm.

Akıbetleri

38 gün
medyan süre
2.669 ha
medyan alan
100 %
1.000 ha’ı geçenler
2,9 mm
bitişteki yağmur (medyan; 19 ikizden 19 tanesinde)

İkizlerinin medyanından 1,5 kat büyüktü ve 13 gün sürdü (medyan: 38 gün).

19 ikizinden yalnızca 9 tanesi daha büyük yandı. İlk günün havası her şeyi açıklamıyor: sonraki günlerin rüzgârı, yakıt ve müdahale de önemli. Hepsi bitişten sonraki on gün içinde yağmur aldı: ilk yağışlı gün medyan 2,9 mm getirdi.

Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz

Nasıl bitti

34,6 mmilk yağmur
22 Maybitişten 9 gün sonra
62km/h · en sert esinti

13 May tarihinde sona ermiş sayıldı ve 22 May tarihinde 34,6 mm yağdı. Onu yağmurun mu yoksa müdahalenin mi söndürdüğünü bilmiyoruz. Bitişte yağmur alan ikizler: 19 ikizden 19, medyan 2,9 mm.

Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Bir ikiz nasıl seçilir

  • Aynı bölge: 2016 yılından bu yana, bu yangına 250 km’den yakın, sona ermiş yangınlar.
  • Aynı başlangıç: ilk günün FWI’ı, o günün en düşük nemi ve öncesindeki ardışık yağmursuz günler karşılaştırılır. Kaydırıcı ne kadar farklı olabileceklerini belirler.
  • Yalnızca bu yangınınkiyle aynı şekilde hesaplanmış kesin hava verisi (ERA5 yeniden analizi) olan sayfalar; tarımsal ya da mera yakmaları ve verisi incelemedeki sayfalar dışarıda.
  • Bununla aynı anda yananlar (bir hafta önce veya sonra) dışarıda: aynı hava dönemini paylaşırlar ve öncül sayılmazlar.
  • Benzerliğe göre sıralanır ve ilk beşin şekli çizilir.

Nasıl hesaplıyoruz

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 24 Nis 2023
Sonra · 20 May 2023

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

8 Mayıs 2023 tarihinde yangının yanındaki hava 98 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 49 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 3,3 katı.

PM2,5 zirvesi98 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün9 gün
PM10141 µg/m³
Optik derinlik2,19
29 Nis3 May7 May11 May15 May
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 202Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Kanada tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Peace River B yangını ne kadar sürdü?
Yangın 1 Mayıs 2023 ile 13 Mayıs 2023 arasında sürdü: 13 gün; Kanada’nın CWFIS sisteminin kaydettiği tarihlere ve uyduların tespit ettiği ısı noktalarına göre.
Ne kadar alan yandı?
CWFIS’in (Natural Resources Canada) ölçtüğü resmi çevre 4.066 hektardır (40,7 km²). Eyalet kurumlarınınki gibi başka bilançolar biraz farklı rakamlar verebilir.
Hangi nüfus sayımı alt bölümleri yandı?
Yangın 2 nüfus sayımı alt bölümüne girdi: Peace River B (4.009 ha, 0,0 %); Clear Hills (10 ha, 0,0 %).
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 28,4 °C’ye ulaştı, nem %8’e düştü ve rüzgâr 62 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 34 oldu, sınıf: Yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
CWFIS’in (NBAC, Natural Resources Canada) resmi yanmış alan çevresinden ya da içinde bulunulan sezonda, NBAC yayımlayana kadar GWIS’in (Copernicus) oluşturduğu çevreden; NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Kanada idari sınırlarından. Resmi bir rapor değildir.
Bu bölgede benzer havada başlayan yangınlar nasıl bitti?
2016 yılından bu yana benzer FWI, nem ve kuru dönemle başlayan, 250 km’den yakın yangınlar: 19. Medyan süreleri 38 gün, medyan alanları 2.669 ha oldu; 100 % kadarı 1.000 ha’ı geçti. 19 ikizinden yalnızca 9 tanesi daha büyük yandı. İlk günün havası her şeyi açıklamıyor: sonraki günlerin rüzgârı, yakıt ve müdahale de önemli. Hepsi bitişten sonraki on gün içinde yağmur aldı: ilk yağışlı gün medyan 2,9 mm getirdi.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Acil durum: 911 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik. Bu bir acil durum hizmeti değildir: şu anda yangın varsa 911 numarasını arayın.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: NBAC (Kanada Doğal Kaynaklar Bakanlığı), resmi.
  • Tarihler yanık sınırından: içindeki VIIRS sıcak noktaları onları değiştirmedi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 202 VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Çevre resmidir: Natural Resources Canada’ya bağlı Canadian Wildland Fire Information System’in (CWFIS) National Burned Area Composite (NBAC) verisinden gelir; sistem onu uydu görüntüleri üzerinde ölçer ve Open Government Licence – Canada lisansıyla yayımlar. NBAC içinde bulunulan sezonu yayımlayana kadar bu yılın yangınları, GWIS’in (Copernicus, CC BY 4.0) ısı noktalarından oluşturduğu yaklaşık çevreyi taşır. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Nüfus sayımı alt bölümlerinin sınırları geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0) kaynaklıdır. Nüfus sayımı alt bölümü başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle resmi rakamdan biraz farklı olabilir.