İçeriğe atla
worldfires
GN · Gine · –

Oure Kaba yangını, 8 Nisan 2023 Oure Kaba, Marella

Söndü · son tespit 20 Nis 2023 13:47 UTC

Yangın 8 Nisan 2023 tarihinde Oure Kaba, Gine bölgesinde başladı ve uydular onu 13 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 2.118 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan 2 ilçe arasında dağılıyor.

2016’dan beri Mamou bölgesinin 43. en büyüğü (sayfası olan 53 yangın arasında). 2023 yılında Gine sıralamasında 65., 79 yangın arasında.

Şununla karşılaştır…
Yanan alan
2.118ha
GWIS çevresi (Copernicus)
Süre
13gün
8 Nis 2023 – 20 Nis 2023
Etkilenen ilçeler
2
alt prefektörlük
Başlangıç
8 Nis
2023
Sıcak noktalar
77
tek bir noktada: 35 MW
Başlangıçta tehlike
33
Yüksek · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
97MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 8 Nis20 Nis
20 Nis 2023

Gün gün nasıl gelişti

8 Nis 2023 · 12 MW · 2 9 Nis 2023 · 30 MW · 5 11 Nis 2023 · 21 MW · 1 13 Nis 2023 · 162 MW · 12 14 Nis 2023 · 16 MW · 4 15 Nis 2023 · 595 MW · 32 16 Nis 2023 · 16 MW · 3 17 Nis 2023 · 15 MW · 4 19 Nis 2023 · 61 MW · 10 20 Nis 2023 · 40 MW · 4
8 Nis 11 Nis 15 Nis 19 Nis

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

37°en yüksek
37km/h · en şiddetli rüzgâr
26%en düşük nem

Başladığında 4 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı.

Bu alan daha önce de yanmıştı

Sınırın %75’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 802 ha, 2017 yılında 1.104 ha, 2018 yılında 17 ha, 2019 yılında 473 ha, 2020 yılında 18 ha, 2021 yılında 255 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 1.598 ha’ı aşıyor.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 21 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) % 20 kadarına denk.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. Oure Kaba burada başladı
    1.326 ha 8 Nis tarihinde ulaştı
    0,8 %
  2. 806 ha 8 Nis tarihinde ulaştı
    1,2 %

Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2025
Yapılaşmış alan1,0 ha
Sakinler≈ 550

Sınırın içinde yaklaşık 1,0 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 550 kişi yaşıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
8 Nis 37,2 °C 26 % 29 km/h 0,0 mm Yüksek 33
9 Nis 32,7 °C 38 % 31 km/h 0,0 mm Yüksek 30
10 Nis 34,4 °C 44 % 24 km/h 2,0 mm Orta 13
11 Nis 34,9 °C 33 % 25 km/h 2,3 mm Orta 13
12 Nis 33,8 °C 27 % 31 km/h 0,0 mm Yüksek 28
13 Nis 35,5 °C 36 % 23 km/h 0,0 mm Yüksek 27
14 Nis 37,1 °C 28 % 27 km/h 0,0 mm Yüksek 31
15 Nis 34,0 °C 46 % 29 km/h 0,0 mm Yüksek 26
16 Nis 35,8 °C 41 % 34 km/h 1,0 mm Yüksek 24
17 Nis 35,0 °C 40 % 30 km/h 0,3 mm Yüksek 26
18 Nis 33,5 °C 44 % 26 km/h 0,7 mm Yüksek 22
19 Nis 33,7 °C 46 % 28 km/h 0,3 mm Yüksek 23
20 Nis 34,7 °C 40 % 37 km/h 0,4 mm Yüksek 26
21 Nis sonra 35,2 °C 31 % 37 km/h 0,0 mm Yüksek 32
22 Nis sonra 39,2 °C 14 % 26 km/h 0,0 mm Çok yüksek 44
23 Nis sonra 37,7 °C 19 % 26 km/h 0,0 mm Çok yüksek 44
24 Nis sonra 34,9 °C 39 % 32 km/h 0,1 mm Yüksek 34
25 Nis sonra 35,4 °C 40 % 33 km/h 0,1 mm Yüksek 35
26 Nis sonra 32,5 °C 48 % 39 km/h 0,0 mm Yüksek 30
27 Nis sonra 36,3 °C 26 % 27 km/h 0,0 mm Yüksek 36
28 Nis sonra 33,6 °C 39 % 33 km/h 0,0 mm Yüksek 35
29 Nis sonra 32,3 °C 42 % 35 km/h 0,0 mm Yüksek 32
30 Nis sonra 33,6 °C 41 % 34 km/h 0,1 mm Yüksek 33

İkizleri: aynı havada başlayan yangınlar

33,4 FWI ve %26 en düşük nemle başladı; öncesinde: 4 gün yağmursuz. Bölgede 2016 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 36.

Başlangıçta FWI 33,4
En düşük nem 26 %
Yağmursuz gün 4
bu yangın seçilen ikizler bölgenin geri kalanı
Neredeyse aynıBenzer

En benzer ikizlerin şekilleri

Soyah yangını, Mart 2022
2.191 ha 16 gün FWI 34,0 En düşük nem 27 % 56 km uzakta, 2022

Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): sonraki on günde yok.

Akıbetleri

9 gün
medyan süre
2.101 ha
medyan alan
100 %
1.000 ha’ı geçenler
3,8 mm
bitişteki yağmur (medyan; 36 ikizden 31 tanesinde)

İkizlerine benzer bir alan yaktı (2.118 ha, medyan 2.101 ha) ve 13 gün sürdü (medyan: 9 gün).

36 ikizin 5 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 3,8 mm getirdi.

Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz

Nasıl bitti

—ilk yağmur
—on günde yağmur yok
37km/h · en sert esinti

20 Nis tarihinde sona ermiş sayıldı ve sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndü. Bitişte yağmur alan ikizler: 36 ikizden 31, medyan 3,8 mm.

Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Bir ikiz nasıl seçilir

  • Aynı bölge: 2016 yılından bu yana, bu yangına 250 km’den yakın, sona ermiş yangınlar.
  • Aynı başlangıç: ilk günün FWI’ı, o günün en düşük nemi ve öncesindeki ardışık yağmursuz günler karşılaştırılır. Kaydırıcı ne kadar farklı olabileceklerini belirler.
  • Yalnızca bu yangınınkiyle aynı şekilde hesaplanmış kesin hava verisi (ERA5 yeniden analizi) olan sayfalar; tarımsal ya da mera yakmaları ve verisi incelemedeki sayfalar dışarıda.
  • Bununla aynı anda yananlar (bir hafta önce veya sonra) dışarıda: aynı hava dönemini paylaşırlar ve öncül sayılmazlar.
  • Benzerliğe göre sıralanır ve ilk beşin şekli çizilir.

Nasıl hesaplıyoruz

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 1 Nis 2023
Sonra · 27 Nis 2023

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

19 Nisan 2023 tarihinde yangının yanındaki hava 140 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 57 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 3,8 katı.

PM2,5 zirvesi140 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün10 gün
PM10203 µg/m³
Optik derinlik0,69
11 Nis13 Nis15 Nis17 Nis19 Nis
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 77Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Gine tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Oure Kaba yangını ne kadar sürdü?
Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 8 Nisan 2023 ile 20 Nisan 2023 arasında yandı (13 gün). Yanan alan sınırı ise 13 Nisan 2023 – 17 Nisan 2023 tarihlerini veriyor.
Ne kadar alan yandı?
GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 2.118 hektardır (21,2 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın 2 ilçeye girdi: Oure Kaba (1.326 ha, 0,8 %); Marella (806 ha, 1,2 %).
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 37,2 °C’ye ulaştı, nem %26’e düştü ve rüzgâr 37 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 33 oldu, sınıf: Yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Gine idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.
Bu bölgede benzer havada başlayan yangınlar nasıl bitti?
2016 yılından bu yana benzer FWI, nem ve kuru dönemle başlayan, 250 km’den yakın yangınlar: 36. Medyan süreleri 9 gün, medyan alanları 2.101 ha oldu; 100 % kadarı 1.000 ha’ı geçti. 36 ikizin 5 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 3,8 mm getirdi.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi · 2 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
  1. Ateşin görüldüğü son gün: 17 Nisan 2023 → 20 Nisan 2023.
  2. Başlangıç tarihi: 13 Nisan 2023 → 8 Nisan 2023.

RSS Bu sayfadaki değişiklikler Doğrulamalar ve alıntılanabilir sürümle

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur.
  • Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 13 Nisan 2023–17 Nisan 2023 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 77 VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.