İçeriğe atla
worldfires
MZ · Mozambik · –

Namarrói yangını, 6 Eylül 2018 Namarrói, Gurué

Söndü · son tespit 6 Eki 2018 11:25 UTC

Yangın 6 Eylül 2018 tarihinde Namarrói, Mozambik bölgesinde başladı ve uydular onu 31 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 52.630 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan 2 ilçe arasında dağılıyor.

2016’dan beri Zambézia bölgesinin 12. en büyüğü (sayfası olan 564 yangın arasında). 2018 yılında Mozambik sıralamasında 2., 220 yangın arasında.

Şununla karşılaştır…
Yanan alan
52.630ha
GWIS çevresi (Copernicus)
Süre
31gün
6 Eyl 2018 – 6 Eki 2018
Etkilenen ilçeler
2
ilçe
Başlangıç
6 Eyl
2018
Sıcak noktalar
3.251
tek bir noktada: 269 MW
Başlangıçta tehlike
25
Yüksek · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
1,4GW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 6 Eyl6 Eki
6 Eki 2018

Gün gün nasıl gelişti

6 Eyl 2018 · 254 MW · 29 7 Eyl 2018 · 98 MW · 14 8 Eyl 2018 · 313 MW · 37 9 Eyl 2018 · 3.392 MW · 203 12 Eyl 2018 · 139 MW · 12 13 Eyl 2018 · 593 MW · 49 14 Eyl 2018 · 1.328 MW · 95 15 Eyl 2018 · 889 MW · 113 16 Eyl 2018 · 2.633 MW · 193 17 Eyl 2018 · 3.004 MW · 207 18 Eyl 2018 · 7.273 MW · 512 19 Eyl 2018 · 5.588 MW · 620 20 Eyl 2018 · 4.683 MW · 330 21 Eyl 2018 · 3.638 MW · 322 22 Eyl 2018 · 867 MW · 97 23 Eyl 2018 · 126 MW · 19 24 Eyl 2018 · 367 MW · 46 25 Eyl 2018 · 359 MW · 49 26 Eyl 2018 · 946 MW · 90 27 Eyl 2018 · 697 MW · 51 28 Eyl 2018 · 246 MW · 31 29 Eyl 2018 · 784 MW · 70 30 Eyl 2018 · 177 MW · 16 2 Eki 2018 · 38 MW · 5 3 Eki 2018 · 84 MW · 11 4 Eki 2018 · 206 MW · 17 5 Eki 2018 · 14 MW · 3 6 Eki 2018 · 99 MW · 10
6 Eyl 18 Eyl 26 Eyl 3 Eki

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

34°en yüksek
54km/h · en şiddetli rüzgâr
26%en düşük nem

Başladığında 7 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 8 Eki tarihinde 1,2 mm.

Bu alan daha önce de yanmıştı

Sınırın %71’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 32.754 ha, 2017 yılında 15.971 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 37.405 ha’ı aşıyor.

Ne kadar büyük?

10 km
Yanan alan 526 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) 5,0 katı.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. Namarrói burada başladı
    40.679 ha 6 Eyl tarihinde ulaştı
    13 %
  2. 12.309 ha 6 Eyl tarihinde ulaştı
    2,2 %

Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2020
Yapılaşmış alan143 ha
Sakinler≈ 17.000

Sınırın içinde yaklaşık 143 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 17.000 kişi yaşıyordu (GHSL 2020, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
6 Eyl 31,0 °C 30 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 25
7 Eyl 29,8 °C 29 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 24
8 Eyl 30,1 °C 36 % 40 km/h 0,0 mm Yüksek 27
9 Eyl 31,3 °C 32 % 46 km/h 0,0 mm Yüksek 30
10 Eyl 21,8 °C 55 % 38 km/h 9,8 mm Çok düşük 2
11 Eyl 22,5 °C 67 % 24 km/h 0,0 mm Çok düşük 3
12 Eyl 27,8 °C 47 % 23 km/h 0,0 mm Düşük 8
13 Eyl 30,4 °C 37 % 26 km/h 0,0 mm Orta 15
14 Eyl 31,6 °C 36 % 20 km/h 0,0 mm Orta 18
15 Eyl 32,1 °C 36 % 19 km/h 0,0 mm Orta 18
16 Eyl 32,3 °C 28 % 25 km/h 0,0 mm Yüksek 22
17 Eyl 31,0 °C 30 % 25 km/h 0,0 mm Yüksek 23
18 Eyl 32,2 °C 26 % 35 km/h 0,0 mm Yüksek 26
19 Eyl 32,5 °C 29 % 41 km/h 0,0 mm Yüksek 29
20 Eyl 33,1 °C 28 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 28
21 Eyl 31,5 °C 27 % 38 km/h 0,0 mm Yüksek 30
22 Eyl 28,6 °C 40 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 25
23 Eyl 30,0 °C 36 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 25
24 Eyl 30,7 °C 35 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 27
25 Eyl 31,6 °C 30 % 31 km/h 0,0 mm Yüksek 26
26 Eyl 33,8 °C 31 % 26 km/h 0,0 mm Yüksek 25
27 Eyl 33,7 °C 28 % 31 km/h 0,0 mm Yüksek 29
28 Eyl 32,6 °C 28 % 35 km/h 0,0 mm Yüksek 30
29 Eyl 33,3 °C 27 % 39 km/h 0,0 mm Yüksek 34
30 Eyl 27,9 °C 51 % 54 km/h 3,0 mm Düşük 9
1 Eki 25,7 °C 55 % 45 km/h 4,2 mm Çok düşük 5
2 Eki 27,1 °C 49 % 31 km/h 0,1 mm Düşük 9
3 Eki 31,7 °C 39 % 28 km/h 0,0 mm Orta 17
4 Eki 31,5 °C 32 % 42 km/h 0,0 mm Yüksek 25
5 Eki 28,8 °C 38 % 37 km/h 1,3 mm Orta 16
6 Eki 26,9 °C 44 % 33 km/h 1,2 mm Orta 12
7 Eki sonra 27,1 °C 42 % 39 km/h 0,0 mm Orta 19
8 Eki sonra 26,6 °C 49 % 36 km/h 1,2 mm Orta 12

İkizleri: aynı havada başlayan yangınlar

24,8 FWI ve %30 en düşük nemle başladı; öncesinde: 7 gün yağmursuz. Bölgede 2016 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 20.

Başlangıçta FWI 24,8
En düşük nem 30 %
Yağmursuz gün 7
bu yangın seçilen ikizler bölgenin geri kalanı
Neredeyse aynıBenzer

En benzer ikizlerin şekilleri

Namarrói yangını, Ağustos 2019
6.980 ha 16 gün FWI 25,0 En düşük nem 30 % 31 km uzakta, 2019

Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): sonraki on günde yok.

Akıbetleri

17 gün
medyan süre
3.961 ha
medyan alan
15 %
10.000 ha’ı geçenler
2,7 mm
bitişteki yağmur (medyan; 20 ikizden 13 tanesinde)

İkizlerinin medyanından 13,3 kat büyüktü ve 31 gün sürdü (medyan: 17 gün).

20 ikizinden yalnızca 1 tanesi daha büyük yandı. İlk günün havası her şeyi açıklamıyor: sonraki günlerin rüzgârı, yakıt ve müdahale de önemli. 20 ikizin 7 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 2,7 mm getirdi.

Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz

Nasıl bitti

1,2 mmilk yağmur
8 Ekibitişten 2 gün sonra
54km/h · en sert esinti

6 Eki tarihinde sona ermiş sayıldı ve 8 Eki tarihinde 1,2 mm yağdı. Onu yağmurun mu yoksa müdahalenin mi söndürdüğünü bilmiyoruz. Bitişte yağmur alan ikizler: 20 ikizden 13, medyan 2,7 mm.

Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Bir ikiz nasıl seçilir

  • Aynı bölge: 2016 yılından bu yana, bu yangına 250 km’den yakın, sona ermiş yangınlar.
  • Aynı başlangıç: ilk günün FWI’ı, o günün en düşük nemi ve öncesindeki ardışık yağmursuz günler karşılaştırılır. Kaydırıcı ne kadar farklı olabileceklerini belirler.
  • Yalnızca bu yangınınkiyle aynı şekilde hesaplanmış kesin hava verisi (ERA5 yeniden analizi) olan sayfalar; tarımsal ya da mera yakmaları ve verisi incelemedeki sayfalar dışarıda.
  • Bununla aynı anda yananlar (bir hafta önce veya sonra) dışarıda: aynı hava dönemini paylaşırlar ve öncül sayılmazlar.
  • Benzerliğe göre sıralanır ve ilk beşin şekli çizilir.

Nasıl hesaplıyoruz

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 30 Ağu 2018
Sonra · 13 Eki 2018

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Tespit tablosu · 3.251Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Mozambik tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Namarrói yangını ne kadar sürdü?
Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 6 Eylül 2018 ile 6 Ekim 2018 arasında yandı (31 gün). Yanan alan sınırı ise 12 Eylül 2018 – 29 Eylül 2018 tarihlerini veriyor.
Ne kadar alan yandı?
GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 52.630 hektardır (526,3 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın 2 ilçeye girdi: Namarrói (40.679 ha, 13 %); Gurué (12.309 ha, 2,2 %).
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 33,8 °C’ye ulaştı, nem %26’e düştü ve rüzgâr 54 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 34 oldu, sınıf: Yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Mozambik idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.
Bu bölgede benzer havada başlayan yangınlar nasıl bitti?
2016 yılından bu yana benzer FWI, nem ve kuru dönemle başlayan, 250 km’den yakın yangınlar: 20. Medyan süreleri 17 gün, medyan alanları 3.961 ha oldu; 15 % kadarı 10.000 ha’ı geçti. 20 ikizinden yalnızca 1 tanesi daha büyük yandı. İlk günün havası her şeyi açıklamıyor: sonraki günlerin rüzgârı, yakıt ve müdahale de önemli. 20 ikizin 7 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 2,7 mm getirdi.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi · 2 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
  1. Ateşin görüldüğü son gün: 29 Eylül 2018 → 6 Ekim 2018.
  2. Başlangıç tarihi: 12 Eylül 2018 → 6 Eylül 2018.

RSS Bu sayfadaki değişiklikler Doğrulamalar ve alıntılanabilir sürümle

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur; bu sayfada 5 poligon birleştirildi.
  • Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 12 Eylül 2018–29 Eylül 2018 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 3.251 VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2020, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.