Mussende yangını, 17 Temmuz 2026 Mussende, Andulo, Luquembo
Yangın 17 Temmuz 2026 tarihinde Mussende, Angola bölgesinde başladı ve uydular onu 47 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 174.678 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan 3 ilçe arasında dağılıyor.
Bu sayfa büyük olasılıkla tek bir yangın değil, bir yangın kompleksidir. GWIS, haftalar boyunca birbirine değen yangınları tek bir sınırda birleştirir; büyük yangın sezonlarında bu, onlarca ayrı yangını bir araya getirebilir. Toplam alan güvenilirdir; başlangıç noktası ve tarihler bütüne aittir.
Aynı bölgede ve aynı tarihlerdeki diğer sayfalar:
- 119.840 haCangandala17 Temmuz 2026 · 42 gün
- 59.432 haLuquembo17 Temmuz 2026 · 39 gün
- 55.448 haMussende23 Temmuz 2026 · 43 gün
- 31.886 haAndulo18 Temmuz 2026 · 57 gün
- 18.475 haAndulo17 Temmuz 2026 · 44 gün
- 13.840 haQuibala23 Temmuz 2026 · 40 gün
- 13.587 haAndulo17 Temmuz 2026 · 49 gün
- 12.928 haLuquembo16 Temmuz 2026 · 21 gün
2016’dan beri Cuanza Sul bölgesinin en büyük yangını (sayfası olan 79 yangın arasında). 2026 yılında Angola sıralamasında 3., 487 yangın arasında.
Şununla karşılaştır…
- Yanan alan
- 174.678ha
- GWIS çevresi (Copernicus)
- Süre
- 47gün
- 17 Tem 2026 – 1 Eyl 2026
- Etkilenen ilçeler
- 3
- belediye
- Başlangıç
- 17 Tem
- 2026
- Sıcak noktalar
- 7.212
- tek bir noktada: 248 MW
- Başlangıçta tehlike
- 42
- Çok yüksek · FWI indeksi
- Günlük ortalama güç
- 1,6GW
- günde algılanan güç, ortalama
Nerede yandı
Gün gün nasıl gelişti
Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.
Hangi havada yandı
Başladığında iki aydan uzun süredir yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı.
Bu alan daha önce de yanmıştı
Sınırın %80’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 21.162 ha, 2017 yılında 14.975 ha, 2018 yılında 12.322 ha, 2019 yılında 29.979 ha, 2020 yılında 22.837 ha, 2021 yılında 24.256 ha, 2022 yılında 33.464 ha, 2023 yılında 46.384 ha, 2024 yılında 34.620 ha, 2025 yılında 55.432 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 140.211 ha’ı aşıyor.
- 6.286 ha Mussende yangını, Temmuz 2025 toplam 8.347 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 2.146 ha Mussende yangını, Ağustos 2022 toplam 5.558 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 20 ha Andulo yangını, Ağustos 2022 toplam 7.133 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
- 9 ha Mussende yangını, Ağustos 2022 toplam 6.389 ha; gösterilen hektarlar bu yangınla ortak olanlardır
Ne kadar büyük?
Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Londra sınırı: geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Madrid sınırı: geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Berlin sınırı: geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.
Her ilçeye ne oldu
-
Mussende burada başladı139.755 ha 17 Tem tarihinde ulaştı12 %
-
34.015 ha 17 Tem tarihinde ulaştı3,4 %
-
2.059 ha 17 Tem tarihinde ulaştı0,2 %
Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.
Sınırın içindeki insanlar ve binalar
GHSL 2025Sınırın içinde yaklaşık 28 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 3.500 kişi yaşıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).
Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.
Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu
Gün gün hava
Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Gün | En yüksek | En düşük nem | En şiddetli rüzgâr | Yağış | Tehlike (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 19 Tem | 30,0 °C | 17 % | 31 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 42 |
| 20 Tem | 29,3 °C | 22 % | 27 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 38 |
| 21 Tem | 29,3 °C | 27 % | 27 km/h | 0,0 mm | Yüksek 36 |
| 22 Tem | 31,2 °C | 21 % | 27 km/h | 0,0 mm | Yüksek 36 |
| 23 Tem | 32,1 °C | 16 % | 41 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 46 |
| 24 Tem | 31,4 °C | 16 % | 46 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 48 |
| 25 Tem | 30,8 °C | 16 % | 41 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 46 |
| 26 Tem | 30,6 °C | 17 % | 34 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 44 |
| 27 Tem | 30,8 °C | 20 % | 29 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 44 |
| 28 Tem | 30,0 °C | 16 % | 27 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 41 |
| 29 Tem | 29,6 °C | 15 % | 35 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 44 |
| 30 Tem | 29,9 °C | 21 % | 31 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 42 |
| 31 Tem | 30,9 °C | 19 % | 34 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 43 |
| 1 Ağu | 30,6 °C | 18 % | 30 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 41 |
| 2 Ağu | 30,5 °C | 18 % | 29 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 41 |
| 3 Ağu | 29,4 °C | 22 % | 35 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 42 |
| 4 Ağu | 29,9 °C | 24 % | 23 km/h | 0,0 mm | Yüksek 38 |
| 5 Ağu | 30,4 °C | 21 % | 30 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 38 |
| 6 Ağu | 30,5 °C | 20 % | 33 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 41 |
| 7 Ağu | 31,8 °C | 15 % | 31 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 42 |
| 8 Ağu | 31,5 °C | 17 % | 32 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 42 |
| 9 Ağu | 31,7 °C | 17 % | 30 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 41 |
| 10 Ağu | 31,8 °C | 15 % | 30 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 41 |
| 11 Ağu | 31,2 °C | 15 % | 35 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 44 |
| 12 Ağu | 31,2 °C | 14 % | 36 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 44 |
| 13 Ağu | 31,6 °C | 21 % | 40 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 46 |
| 14 Ağu | 31,5 °C | 29 % | 41 km/h | 0,1 mm | Çok yüksek 42 |
| 15 Ağu | 31,6 °C | 27 % | 38 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 41 |
| 16 Ağu | 31,0 °C | 21 % | 37 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 41 |
| 17 Ağu | 31,1 °C | 16 % | 38 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 44 |
| 18 Ağu | 31,9 °C | 15 % | 34 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 43 |
| 19 Ağu | 32,2 °C | 12 % | 40 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 48 |
| 20 Ağu | 32,0 °C | 11 % | 42 km/h | 0,0 mm | Aşırı 51 |
| 21 Ağu | 31,0 °C | 19 % | 32 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 43 |
| 22 Ağu | 31,8 °C | 21 % | 34 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 44 |
| 23 Ağu | 32,7 °C | 19 % | 42 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 48 |
| 24 Ağu | 33,1 °C | 20 % | 39 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 48 |
| 25 Ağu | 32,2 °C | 21 % | 33 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 43 |
| 26 Ağu | 31,9 °C | 26 % | 37 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 43 |
| 27 Ağu | 33,9 °C | 20 % | 40 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 45 |
| 28 Ağu | 32,5 °C | 23 % | 42 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 44 |
| 29 Ağu | 32,3 °C | 20 % | 37 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 43 |
| 30 Ağu | 30,7 °C | 31 % | 32 km/h | 0,0 mm | Yüksek 36 |
| 31 Ağu | 30,4 °C | 34 % | 29 km/h | 0,0 mm | Yüksek 34 |
| 1 Eyl | 32,7 °C | 25 % | 32 km/h | 0,0 mm | Yüksek 35 |
| 2 Eyl sonra | 32,9 °C | 24 % | 30 km/h | 0,0 mm | Yüksek 35 |
| 3 Eyl sonra | 31,1 °C | 31 % | 28 km/h | 0,0 mm | Yüksek 36 |
| 4 Eyl sonra | 30,8 °C | 36 % | 35 km/h | 0,6 mm | Yüksek 30 |
Uydudan önce ve sonra
Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.
Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.
Duman
CAMS · Copernicus12 Ağustos 2026 tarihinde yangının yanındaki hava 190 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 121 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 8,1 katı.
Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tespit tablosu · 7.212Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
| Tarih ve saat | Uydu | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Bölgedeki diğer yangınlar
Sık sorulan sorular
- Mussende yangını ne kadar sürdü?
- Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 17 Temmuz 2026 ile 1 Eylül 2026 arasında yandı (47 gün). Yanan alan sınırı ise 19 Temmuz 2026 – 25 Ağustos 2026 tarihlerini veriyor.
- Ne kadar alan yandı?
- GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 174.678 hektardır (1.746,8 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
- Hangi ilçeler yandı?
- Yangın 3 ilçeye girdi: Mussende (139.755 ha, 12 %); Andulo (34.015 ha, 3,4 %); Luquembo (2.059 ha, 0,2 %).
- Hava nasıldı?
- Yangın sırasında sıcaklık 33,1 °C’ye ulaştı, nem %11’e düştü ve rüzgâr 46 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 51 oldu, sınıf: Aşırı.
- Bu veriler nereden geliyor?
- GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Angola idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.
Nereden doğrulanır
Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.
Uydudan karşılaştırma
Bu sayfanın geçmişi Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
24 Ekim 2026 tarihinden beri değişiklik yok.
Bu sayfada yanlış bir şey mi var?
Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.
Hata bildir
Bunu nereden biliyoruz
- Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur; bu sayfada 12 poligon birleştirildi.
- Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 19 Temmuz 2026–25 Ağustos 2026 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 7.212 VIIRS sıcak noktası.
- Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
- Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
- Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.
Bu veriler nereden geliyor
Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM2 (Public Domain) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.