Mostuéjouls yangını, Ağustos 2022 Mostuéjouls, Massegros Causses Gorges, Rivière-sur-Tarn
Yangın 8 Ağustos 2022 tarihinde Mostuéjouls, Fransa sınırları içinde başladı ve uydular 6 gün boyunca ateş tespit etti. Copernicus uydu görüntüsünden 1.206 hektarlık bir yanık sınırı ölçtü; alan 3 ilçe arasında dağılıyor.
2022 yılında Fransa sıralamasında 10., 49 yangın arasında.
Şununla karşılaştır…
- Yanan alan
- 1.206ha
- Copernicus yanık sınırı
- Süre
- 6gün
- 8 Ağu 2022 – 13 Ağu 2022
- Etkilenen ilçeler
- 3
- komün
- Başlangıç
- 8 Ağu
- 2022
- Sıcak noktalar
- 22
- tek bir noktada: 527 MW
- Başlangıçta tehlike
- 38
- Çok yüksek · FWI indeksi
- Günlük ortalama güç
- 1,9GW
- günde algılanan güç, ortalama
Nerede yandı
Gün gün nasıl gelişti
Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.
Hangi havada yandı
Başladığında 2 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 14 Ağu tarihinde 36,3 mm.
Bu alan daha önce de yanmıştı
2016’dan (uydu kaydının başlangıcı) beri bu alanda daha önceki bir yanık sınırı yok.
Ne kadar büyük?
Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Londra sınırı: geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Madrid sınırı: geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Berlin sınırı: geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.
Her ilçeye ne oldu
-
1.070 ha 13 Ağu tarihinde ulaştı34 %
-
Massegros Causses Gorges 935 nüfus · merkeze 5,6 km100 ha0,6 %
-
Rivière-sur-Tarn 1.069 nüfus · merkeze 3,5 km37 ha 11 Ağu tarihinde ulaştı1,4 %
Resmi yanık sınırının idari sınırlarla çakıştırılmasından her ilçe içinde yanan alan. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.
Ne yandı
- İğne yapraklı orman50 %
- Karışık orman38 %
- Diğer doğal alanlar4,9 %
- Çalılık ve geçiş ormanı4,2 %
- Geniş yapraklı orman2,9 %
Etkilenen Natura 2000 korunan alanı: 100 %
- LIC Buttes témoins des avant-causses FR7300854
- LIC Gorges du Tarn FR7300848
- ZEPA Gorges du Tarn et de la Jonte FR7312006
Sınırın kestiği Natura 2000 alanları (Avrupa Çevre Ajansı, 2024 sürümü).
Copernicus’un bildirdiği Corine Land Cover’a göre sınır içindeki arazi örtüsü.
Resmi kayıt
BDIFF verilerine göre 8 Ağustos 2022 tarihinde Massegros Causses Gorges bölgesinde 1.207 ha’lık bir yangın kaydedildi (uydu 1.206 ha ölçtü). Kayıtta koordinat olmadığı için ilçe ve tarihe göre eşleştirildi.
- Massegros Causses Gorges 8 Ağustos 2022 · 16:21 1.207 ha · neden: ihmal
BDIFF (Base de Données sur les Incendies de Forêts en France). Bu, kurumun kesinleşmiş istatistiğidir: alanı kendi yöntemiyle ölçer, bu yüzden uydudan farklı olabilir.
Gün gün hava
Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
| Gün | En yüksek | En düşük nem | En şiddetli rüzgâr | Yağış | Tehlike (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 8 Ağu | 30,8 °C | 17 % | 33 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 38 |
| 9 Ağu | 31,3 °C | 19 % | 29 km/h | 0,0 mm | Yüksek 36 |
| 10 Ağu | 30,9 °C | 20 % | 38 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 42 |
| 11 Ağu | 31,3 °C | 26 % | 44 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 43 |
| 12 Ağu | 33,3 °C | 20 % | 48 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 45 |
| 13 Ağu | 33,3 °C | 18 % | 38 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 41 |
| 14 Ağu sonra | 23,0 °C | 52 % | 40 km/h | 36,3 mm | Çok düşük 2 |
Uydudan önce ve sonra
Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.
Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.
Duman
CAMS · Copernicus14 Ağustos 2022 tarihinde yangının yanındaki hava 18 µg/m³ PM2,5’e ulaştı, ama hiçbir günlük ortalama DSÖ kılavuz değerini (15) aşmadı.
Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tespit tablosu · 22Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
| Tarih ve saat | Uydu | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Bölgedeki diğer yangınlar
- 138 haMassegros Causses GorgesAğustos 2026 · 1 gün · 15 km uzakta
- 276 haComprégnacHaziran 2022 · 2 gün · 21 km uzakta
- 227 haHures-la-ParadeTemmuz 2026 · 1 gün · 21 km uzakta
- 125 haMeyrueisTemmuz 2026 · 2 gün · 25 km uzakta
- 103 haMeyrueisMart 2020 · 1 gün · 26 km uzakta
- 106 haBassurelsŞubat 2019 · 4 gün · 35 km uzakta
Sık sorulan sorular
- Mostuéjouls yangını ne kadar sürdü?
- Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 8 Ağustos 2022 ile 13 Ağustos 2022 arasında yandı (6 gün). Yanan alan sınırı ise 8 Ağustos 2022 – 11 Ağustos 2022 tarihlerini veriyor.
- Ne kadar alan yandı?
- Copernicus’un uydu görüntüsünden ölçtüğü sınır 1.206 hektar (12,1 km²). Ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
- Hangi ilçeler yandı?
- Yangın 3 ilçeye girdi: Mostuéjouls (1.070 ha, 34 %); Massegros Causses Gorges (100 ha, 0,6 %); Rivière-sur-Tarn (37 ha, 1,4 %).
- Yangın bir yerleşime ulaştı mı?
- Ateş Mostuéjouls sınırları içinde başladı ve merkezine 1,4 km kadar yaklaştı. Bu, sınırdan veya en yakın sıcak noktadan merkezi gösteren noktaya olan mesafedir; evlere girdiği anlamına gelmez.
- Hava nasıldı?
- Yangın sırasında sıcaklık 33,3 °C’ye ulaştı, nem %17’e düştü ve rüzgâr 48 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 45 oldu, sınıf: Çok yüksek.
- Bu veriler nereden geliyor?
- EFFIS (Copernicus) yanık sınırından, NASA FIRMS VIIRS sıcak noktalarından ve Fransa idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi rapor değildir.
Nereden doğrulanır
Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.
Acil durum: 112 · 18 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar ›
Uydudan karşılaştırma
Bu sayfanın geçmişi Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
24 Ekim 2026 tarihinden beri değişiklik yok.
Bu sayfada yanlış bir şey mi var?
Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.
Hata bildir
Bunu nereden biliyoruz
- Yanık sınırı: EFFIS (Copernicus), uydu görüntüleri üzerinde ölçülür; bu sayfada 2 poligon birleştirildi.
- Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 8 Ağustos 2022–11 Ağustos 2022 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 22 VIIRS sıcak noktası.
- BDIFF ile karşılaştırma: 1.207 ha resmi alana karşı sınırdan 1.206 ha; fark %25’in altında.
- Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
Bu veriler nereden geliyor
Yanık sınırı ve arazi örtüsü, Copernicus’un Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi’nden (EFFIS) gelir; MODIS ve Sentinel-2 görüntülerinden ölçülür ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlanır. Sıcak noktalar Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden, NASA FIRMS tarafından 375 m pikselle dağıtılır. İdari sınırlar geoBoundaries ADM5 (Open Data Commons Attribution License 1.0) kaynaklıdır. İlçe başına alan, WorldFires tarafından sınırın bu bölümlerle çakıştırılmasıyla hesaplanır; her ülkenin resmi rakamından biraz farklı olabilir.