İçeriğe atla
worldfires
PT · Portekiz · –

Montalegre yangını, 20 Mart 2021 Solveira, Gralhas, Sarraquinhos

Söndü · son tespit 23 Mar 2021 14:06 UTC

Yangın 20 Mart 2021 tarihinde Solveira, Portekiz sınırları içinde başladı ve uydular 4 gün boyunca ateş tespit etti. Copernicus uydu görüntüsünden 286 hektarlık bir yanık sınırı ölçtü; alan 3 freguesia arasında dağılıyor. ICNF kayıtlarına göre kaydedilen 2 yangının en büyüğü 23 Mart 2021 saat 11:55'da tespit edildi ve 23 Mart 2021 tarihinde söndürüldüğü bildirildi.

2016’dan beri Montalegre bölgesinin 14. en büyüğü (sayfası olan 65 yangın arasında). 2021 yılında Portekiz sıralamasında 8., 30 yangın arasında.

Yanan alan
286ha
Copernicus yanık sınırı
Süre
4gün
20 Mar 2021 – 23 Mar 2021
Etkilenen freguesialar
3
freguesia
Başlangıç
20 Mar
2021
Sıcak noktalar
23
tek bir noktada: 249 MW
Başlangıçta tehlike
4
Çok düşük · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
852MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 20 Mar23 Mar
23 Mar 2021

Gün gün nasıl gelişti

20 Mar 2021 · 40 MW · 3 23 Mar 2021 · 1.663 MW · 20
20 Mar 23 Mar

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

17°en yüksek
34km/h · en şiddetli rüzgâr
37%en düşük nem

Başladığında 8 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 1 Nis tarihinde 16,6 mm.

Bu alan daha önce de yanmıştı

Sınırın %21’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2017 yılında 61 ha.

Her freguesia’ya ne oldu

  1. Solveira 150 nüfus · merkeze 1,2 km burada başladı
    226 ha 20 Mar tarihinde ulaştı
    19 %
  2. Gralhas 186 nüfus · merkeze 1,8 km
    41 ha 23 Mar tarihinde ulaştı
    1,9 %
  3. Sarraquinhos 300 nüfus · merkeze 2,3 km
    18 ha 23 Mar tarihinde ulaştı
    0,6 %

Resmi yanık sınırının idari sınırlarla çakıştırılmasından her freguesia içinde yanan alan. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Ne yandı

  • Diğer doğal alanlar73 %
  • Çalılık ve geçiş ormanı17 %
  • Tarım alanları11 %

Copernicus’un bildirdiği Corine Land Cover’a göre sınır içindeki arazi örtüsü.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2020
Yapılaşmış alan< 0,1 ha
Sakinler< 20

Sınırın içinde kayda değer yapılaşmış alan yoktu ve neredeyse kimse yaşamıyordu (GHSL 2020, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Resmi kayıt

ICNF verilerine göre 2 yangından oluşan kompleks

ICNF verilerine göre bu sınırlar içinde bu tarihlerde 2 yangın başladı; toplam 284 ha (uydu 286 ha ölçtü).

ICNF, farklı bir zamanda veya yerde başlayan her yangını ayrı kaydeder; uydu tek bir yanmış alan görür, bu yüzden bu sayfa onları bir araya getirir. Haritadaki numaralar her birinin nerede başladığını gösterir.

Her biri ne zaman yandı

1 94 ha 2 190 ha
19 Mar24 Mar
ihmal
  1. 1 Montalegre Gralhas 19 Mart 2021 · 18:05 94 ha · 19 Mart 2021 tarihinde söndürüldü · neden: ihmal
  2. 2 Montalegre Solveira 23 Mart 2021 · 11:55 190 ha · 23 Mart 2021 tarihinde söndürüldü · neden: ihmal

ICNF verilerine göre toplam: 284 ha, uydu çevresindeki 286 ha'nın % 99'i.

ICNF (Instituto da Conservação da Natureza e das Florestas). Kurumun operasyonel kaydıdır: yıllık istatistik kapandığında rakamlar değişebilir.

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
20 Mar 12,3 °C 38 % 34 km/h 0,0 mm Çok düşük 4
21 Mar 12,9 °C 37 % 22 km/h 0,0 mm Çok düşük 4
22 Mar 14,1 °C 46 % 24 km/h 0,0 mm Çok düşük 4
23 Mar 16,8 °C 39 % 25 km/h 0,0 mm Çok düşük 5
24 Mar sonra 15,3 °C 35 % 28 km/h 0,0 mm Düşük 6
25 Mar sonra 15,0 °C 46 % 24 km/h 0,0 mm Düşük 6
26 Mar sonra 11,1 °C 52 % 37 km/h 0,0 mm Düşük 6
27 Mar sonra 14,3 °C 43 % 36 km/h 0,0 mm Düşük 6
28 Mar sonra 18,1 °C 34 % 41 km/h 0,0 mm Düşük 8
29 Mar sonra 14,4 °C 48 % 27 km/h 0,0 mm Düşük 7
30 Mar sonra 16,3 °C 49 % 35 km/h 0,2 mm Düşük 7
31 Mar sonra 21,7 °C 29 % 47 km/h 0,1 mm Orta 12
1 Nis sonra 14,8 °C 42 % 49 km/h 16,6 mm Çok düşük 0

İkizleri: aynı havada başlayan yangınlar

4,1 FWI ve %38 en düşük nemle başladı; öncesinde: 8 gün yağmursuz. Bölgede 2016 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 35.

Başlangıçta FWI 4,1
En düşük nem 38 %
Yağmursuz gün 8
bu yangın seçilen ikizler bölgenin geri kalanı
Neredeyse aynıBenzer

En benzer ikizlerin şekilleri

Moimenta e Montouto yangını, Mart 2019
124 ha 4 gün FWI 4,2 En düşük nem 38 % 61 km uzakta, 2019

Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 4 Nis tarihinde 7,5 mm.

Akıbetleri

3 gün
medyan süre
156 ha
medyan alan
0 %
1.000 ha’ı geçenler
3,8 mm
bitişteki yağmur (medyan; 35 ikizden 30 tanesinde)

İkizlerinin medyanından 1,8 kat büyüktü ve 4 gün sürdü (medyan: 3 gün).

35 ikizinden yalnızca 6 tanesi daha büyük yandı. İlk günün havası her şeyi açıklamıyor: sonraki günlerin rüzgârı, yakıt ve müdahale de önemli. 35 ikizin 5 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 3,8 mm getirdi.

Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz

Nasıl bitti

16,6 mmilk yağmur
1 Nisbitişten 9 gün sonra
34km/h · en sert esinti

23 Mar tarihinde sona ermiş sayıldı ve 1 Nis tarihinde 16,6 mm yağdı. Onu yağmurun mu yoksa müdahalenin mi söndürdüğünü bilmiyoruz. Bitişte yağmur alan ikizler: 35 ikizden 30, medyan 3,8 mm.

Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Bir ikiz nasıl seçilir

  • Aynı bölge: 2016 yılından bu yana, bu yangına 250 km’den yakın, sona ermiş yangınlar.
  • Aynı başlangıç: ilk günün FWI’ı, o günün en düşük nemi ve öncesindeki ardışık yağmursuz günler karşılaştırılır. Kaydırıcı ne kadar farklı olabileceklerini belirler.
  • Yalnızca bu yangınınkiyle aynı şekilde hesaplanmış kesin hava verisi (ERA5 yeniden analizi) olan sayfalar; tarımsal ya da mera yakmaları ve verisi incelemedeki sayfalar dışarıda.
  • Bununla aynı anda yananlar (bir hafta önce veya sonra) dışarıda: aynı hava dönemini paylaşırlar ve öncül sayılmazlar.
  • Benzerliğe göre sıralanır ve ilk beşin şekli çizilir.

Nasıl hesaplıyoruz

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 13 Mar 2021
Sonra · 30 Mar 2021

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

24 Mart 2021 tarihinde yangının yanındaki hava 66 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 36 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 2,4 katı.

PM2,5 zirvesi66 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün4 gün
PM1091 µg/m³
18 Mar21 Mar24 Mar27 Mar30 Mar
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 23Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Portekiz tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Montalegre yangını ne kadar sürdü?
Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 20 Mart 2021 ile 23 Mart 2021 arasında yandı (4 gün). Yanan alan sınırı ise 23 Mart 2021 – 23 Mart 2021 tarihlerini veriyor. ICNF kayıtlarına göre kaydedilen 2 yangının en büyüğü 23 Mart 2021 saat 11:55'da tespit edildi ve 23 Mart 2021 tarihinde söndürüldüğü bildirildi.
Ne kadar alan yandı?
Copernicus’un uydu görüntüsünden ölçtüğü sınır 286 hektar (2,9 km²). Ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi freguesialar yandı?
Yangın 3 freguesia’ya girdi: Solveira (226 ha, 19 %); Gralhas (41 ha, 1,9 %); Sarraquinhos (18 ha, 0,6 %).
Yangın bir yerleşime ulaştı mı?
Ateş Solveira sınırları içinde başladı ve merkezine 1,2 km kadar yaklaştı. Bu, sınırdan veya en yakın sıcak noktadan merkezi gösteren noktaya olan mesafedir; evlere girdiği anlamına gelmez.
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 16,8 °C’ye ulaştı, nem %37’e düştü ve rüzgâr 34 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 5 oldu, sınıf: Çok düşük.
Bu veriler nereden geliyor?
EFFIS (Copernicus) yanık sınırından, NASA FIRMS VIIRS sıcak noktalarından ve Portekiz idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi rapor değildir.
Bu bölgede benzer havada başlayan yangınlar nasıl bitti?
2016 yılından bu yana benzer FWI, nem ve kuru dönemle başlayan, 250 km’den yakın yangınlar: 35. Medyan süreleri 3 gün, medyan alanları 156 ha oldu; 0 % kadarı 1.000 ha’ı geçti. 35 ikizinden yalnızca 6 tanesi daha büyük yandı. İlk günün havası her şeyi açıklamıyor: sonraki günlerin rüzgârı, yakıt ve müdahale de önemli. 35 ikizin 5 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 3,8 mm getirdi.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Acil durum: 112 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik. Bu bir acil durum hizmeti değildir: şu anda yangın varsa 112 numarasını arayın.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: EFFIS (Copernicus), uydu görüntüleri üzerinde ölçülür.
  • Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 23 Mart 2021–23 Mart 2021 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 23 VIIRS sıcak noktası.
  • ICNF ile karşılaştırma: 284 ha resmi alana karşı sınırdan 286 ha; fark %25’in altında.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2020, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Yanık sınırı ve arazi örtüsü, Copernicus’un Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi’nden (EFFIS) gelir; MODIS ve Sentinel-2 görüntülerinden ölçülür ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlanır. Sıcak noktalar Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden, NASA FIRMS tarafından 375 m pikselle dağıtılır. İdari sınırlar geoBoundaries ADM3 (CC0 1.0 Universal (CC0 1.0) Public Domain Dedication) kaynaklıdır. Freguesia başına alan, WorldFires tarafından sınırın bu bölümlerle çakıştırılmasıyla hesaplanır; her ülkenin resmi rakamından biraz farklı olabilir.