İçeriğe atla
worldfires
MZ · Mozambik · →

Mogovolas yangını, 1 Eylül 2026 Mogovolas, Murrupula, Gilé

Söndü · son tespit 29 Eyl 2026 10:41 UTC

Yangın 1 Eylül 2026 tarihinde Mogovolas, Mozambik bölgesinde başladı ve uydular onu 29 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 51.629 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan 4 ilçe arasında dağılıyor.

2016’dan beri Nampula bölgesinin 5. en büyüğü (sayfası olan 392 yangın arasında). 2026 yılında Mozambik sıralamasında 22., 556 yangın arasında.

Şununla karşılaştır…
Yanan alan
51.629ha
GWIS çevresi (Copernicus)
Süre
29gün
1 Eyl 2026 – 29 Eyl 2026
Etkilenen ilçeler
4
ilçe
Başlangıç
1 Eyl
2026
Sıcak noktalar
1.013
tek bir noktada: 128 MW
Başlangıçta tehlike
30
Yüksek · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
314MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 1 Eyl29 Eyl
29 Eyl 2026

Gün gün nasıl gelişti

1 Eyl 2026 · 29 MW · 1 2 Eyl 2026 · 8 MW · 1 3 Eyl 2026 · 9 MW · 2 4 Eyl 2026 · 233 MW · 43 5 Eyl 2026 · 278 MW · 36 6 Eyl 2026 · 150 MW · 27 7 Eyl 2026 · 52 MW · 7 8 Eyl 2026 · 158 MW · 21 10 Eyl 2026 · 144 MW · 17 11 Eyl 2026 · 458 MW · 69 12 Eyl 2026 · 1.122 MW · 114 13 Eyl 2026 · 362 MW · 38 14 Eyl 2026 · 640 MW · 83 15 Eyl 2026 · 1.364 MW · 80 16 Eyl 2026 · 1.228 MW · 135 17 Eyl 2026 · 971 MW · 116 18 Eyl 2026 · 726 MW · 93 19 Eyl 2026 · 297 MW · 39 20 Eyl 2026 · 131 MW · 24 21 Eyl 2026 · 38 MW · 5 22 Eyl 2026 · 104 MW · 12 23 Eyl 2026 · 8 MW · 1 24 Eyl 2026 · 28 MW · 8 25 Eyl 2026 · 21 MW · 3 26 Eyl 2026 · 79 MW · 12 27 Eyl 2026 · 119 MW · 18 28 Eyl 2026 · 27 MW · 6 29 Eyl 2026 · 13 MW · 2
1 Eyl 5 Eyl 10 Eyl 14 Eyl 15 Eyl 18 Eyl 22 Eyl 26 Eyl

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

35°en yüksek
57km/h · en şiddetli rüzgâr
25%en düşük nem

Başladığında 17 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 30 Eyl tarihinde 2,3 mm.

Bu alan daha önce de yanmıştı

Sınırın %82’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 18.193 ha, 2017 yılında 11.637 ha, 2018 yılında 6.842 ha, 2019 yılında 8.209 ha, 2020 yılında 11.650 ha, 2021 yılında 7.172 ha, 2022 yılında 12.059 ha, 2023 yılında 7.693 ha, 2024 yılında 12.829 ha, 2025 yılında 8.273 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 42.517 ha’ı aşıyor.

Ne kadar büyük?

10 km
Yanan alan 516 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) 4,9 katı.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. Mogovolas burada başladı
    47.829 ha 4 Eyl tarihinde ulaştı
    10 %
  2. 2.760 ha 2 Eyl tarihinde ulaştı
    0,9 %
  3. 714 ha 1 Eyl tarihinde ulaştı
    0,1 %
  4. 600 ha
    0,2 %

Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2025
Yapılaşmış alan253 ha
Sakinler≈ 27.000

Sınırın içinde yaklaşık 253 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 27.000 kişi yaşıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
1 Eyl 31,2 °C 29 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 30
2 Eyl 30,4 °C 35 % 31 km/h 0,0 mm Yüksek 28
3 Eyl 29,9 °C 31 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 31
4 Eyl 33,4 °C 25 % 38 km/h 0,0 mm Yüksek 36
5 Eyl 32,3 °C 31 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 36
6 Eyl 31,9 °C 36 % 30 km/h 0,0 mm Yüksek 32
7 Eyl 31,0 °C 33 % 46 km/h 0,1 mm Çok yüksek 39
8 Eyl 26,5 °C 47 % 40 km/h 1,0 mm Orta 20
9 Eyl 27,5 °C 56 % 36 km/h 1,7 mm Düşük 11
10 Eyl 30,2 °C 52 % 33 km/h 1,2 mm Orta 12
11 Eyl 30,4 °C 43 % 27 km/h 0,3 mm Orta 21
12 Eyl 31,5 °C 35 % 32 km/h 0,0 mm Yüksek 30
13 Eyl 31,4 °C 31 % 31 km/h 0,0 mm Yüksek 32
14 Eyl 31,3 °C 30 % 27 km/h 0,0 mm Yüksek 31
15 Eyl 33,1 °C 29 % 39 km/h 0,0 mm Yüksek 35
16 Eyl 29,5 °C 46 % 57 km/h 1,0 mm Yüksek 26
17 Eyl 32,1 °C 37 % 46 km/h 0,5 mm Yüksek 31
18 Eyl 32,7 °C 27 % 38 km/h 0,0 mm Yüksek 37
19 Eyl 31,7 °C 31 % 38 km/h 0,0 mm Çok yüksek 38
20 Eyl 31,5 °C 33 % 38 km/h 0,0 mm Çok yüksek 38
21 Eyl 32,9 °C 38 % 30 km/h 0,0 mm Yüksek 35
22 Eyl 31,7 °C 42 % 28 km/h 2,7 mm Orta 12
23 Eyl 30,4 °C 37 % 34 km/h 0,2 mm Yüksek 25
24 Eyl 30,6 °C 38 % 33 km/h 0,2 mm Yüksek 27
25 Eyl 30,8 °C 35 % 36 km/h 0,1 mm Yüksek 30
26 Eyl 31,8 °C 38 % 27 km/h 0,0 mm Yüksek 28
27 Eyl 33,9 °C 39 % 33 km/h 0,0 mm Yüksek 30
28 Eyl 35,3 °C 34 % 35 km/h 0,1 mm Yüksek 34
29 Eyl 33,3 °C 37 % 35 km/h 0,1 mm Yüksek 34
30 Eyl sonra 30,6 °C 54 % 39 km/h 2,3 mm Orta 12

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 25 Ağu 2026
Sonra · 6 Eki 2026

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

19 Eylül 2026 tarihinde yangının yanındaki hava 39 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 24 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 1,6 katı.

PM2,5 zirvesi39 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün13 gün
PM1041 µg/m³
Optik derinlik0,93
30311234567891011121314151617181920212223242526272829301
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 1.013Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Mozambik tüm yangınları ›

Sık sorulan sorular

Mogovolas yangını ne kadar sürdü?
Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 1 Eylül 2026 ile 29 Eylül 2026 arasında yandı (29 gün). Yanan alan sınırı ise 4 Eylül 2026 – 22 Eylül 2026 tarihlerini veriyor.
Ne kadar alan yandı?
GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 51.629 hektardır (516,3 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın 4 ilçeye girdi: Mogovolas (47.829 ha, 10 %); Murrupula (2.760 ha, 0,9 %); Gilé (714 ha, 0,1 %); Rapale (600 ha, 0,2 %).
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 35,3 °C’ye ulaştı, nem %25’e düştü ve rüzgâr 57 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 39 oldu, sınıf: Çok yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Mozambik idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi · 1 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
  1. Ateşin görüldüğü son gün: 28 Eylül 2026 → 29 Eylül 2026.

RSS Bu sayfadaki değişiklikler

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur; bu sayfada 4 poligon birleştirildi.
  • Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 4 Eylül 2026–22 Eylül 2026 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 1.013 VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji ›

Bu veriler nereden geliyor

Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.