İçeriğe atla
worldfires
CM · Kamerun · –

Mayo-Oulo yangını, Mart 2018 Mayo-Oulo

Söndü · son tespit 11 Mar 2018 11:51 UTC

Yangın 5 Mart 2018 tarihinde Mayo-Oulo, Kamerun bölgesinde başladı ve uydular onu 7 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 1.488 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan tek bir ilçe arasında dağılıyor.

2016’dan beri North bölgesinin 487. en büyüğü (sayfası olan 1268 yangın arasında). 2018 yılında Kamerun sıralamasında 29., 104 yangın arasında.

Uydunun ölçtüğü güç düşük (en yoğun noktada 9,9 MW): büyük, alevli bir orman yangınından çok anız veya mera yakımına ya da yavaş ilerleyen bir örtü yangınına özgü.

Şununla karşılaştır…
Yanan alan
1.488ha
GWIS çevresi (Copernicus)
Süre
7gün
5 Mar 2018 – 11 Mar 2018
Etkilenen ilçeler
1
komün
Başlangıç
5 Mar
2018
Sıcak noktalar
44
tek bir noktada: 10 MW
Başlangıçta tehlike
49
Çok yüksek · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
25MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 5 Mar11 Mar
11 Mar 2018

Gün gün nasıl gelişti

5 Mar 2018 · 29 MW · 6 6 Mar 2018 · 24 MW · 13 7 Mar 2018 · 73 MW · 17 8 Mar 2018 · 19 MW · 6 10 Mar 2018 · 1 MW · 1 11 Mar 2018 · 5 MW · 1
5 Mar 7 Mar 10 Mar

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

38°en yüksek
30km/h · en şiddetli rüzgâr
7%en düşük nem

Başladığında iki aydan uzun süredir yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı.

Bu alan daha önce de yanmıştı

Sınırın %35’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 526 ha.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 15 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) % 14 kadarına denk.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. Mayo-Oulo burada başladı
    1.497 ha 5 Mar tarihinde ulaştı
    1,1 %

Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2020
Yapılaşmış alan< 0,1 ha
Sakinler< 20

Sınırın içinde kayda değer yapılaşmış alan yoktu ve neredeyse kimse yaşamıyordu (GHSL 2020, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Başlangıç koşulu Çok kuru hava: Kamerun alanının 32 % kadarı 60 gün yağmursuz: Kamerun alanının 50 % kadarı

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
5 Mar 35,9 °C 10 % 24 km/h 0,0 mm Çok yüksek 49
6 Mar 36,7 °C 10 % 25 km/h 0,0 mm Çok yüksek 49
7 Mar 37,0 °C 15 % 28 km/h 0,0 mm Aşırı 52
8 Mar 37,5 °C 16 % 28 km/h 0,0 mm Çok yüksek 49
9 Mar 36,9 °C 11 % 22 km/h 0,0 mm Çok yüksek 50
10 Mar 36,3 °C 9 % 19 km/h 0,0 mm Aşırı 51
11 Mar 37,0 °C 7 % 30 km/h 0,0 mm Aşırı 54
12 Mar sonra 36,8 °C 10 % 33 km/h 0,0 mm Aşırı 56
13 Mar sonra 37,3 °C 14 % 36 km/h 0,0 mm Aşırı 58
14 Mar sonra 37,5 °C 11 % 33 km/h 0,0 mm Aşırı 57
15 Mar sonra 36,8 °C 8 % 22 km/h 0,0 mm Aşırı 53
16 Mar sonra 37,6 °C 8 % 31 km/h 0,0 mm Aşırı 55
17 Mar sonra 38,1 °C 7 % 24 km/h 0,0 mm Aşırı 54
18 Mar sonra 38,2 °C 2 % 26 km/h 0,0 mm Aşırı 58
19 Mar sonra 37,4 °C 7 % 20 km/h 0,0 mm Aşırı 58
20 Mar sonra 37,5 °C 11 % 34 km/h 0,0 mm Aşırı 61
21 Mar sonra 36,9 °C 12 % 24 km/h 0,0 mm Aşırı 52

İkizleri: aynı havada başlayan yangınlar

48,7 FWI ve %10 en düşük nemle başladı; öncesinde: iki aydan uzun yağmursuz. Bölgede 2016 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 49.

Başlangıçta FWI 48,7
En düşük nem 10 %
Yağmursuz gün 60+
bu yangın seçilen ikizler bölgenin geri kalanı
Neredeyse aynıBenzer

En benzer ikizlerin şekilleri

Mayo-Oulo yangını, Şubat 2019
1.035 ha 5 gün FWI 48,7 En düşük nem 10 % 3 km uzakta, 2019

Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): sonraki on günde yok.

Akıbetleri

5 gün
medyan süre
1.362 ha
medyan alan
100 %
1.000 ha’ı geçenler
—
bitişteki yağmur (medyan; 49 ikizden 0 tanesinde)

İkizlerine benzer bir alan yaktı (1.488 ha, medyan 1.362 ha) ve 7 gün sürdü (medyan: 5 gün).

Hiçbirinde bitişten sonraki on günde 1 mm yağmadı: hepsi yağmursuz söndü.

Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz

Nasıl bitti

—ilk yağmur
—on günde yağmur yok
30km/h · en sert esinti

11 Mar tarihinde sona ermiş sayıldı ve sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndü. 49 ikizinden hiçbiri bitişte yağmur almadı.

Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Bir ikiz nasıl seçilir

  • Aynı bölge: 2016 yılından bu yana, bu yangına 250 km’den yakın, sona ermiş yangınlar.
  • Aynı başlangıç: ilk günün FWI’ı, o günün en düşük nemi ve öncesindeki ardışık yağmursuz günler karşılaştırılır. Kaydırıcı ne kadar farklı olabileceklerini belirler.
  • Yalnızca bu yangınınkiyle aynı şekilde hesaplanmış kesin hava verisi (ERA5 yeniden analizi) olan sayfalar; tarımsal ya da mera yakmaları ve verisi incelemedeki sayfalar dışarıda.
  • Bununla aynı anda yananlar (bir hafta önce veya sonra) dışarıda: aynı hava dönemini paylaşırlar ve öncül sayılmazlar.
  • Benzerliğe göre sıralanır ve ilk beşin şekli çizilir.

Nasıl hesaplıyoruz

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 26 Şub 2018
Sonra · 18 Mar 2018

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Tespit tablosu · 44Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Kamerun tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Mayo-Oulo yangını ne kadar sürdü?
Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 5 Mart 2018 ile 11 Mart 2018 arasında yandı (7 gün). Yanan alan sınırı ise 5 Mart 2018 – 8 Mart 2018 tarihlerini veriyor.
Ne kadar alan yandı?
GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 1.488 hektardır (14,9 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın yalnızca Mayo-Oulo (1.497 ha, 1,1 %) sınırlarına girdi.
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 37,5 °C’ye ulaştı, nem %7’e düştü ve rüzgâr 30 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 54 oldu, sınıf: Aşırı.
Bu veriler nereden geliyor?
GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Kamerun idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.
Bu bölgede benzer havada başlayan yangınlar nasıl bitti?
2016 yılından bu yana benzer FWI, nem ve kuru dönemle başlayan, 250 km’den yakın yangınlar: 49. Medyan süreleri 5 gün, medyan alanları 1.362 ha oldu; 100 % kadarı 1.000 ha’ı geçti. Hiçbirinde bitişten sonraki on günde 1 mm yağmadı: hepsi yağmursuz söndü.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi · 1 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
  1. Ateşin görüldüğü son gün: 8 Mart 2018 → 11 Mart 2018.

RSS Bu sayfadaki değişiklikler Doğrulamalar ve alıntılanabilir sürümle

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur.
  • Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 5 Mart 2018–8 Mart 2018 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 44 VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2020, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.