İçeriğe atla
worldfires
CM · Kamerun · –

Massangam yangını, 13 Şubat 2019 Massangam

Söndü · son tespit 24 Şub 2019 12:28 UTC

Yangın 13 Şubat 2019 tarihinde Massangam, Kamerun bölgesinde başladı ve uydular onu 12 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 1.114 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan tek bir ilçe arasında dağılıyor.

2016’dan beri West bölgesinin 24. en büyüğü (sayfası olan 27 yangın arasında). 2019 yılında Kamerun sıralamasında 156., 196 yangın arasında.

Şununla karşılaştır…
Yanan alan
1.114ha
GWIS çevresi (Copernicus)
Süre
12gün
13 Şub 2019 – 24 Şub 2019
Etkilenen ilçeler
1
komün
Başlangıç
13 Şub
2019
Sıcak noktalar
41
tek bir noktada: 32 MW
Başlangıçta tehlike
51
Aşırı · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
40MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 13 Şub24 Şub
24 Şub 2019

Gün gün nasıl gelişti

13 Şub 2019 · 2 MW · 1 14 Şub 2019 · 19 MW · 2 17 Şub 2019 · 16 MW · 2 18 Şub 2019 · 9 MW · 1 19 Şub 2019 · 19 MW · 2 21 Şub 2019 · 60 MW · 5 22 Şub 2019 · 103 MW · 15 23 Şub 2019 · 19 MW · 4 24 Şub 2019 · 114 MW · 9
13 Şub 17 Şub 19 Şub 22 Şub 24 Şub

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

38°en yüksek
47km/h · en şiddetli rüzgâr
14%en düşük nem

Başladığında iki aydan uzun süredir yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 25 Şub tarihinde 6,4 mm.

Bu alan daha önce de yanmıştı

2016’dan (uydu kaydının başlangıcı) beri bu alanda daha önceki bir yanık sınırı yok.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 11 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) % 11 kadarına denk.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. Massangam burada başladı
    1.122 ha 13 Şub tarihinde ulaştı
    0,5 %

Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2020
Yapılaşmış alan1,6 ha
Sakinler≈ 100

Sınırın içinde yaklaşık 1,6 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 100 kişi yaşıyordu (GHSL 2020, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Başlangıç koşulu 60 gün yağmursuz: Kamerun alanının 51 % kadarı

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
13 Şub 36,2 °C 19 % 39 km/h 0,0 mm Aşırı 51
14 Şub 35,8 °C 20 % 34 km/h 0,0 mm Çok yüksek 50
15 Şub 35,4 °C 21 % 32 km/h 0,0 mm Çok yüksek 49
16 Şub 35,6 °C 18 % 32 km/h 0,0 mm Çok yüksek 49
17 Şub 34,7 °C 25 % 32 km/h 0,0 mm Çok yüksek 46
18 Şub 36,2 °C 15 % 31 km/h 0,0 mm Çok yüksek 48
19 Şub 36,8 °C 15 % 37 km/h 0,0 mm Aşırı 52
20 Şub 36,4 °C 15 % 37 km/h 0,0 mm Aşırı 51
21 Şub 38,1 °C 14 % 47 km/h 0,0 mm Aşırı 59
22 Şub 35,0 °C 27 % 40 km/h 0,0 mm Çok yüksek 48
23 Şub 33,4 °C 39 % 39 km/h 0,9 mm Yüksek 29
24 Şub 33,8 °C 42 % 31 km/h 2,8 mm Orta 14
25 Şub sonra 32,0 °C 47 % 27 km/h 6,4 mm Çok düşük 5

İkizleri: aynı havada başlayan yangınlar

51,2 FWI ve %19 en düşük nemle başladı; öncesinde: iki aydan uzun yağmursuz. Bölgede 2016 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 32.

Başlangıçta FWI 51,2
En düşük nem 19 %
Yağmursuz gün 60+
bu yangın seçilen ikizler bölgenin geri kalanı
Neredeyse aynıBenzer

En benzer ikizlerin şekilleri

Ngambé-Tikar yangını, Şubat 2023
1.267 ha 9 gün FWI 50,1 En düşük nem 18 % 120 km uzakta, 2023

Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 4 Mar tarihinde 1,1 mm.

Akıbetleri

12 gün
medyan süre
1.606 ha
medyan alan
100 %
1.000 ha’ı geçenler
3,7 mm
bitişteki yağmur (medyan; 32 ikizden 19 tanesinde)

İkizlerine benzer bir alan yaktı (1.114 ha, medyan 1.606 ha) ve 12 gün sürdü (medyan: 12 gün).

32 ikizin 13 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 3,7 mm getirdi.

Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz

Nasıl bitti

6,4 mmilk yağmur
25 Şubbitişin ertesi günü
47km/h · en sert esinti

24 Şub tarihinde sona ermiş sayıldı ve 25 Şub tarihinde 6,4 mm yağdı. Onu yağmurun mu yoksa müdahalenin mi söndürdüğünü bilmiyoruz. Bitişte yağmur alan ikizler: 32 ikizden 19, medyan 3,7 mm.

Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Bir ikiz nasıl seçilir

  • Aynı bölge: 2016 yılından bu yana, bu yangına 250 km’den yakın, sona ermiş yangınlar.
  • Aynı başlangıç: ilk günün FWI’ı, o günün en düşük nemi ve öncesindeki ardışık yağmursuz günler karşılaştırılır. Kaydırıcı ne kadar farklı olabileceklerini belirler.
  • Yalnızca bu yangınınkiyle aynı şekilde hesaplanmış kesin hava verisi (ERA5 yeniden analizi) olan sayfalar; tarımsal ya da mera yakmaları ve verisi incelemedeki sayfalar dışarıda.
  • Bununla aynı anda yananlar (bir hafta önce veya sonra) dışarıda: aynı hava dönemini paylaşırlar ve öncül sayılmazlar.
  • Benzerliğe göre sıralanır ve ilk beşin şekli çizilir.

Nasıl hesaplıyoruz

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 6 Şub 2019
Sonra · 3 Mar 2019

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Tespit tablosu · 41Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Kamerun tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Massangam yangını ne kadar sürdü?
Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 13 Şubat 2019 ile 24 Şubat 2019 arasında yandı (12 gün). Yanan alan sınırı ise 19 Şubat 2019 – 24 Şubat 2019 tarihlerini veriyor.
Ne kadar alan yandı?
GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 1.114 hektardır (11,1 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın yalnızca Massangam (1.122 ha, 0,5 %) sınırlarına girdi.
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 38,1 °C’ye ulaştı, nem %14’e düştü ve rüzgâr 47 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 59 oldu, sınıf: Aşırı.
Bu veriler nereden geliyor?
GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Kamerun idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.
Bu bölgede benzer havada başlayan yangınlar nasıl bitti?
2016 yılından bu yana benzer FWI, nem ve kuru dönemle başlayan, 250 km’den yakın yangınlar: 32. Medyan süreleri 12 gün, medyan alanları 1.606 ha oldu; 100 % kadarı 1.000 ha’ı geçti. 32 ikizin 13 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 3,7 mm getirdi.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi · 1 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
  1. Başlangıç tarihi: 19 Şubat 2019 → 13 Şubat 2019.

RSS Bu sayfadaki değişiklikler Doğrulamalar ve alıntılanabilir sürümle

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur.
  • Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 19 Şubat 2019–24 Şubat 2019 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 41 VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2020, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM3 (Open Data Commons Open Database License 1.0) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.