İçeriğe atla
worldfires
LA · Laos · –

Mahaxay yangını, Mart 2026 Mahaxay

Söndü · son tespit 28 Mar 2026 06:49 UTC

Yangın 13 Mart 2026 tarihinde Mahaxay, Laos bölgesinde başladı ve uydular onu 16 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 2.414 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan tek bir ilçe arasında dağılıyor.

2016’dan beri Khammouane bölgesinin 32. en büyüğü (sayfası olan 54 yangın arasında). 2026 yılında Laos sıralamasında 230., 308 yangın arasında.

Şununla karşılaştır…
Yanan alan
2.414ha
GWIS çevresi (Copernicus)
Süre
16gün
13 Mar 2026 – 28 Mar 2026
Etkilenen ilçeler
1
ilçe
Başlangıç
13 Mar
2026
Sıcak noktalar
48
tek bir noktada: 37 MW
Başlangıçta tehlike
22
Yüksek · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
35MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 13 Mar28 Mar
28 Mar 2026

Gün gün nasıl gelişti

17 Mar 2026 · 56 MW · 13 18 Mar 2026 · 25 MW · 4 19 Mar 2026 · 90 MW · 12 20 Mar 2026 · 20 MW · 1 21 Mar 2026 · 12 MW · 2 23 Mar 2026 · 45 MW · 2 24 Mar 2026 · 35 MW · 9 27 Mar 2026 · 31 MW · 4 28 Mar 2026 · 6 MW · 1
17 Mar 19 Mar 21 Mar 24 Mar 28 Mar

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

38°en yüksek
54km/h · en şiddetli rüzgâr
33%en düşük nem

Başladığında 11 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı.

Bu alan daha önce de yanmıştı

Sınırın %62’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2022 yılında 1.500 ha.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 24 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) % 23 kadarına denk.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. Mahaxay burada başladı
    2.427 ha 17 Mar tarihinde ulaştı
    1,7 %

Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2025
Yapılaşmış alan1,8 ha
Sakinler≈ 650

Sınırın içinde yaklaşık 1,8 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 650 kişi yaşıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
13 Mar 25,6 °C 58 % 54 km/h 0,0 mm Yüksek 22
14 Mar 28,0 °C 53 % 52 km/h 0,0 mm Yüksek 21
15 Mar 29,8 °C 47 % 42 km/h 0,1 mm Orta 21
16 Mar 31,9 °C 39 % 37 km/h 0,0 mm Yüksek 24
17 Mar 34,1 °C 33 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 27
18 Mar 35,4 °C 34 % 30 km/h 0,0 mm Yüksek 28
19 Mar 34,9 °C 35 % 18 km/h 0,0 mm Yüksek 25
20 Mar 34,3 °C 45 % 23 km/h 2,1 mm Düşük 11
21 Mar 34,7 °C 43 % 30 km/h 0,3 mm Orta 20
22 Mar 35,7 °C 42 % 21 km/h 0,0 mm Yüksek 23
23 Mar 35,3 °C 46 % 20 km/h 0,1 mm Yüksek 22
24 Mar 35,9 °C 45 % 22 km/h 2,4 mm Orta 11
25 Mar 36,4 °C 41 % 21 km/h 0,0 mm Yüksek 22
26 Mar 36,7 °C 42 % 27 km/h 0,2 mm Orta 21
27 Mar 37,9 °C 36 % 26 km/h 0,0 mm Yüksek 25
28 Mar 37,6 °C 38 % 21 km/h 0,7 mm Yüksek 22
29 Mar sonra 36,0 °C 40 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 26
30 Mar sonra 37,2 °C 30 % 38 km/h 0,0 mm Yüksek 32
31 Mar sonra 36,9 °C 39 % 37 km/h 0,0 mm Yüksek 31
1 Nis sonra 36,3 °C 41 % 30 km/h 0,0 mm Yüksek 31
2 Nis sonra 36,8 °C 37 % 29 km/h 0,0 mm Yüksek 29
3 Nis sonra 37,4 °C 40 % 40 km/h 0,0 mm Yüksek 33
4 Nis sonra 35,9 °C 44 % 40 km/h 0,0 mm Yüksek 30
5 Nis sonra 36,8 °C 41 % 43 km/h 0,0 mm Yüksek 32
6 Nis sonra 38,8 °C 33 % 46 km/h 0,0 mm Yüksek 34
7 Nis sonra 38,2 °C 34 % 43 km/h 0,0 mm Yüksek 34

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 6 Mar 2026
Sonra · 4 Nis 2026

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

20 Mart 2026 tarihinde yangının yanındaki hava 63 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 50 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 3,4 katı.

PM2,5 zirvesi63 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün16 gün
PM1065 µg/m³
Optik derinlik1,45
11 Mar16 Mar21 Mar26 Mar31 Mar
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 48Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Laos tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Mahaxay yangını ne kadar sürdü?
Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 13 Mart 2026 ile 28 Mart 2026 arasında yandı (16 gün). Yanan alan sınırı ise 16 Mart 2026 – 21 Mart 2026 tarihlerini veriyor.
Ne kadar alan yandı?
GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 2.414 hektardır (24,1 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın yalnızca Mahaxay (2.427 ha, 1,7 %) sınırlarına girdi.
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 37,9 °C’ye ulaştı, nem %33’e düştü ve rüzgâr 54 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 28 oldu, sınıf: Yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Laos idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.

24 Ekim 2026 tarihinden beri değişiklik yok.

RSS Bu sayfadaki değişiklikler

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur.
  • Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 16 Mart 2026–21 Mart 2026 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 48 VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.