Yanan alan
yalnızca uydu4 GWIS (Copernicus) çevre sınırının birleşimi: çakışan alanlar bir kez sayılır.
- Kaynak
- GWIS (Copernicus)
- Tarih
- 21 Eki 2026 – 6 Kas 2026
+− doğrulama
Bu sayfayla eşleştirilmiş, karşılaştırılacak resmi bir kayıt yok.
Yangın 21 Ekim 2026 tarihinde Mafa, Nijerya bölgesinde başladı ve uydular onu 17 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 21.224 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan 3 ilçe arasında dağılıyor.
2026 yılında Nijerya sıralamasında 6., 332 yangın arasında.
Katman değişikliğinden (Ağustos 2025) sonraki, neredeyse gerçek zamanlı GWIS yanık sınırı: o zamandan beri GWIS katmanı daha çok ve daha büyük sınır verdiği için bu yangın önceki yılların yangınlarıyla karşılaştırılmaz.
4 GWIS (Copernicus) çevre sınırının birleşimi: çakışan alanlar bir kez sayılır.
Bu sayfayla eşleştirilmiş, karşılaştırılacak resmi bir kayıt yok.
21 Eki 2026 tarihinden bugüne: tespitler sürüyor.
Uydular günde birkaç kez geçer; bulut veya duman yangını gizleyebilir. Tespit olmaması resmi söndürme değildir. Yangını kontrol altında veya söndü ilan eden, her ülkenin acil durum servisidir.
Uyduların ya da çevre sınırının gösterdiği ilk yangın günü.
Bu sayfayla eşleştirilmiş resmi bir kayıt yok: ihbar saati ve neden burada bilinmiyor.
375 m çözünürlüklü VIIRS tespitleri. En yoğun nokta: 241 MW.
Karşılaştırılacak resmi kayıt yok. Her sıcak nokta, uydunun bir geçişinde tespit edilen bir pikseldir; ayrı bir yangın değildir.
1 Kasım 2026 günü toplam ışınım gücü; o günkü sıcak nokta sayısı: 86.
Işınım gücü (FRP), uydu geçerken yangının yaydığı enerjiyi ölçer. Günlük toplamı alanı değil yoğunluğu karşılaştırmaya yarar.
WorldFires’ın yangının başladığı gün için hesapladığı meteorolojik tehlike indeksi FWI (Kanada sistemi). Öncesinde art arda yağışsız gün: 15.
Bir meteoroloji modelinin verileriyle hesaplanan bir indekstir; yangının ölçümü ya da resmi bir uyarı değildir. Tehlike uyarılarını her ülkenin yetkili kurumu yayımlar. Acil durum numarası ve resmi uyarılar
4 Kasım 2026 günü en yüksek 39,2 °C ve en düşük nem %13; 5 Kasım 2026 günü 33 km/sa hamleler.
Bunlar yaklaşık 25 km’lik bir hücrenin model değerleridir, istasyon ölçümü değildir: sahada ölçülenden farklı olabilir.
Bu sayfanın değişiklik günlüğü 2 Kasım 2026 tarihinden beri tutuluyor: her gece yayımladıkları karşılaştırılır ve fark kaydedilir. Öncesi her kaynağın tarihiyle yeniden oluşturulur ve öyle işaretlenir.
Sayfanın her gün hangi alanı yayımladığını görmek için kaydırıcıyı hareket ettirin.
Sürüm; alanı, tarihleri, adı ve resmi kaydı saklar. Alan kaydedildiği hâliyle tutulur (%2’nin altındaki değişiklikler kaydedilmez). Harita, sıcak noktalar ve hava durumu her zaman bugünkü hâliyle görünür.
| fecha | focos_viirs | frp_mw | tmax_c | tmin_c | hr_min_pct | viento_max_kmh | racha_max_kmh | precip_mm | fwi | clase_fwi | dentro_del_incendio |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026-10-21 | 4 | 22 | 35,5 | 22 | 23 | 13,9 | 24,5 | 0 | 42,5 | muy_alto | 1 |
| 2026-10-22 | 1 | 2 | 35,7 | 22,3 | 19 | 15,9 | 26,6 | 0 | 46,4 | muy_alto | 1 |
| 2026-10-23 | 0 | 0 | 35,2 | 22,8 | 21 | 15,3 | 31 | 0 | 49,9 | muy_alto | 1 |
| 2026-10-24 | 3 | 22 | 35 | 21,4 | 17 | 11,6 | 22,3 | 0 | 42,1 | muy_alto | 1 |
| 2026-10-25 | 3 | 13 | 34,9 | 18,8 | 16 | 8,4 | 21,6 | 0 | 42,9 | muy_alto | 1 |
| 2026-10-26 | 21 | 532 | 35,8 | 18,7 | 17 | 10,5 | 24,5 | 0 | 49 | muy_alto | 1 |
| 2026-10-27 | 0 | 0 | 36,4 | 21,2 | 17 | 11,8 | 25,2 | 0 | 50,6 | extremo | 1 |
| 2026-10-28 | 30 | 529 | 37,3 | 22 | 17 | 14,8 | 30,2 | 0 | 55,9 | extremo | 1 |
| 2026-10-29 | 23 | 267 | 37 | 22,5 | 18 | 14,3 | 31,7 | 0 | 54,2 | extremo | 1 |
| 2026-10-30 | 56 | 737 | 37,5 | 22,2 | 18 | 8,7 | 20,9 | 0 | 47,2 | muy_alto | 1 |
| 2026-10-31 | 33 | 261 | 37 | 21 | 23 | 6,4 | 14,8 | 0 | 38,4 | muy_alto | 1 |
| 2026-11-01 | 86 | 3.933 | 39 | 23,9 | 16 | 14,8 | 29,9 | 0 | 47,4 | muy_alto | 1 |
| 2026-11-02 | 22 | 229 | 38,1 | 23,1 | 13 | 12,6 | 24,5 | 0 | 58,9 | extremo | 1 |
| 2026-11-03 | 34 | 332 | 38,9 | 22,6 | 12 | 14,6 | 25,2 | 0 | 63,7 | extremo | 1 |
| 2026-11-04 | 27 | 182 | 39,2 | 22,3 | 13 | 17,4 | 28,1 | 0 | 57 | extremo | 1 |
| 2026-11-05 | 31 | 253 | 39,2 | 23,9 | 12 | 16,9 | 32,8 | 0 | 69,3 | extremo | 1 |
| 2026-11-06 | 16 | 131 | 37,7 | 23,9 | 15 | 14,6 | 32 | 0 | 66,9 | extremo | 1 |
| 2026-11-07 | 3 | 49 | 37,8 | 22,3 | 14 | 12,1 | 26,6 | 0 | 63,4 | extremo | 0 |
Bu sayfanın verileriyle tarayıcınızda oluşturulur: yangın başına bir dosya, günlük toplanmış ve tek tek sıcak noktalar olmadan.
Yangın etkin olduğu sürece kendini günceller ve bu sayfaya bağlantı verir. Ücretsizdir; altta yer alan kaynak belirtimiyle kullanılır.
Bu sayfanın kaynakları: GWIS (Copernicus), NASA FIRMS (VIIRS), ECMWF IFS · Open-Meteo.com (CC BY 4.0). Open-Meteo.com · Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji
7 Kas 2026 13:01 UTC tarihinden beri tespit yok. Bu genellikle uzaydan görünür alev kalmadığı anlamına gelir; sıcak noktalar sürebilir. Uydular günde birkaç kez geçer; bulut veya duman yangını gizleyebilir. Tespit olmaması resmi söndürme değildir. Yangını kontrol altında veya söndü ilan eden, her ülkenin acil durum servisidir.
Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.
Başladığında 15 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı.
Sınırın %60’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 1.591 ha, 2017 yılında 2.624 ha, 2020 yılında 899 ha, 2021 yılında 761 ha, 2023 yılında 3.614 ha, 2025 yılında 9.392 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 12.770 ha’ı aşıyor.
Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).
Londra sınırı: geoBoundaries · Office for National Statistics (Open Government Licence v3.0).
Madrid sınırı: geoBoundaries · Open Data ESRI, IGN Central Registry of Cartography Area (CC BY 4.0).
Berlin sınırı: geoBoundaries · Federal Agency for Cartography and Geodesy (dl-de/by-2-0).
Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.
Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.
Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · tahmin modelleri, ERA5 yeniden analizi gelene kadar geçici
| Gün | En yüksek | En düşük nem | En şiddetli rüzgâr | Yağış | Tehlike (FWI) |
|---|---|---|---|---|---|
| 21 Eki | 35,5 °C | 23 % | 24 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 42 |
| 22 Eki | 35,7 °C | 19 % | 27 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 46 |
| 23 Eki | 35,2 °C | 21 % | 31 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 50 |
| 24 Eki | 35,0 °C | 17 % | 22 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 42 |
| 25 Eki | 34,9 °C | 16 % | 22 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 43 |
| 26 Eki | 35,8 °C | 17 % | 24 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 49 |
| 27 Eki | 36,4 °C | 17 % | 25 km/h | 0,0 mm | Aşırı 51 |
| 28 Eki | 37,3 °C | 17 % | 30 km/h | 0,0 mm | Aşırı 56 |
| 29 Eki | 37,0 °C | 18 % | 32 km/h | 0,0 mm | Aşırı 54 |
| 30 Eki | 37,5 °C | 18 % | 21 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 47 |
| 31 Eki | 37,0 °C | 23 % | 15 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 38 |
| 1 Kas | 39,0 °C | 16 % | 30 km/h | 0,0 mm | Çok yüksek 47 |
| 2 Kas | 38,1 °C | 13 % | 24 km/h | 0,0 mm | Aşırı 59 |
| 3 Kas | 38,9 °C | 12 % | 25 km/h | 0,0 mm | Aşırı 64 |
| 4 Kas | 39,2 °C | 13 % | 28 km/h | 0,0 mm | Aşırı 57 |
| 5 Kas | 39,2 °C | 12 % | 33 km/h | 0,0 mm | Aşırı 69 |
| 6 Kas | 37,7 °C | 15 % | 32 km/h | 0,0 mm | Aşırı 67 |
| 7 Kas sonra | 37,8 °C | 14 % | 27 km/h | 0,0 mm | Aşırı 63 |
Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.
Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.
31 Ekim 2026 tarihinde yangının yanındaki hava 121 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 72 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 4,8 katı.
Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
| Tarih ve saat | Uydu | FRP (MW) | Lat | Lon |
|---|
Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.
Acil durum: 112 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar
Uydudan karşılaştırma
RSS Bu sayfadaki değişiklikler Doğrulamalar ve alıntılanabilir sürümle
Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.
Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.