İçeriğe atla
worldfires
TH · Tayland · –

Mae Taeng yangını, 26 Mart 2020 แม่แตง · Mae Taeng

Söndü · son tespit 6 Nis 2020 06:55 UTC

Yangın 26 Mart 2020 tarihinde Mae Taeng, Tayland bölgesinde başladı ve uydular onu 12 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 2.164 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan tek bir ilçe arasında dağılıyor.

2016’dan beri Chiang Mai Province bölgesinin 87. en büyüğü (sayfası olan 319 yangın arasında). 2020 yılında Tayland sıralamasında 143., 457 yangın arasında.

Uydunun ölçtüğü güç düşük (en yoğun noktada 8,0 MW): büyük, alevli bir orman yangınından çok anız veya mera yakımına ya da yavaş ilerleyen bir örtü yangınına özgü.

Şununla karşılaştır…
Yanan alan
2.164ha
GWIS çevresi (Copernicus)
Süre
12gün
26 Mar 2020 – 6 Nis 2020
Etkilenen ilçeler
1
ilçe
Başlangıç
26 Mar
2020
Sıcak noktalar
76
tek bir noktada: 8 MW
Başlangıçta tehlike
36
Yüksek · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
21MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 26 Mar6 Nis
6 Nis 2020

Gün gün nasıl gelişti

26 Mar 2020 · 4 MW · 2 27 Mar 2020 · 7 MW · 4 28 Mar 2020 · 4 MW · 4 29 Mar 2020 · 8 MW · 4 31 Mar 2020 · 5 MW · 4 1 Nis 2020 · 103 MW · 28 2 Nis 2020 · 29 MW · 14 3 Nis 2020 · 21 MW · 8 4 Nis 2020 · 3 MW · 3 6 Nis 2020 · 24 MW · 5
26 Mar 28 Mar 1 Nis 4 Nis

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

38°en yüksek
42km/h · en şiddetli rüzgâr
20%en düşük nem

Başladığında 3 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 14 Nis tarihinde 7,3 mm.

Bu alan daha önce de yanmıştı

Sınırın %28’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 54 ha, 2017 yılında 143 ha, 2019 yılında 544 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 596 ha’ı aşıyor.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 22 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) % 21 kadarına denk.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. Mae Taeng แม่แตง burada başladı
    2.177 ha 26 Mar tarihinde ulaştı
    1,5 %

Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2020
Yapılaşmış alan< 0,1 ha
Sakinler< 20

Sınırın içinde kayda değer yapılaşmış alan yoktu ve neredeyse kimse yaşamıyordu (GHSL 2020, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
26 Mar 35,9 °C 22 % 32 km/h 0,0 mm Yüksek 36
27 Mar 36,3 °C 26 % 23 km/h 0,0 mm Yüksek 34
28 Mar 36,3 °C 28 % 31 km/h 0,0 mm Yüksek 36
29 Mar 37,5 °C 29 % 24 km/h 0,0 mm Yüksek 35
30 Mar 37,8 °C 30 % 26 km/h 0,0 mm Yüksek 36
31 Mar 38,1 °C 29 % 27 km/h 0,0 mm Yüksek 36
1 Nis 38,5 °C 21 % 30 km/h 0,0 mm Çok yüksek 38
2 Nis 38,0 °C 21 % 32 km/h 0,0 mm Çok yüksek 39
3 Nis 38,3 °C 20 % 26 km/h 0,0 mm Yüksek 38
4 Nis 38,0 °C 24 % 23 km/h 0,0 mm Çok yüksek 38
5 Nis 37,1 °C 25 % 27 km/h 0,0 mm Çok yüksek 41
6 Nis 36,5 °C 30 % 42 km/h 0,0 mm Çok yüksek 40
7 Nis sonra 37,3 °C 24 % 32 km/h 0,0 mm Çok yüksek 39
8 Nis sonra 36,1 °C 27 % 23 km/h 0,0 mm Yüksek 35
9 Nis sonra 35,4 °C 27 % 31 km/h 0,0 mm Yüksek 38
10 Nis sonra 37,4 °C 22 % 32 km/h 0,0 mm Çok yüksek 38
11 Nis sonra 36,3 °C 31 % 33 km/h 0,4 mm Yüksek 34
12 Nis sonra 35,9 °C 34 % 24 km/h 0,0 mm Yüksek 33
13 Nis sonra 36,2 °C 31 % 37 km/h 0,4 mm Yüksek 36
14 Nis sonra 31,2 °C 55 % 30 km/h 7,3 mm Çok düşük 4

İkizleri: aynı havada başlayan yangınlar

36,3 FWI ve %22 en düşük nemle başladı; öncesinde: 3 gün yağmursuz. Bölgede 2016 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 17.

Başlangıçta FWI 36,3
En düşük nem 22 %
Yağmursuz gün 3
bu yangın seçilen ikizler bölgenin geri kalanı
Neredeyse aynıBenzer

En benzer ikizlerin şekilleri

Mongpan yangını, Nisan 2018
2.167 ha 5 gün FWI 36,3 En düşük nem 22 % 103 km uzakta, 2018

Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 17 Nis tarihinde 1,2 mm.

Akıbetleri

9 gün
medyan süre
2.167 ha
medyan alan
100 %
1.000 ha’ı geçenler
1,6 mm
bitişteki yağmur (medyan; 17 ikizden 14 tanesinde)

İkizlerine benzer bir alan yaktı (2.164 ha, medyan 2.167 ha) ve 12 gün sürdü (medyan: 9 gün).

17 ikizin 3 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 1,6 mm getirdi.

Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz

Nasıl bitti

7,3 mmilk yağmur
14 Nisbitişten 8 gün sonra
42km/h · en sert esinti

6 Nis tarihinde sona ermiş sayıldı ve 14 Nis tarihinde 7,3 mm yağdı. Onu yağmurun mu yoksa müdahalenin mi söndürdüğünü bilmiyoruz. Bitişte yağmur alan ikizler: 17 ikizden 14, medyan 1,6 mm.

Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Bir ikiz nasıl seçilir

  • Aynı bölge: 2016 yılından bu yana, bu yangına 250 km’den yakın, sona ermiş yangınlar.
  • Aynı başlangıç: ilk günün FWI’ı, o günün en düşük nemi ve öncesindeki ardışık yağmursuz günler karşılaştırılır. Kaydırıcı ne kadar farklı olabileceklerini belirler.
  • Yalnızca bu yangınınkiyle aynı şekilde hesaplanmış kesin hava verisi (ERA5 yeniden analizi) olan sayfalar; tarımsal ya da mera yakmaları ve verisi incelemedeki sayfalar dışarıda.
  • Bununla aynı anda yananlar (bir hafta önce veya sonra) dışarıda: aynı hava dönemini paylaşırlar ve öncül sayılmazlar.
  • Benzerliğe göre sıralanır ve ilk beşin şekli çizilir.

Nasıl hesaplıyoruz

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 19 Mar 2020
Sonra · 13 Nis 2020

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Tespit tablosu · 76Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Tayland tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Mae Taeng yangını ne kadar sürdü?
GWIS (Copernicus) yangını 26 Mart 2020 ile 6 Nisan 2020 arasına tarihliyor: çevredeki ilk ve son ısı noktası arasında 12 gün.
Ne kadar alan yandı?
GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 2.164 hektardır (21,6 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın yalnızca Mae Taeng (2.177 ha, 1,5 %) sınırlarına girdi.
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 38,5 °C’ye ulaştı, nem %20’e düştü ve rüzgâr 42 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 41 oldu, sınıf: Çok yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Tayland idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.
Bu bölgede benzer havada başlayan yangınlar nasıl bitti?
2016 yılından bu yana benzer FWI, nem ve kuru dönemle başlayan, 250 km’den yakın yangınlar: 17. Medyan süreleri 9 gün, medyan alanları 2.167 ha oldu; 100 % kadarı 1.000 ha’ı geçti. 17 ikizin 3 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 1,6 mm getirdi.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Acil durum: 199 · 191 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik. Bu bir acil durum hizmeti değildir: şu anda yangın varsa 199 · 191 numarasını arayın.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur.
  • Tarihler yanık sınırından: içindeki VIIRS sıcak noktaları onları değiştirmedi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 76 VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2020, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.