İçeriğe atla
worldfires
TH · Tayland · →

Mae On yangını, 23 Mart 2026 แม่ออน · San Kamphaeng, Mae On

Söndü · son tespit 2 Nis 2026 19:26 UTC

Yangın 23 Mart 2026 tarihinde Mae On, Tayland bölgesinde başladı ve uydular onu 11 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 4.816 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan 2 ilçe arasında dağılıyor.

2016’dan beri Chiang Mai Province bölgesinin 31. en büyüğü (sayfası olan 399 yangın arasında). 2026 yılında Tayland sıralamasında 123., 689 yangın arasında.

Uydunun ölçtüğü güç düşük (en yoğun noktada 16,2 MW): büyük, alevli bir orman yangınından çok anız veya mera yakımına ya da yavaş ilerleyen bir örtü yangınına özgü.

Şununla karşılaştır…
Yanan alan
4.816ha
GWIS çevresi (Copernicus)
Süre
11gün
23 Mar 2026 – 2 Nis 2026
Etkilenen ilçeler
2
ilçe
Başlangıç
23 Mar
2026
Sıcak noktalar
106
tek bir noktada: 16 MW
Başlangıçta tehlike
30
Yüksek · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
38MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 23 Mar2 Nis
2 Nis 2026

Gün gün nasıl gelişti

24 Mar 2026 · 2 MW · 1 25 Mar 2026 · 18 MW · 5 26 Mar 2026 · 7 MW · 3 27 Mar 2026 · 61 MW · 10 28 Mar 2026 · 149 MW · 33 29 Mar 2026 · 86 MW · 31 30 Mar 2026 · 24 MW · 12 31 Mar 2026 · 8 MW · 4 1 Nis 2026 · 13 MW · 3 2 Nis 2026 · 14 MW · 4
24 Mar 26 Mar 28 Mar 30 Mar 1 Nis

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

38°en yüksek
43km/h · en şiddetli rüzgâr
22%en düşük nem

Başladığında 9 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı.

Bu alan daha önce de yanmıştı

Sınırın %95’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 2.211 ha, 2017 yılında 1.037 ha, 2018 yılında 1.778 ha, 2019 yılında 1.425 ha, 2020 yılında 2.883 ha, 2021 yılında 1.493 ha, 2022 yılında 1.030 ha, 2023 yılında 3.285 ha, 2024 yılında 1.043 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 4.553 ha’ı aşıyor.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 48 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) % 46 kadarına denk.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. San Kamphaeng สันกำแพง
    3.778 ha 26 Mar tarihinde ulaştı
    16 %
  2. Mae On แม่ออน burada başladı
    1.062 ha 24 Mar tarihinde ulaştı
    2,2 %

Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2025
Yapılaşmış alan1,0 ha
Sakinler≈ 80

Sınırın içinde yaklaşık 1,0 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 80 kişi yaşıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
23 Mar 35,9 °C 26 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 30
24 Mar 36,5 °C 22 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 33
25 Mar 36,4 °C 24 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 34
26 Mar 36,9 °C 22 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 34
27 Mar 37,6 °C 22 % 38 km/h 0,0 mm Yüksek 37
28 Mar 37,4 °C 27 % 37 km/h 0,0 mm Yüksek 37
29 Mar 37,4 °C 25 % 43 km/h 0,0 mm Çok yüksek 40
30 Mar 37,3 °C 26 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 38
31 Mar 37,4 °C 29 % 33 km/h 0,0 mm Yüksek 37
1 Nis 37,1 °C 32 % 32 km/h 0,2 mm Yüksek 36
2 Nis 38,0 °C 29 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 36
3 Nis sonra 38,0 °C 28 % 31 km/h 0,0 mm Yüksek 35
4 Nis sonra 36,8 °C 35 % 32 km/h 0,1 mm Yüksek 35
5 Nis sonra 38,0 °C 34 % 32 km/h 0,0 mm Yüksek 35
6 Nis sonra 37,8 °C 34 % 30 km/h 0,0 mm Yüksek 34
7 Nis sonra 37,9 °C 33 % 36 km/h 0,0 mm Yüksek 37
8 Nis sonra 38,8 °C 23 % 38 km/h 0,0 mm Çok yüksek 40
9 Nis sonra 37,7 °C 27 % 34 km/h 0,0 mm Çok yüksek 40
10 Nis sonra 38,5 °C 26 % 40 km/h 0,0 mm Çok yüksek 42
11 Nis sonra 37,9 °C 27 % 38 km/h 0,0 mm Çok yüksek 41
12 Nis sonra 38,1 °C 24 % 31 km/h 0,0 mm Çok yüksek 38

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 16 Mar 2026
Sonra · 9 Nis 2026

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

3 Nisan 2026 tarihinde yangının yanındaki hava 136 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 84 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 5,6 katı.

PM2,5 zirvesi136 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün15 gün
PM10150 µg/m³
Optik derinlik1,50
2223242526272829303112345
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 106Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Tayland tüm yangınları ›

Sık sorulan sorular

Mae On yangını ne kadar sürdü?
Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 23 Mart 2026 ile 2 Nisan 2026 arasında yandı (11 gün). Yanan alan sınırı ise 24 Mart 2026 – 2 Nisan 2026 tarihlerini veriyor.
Ne kadar alan yandı?
GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 4.816 hektardır (48,2 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın 2 ilçeye girdi: San Kamphaeng (3.778 ha, 16 %); Mae On (1.062 ha, 2,2 %).
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 38,0 °C’ye ulaştı, nem %22’e düştü ve rüzgâr 43 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 40 oldu, sınıf: Çok yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Tayland idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Acil durum: 199 · 191 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar ›

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi · 1 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
  1. Başlangıç tarihi: 24 Mart 2026 → 23 Mart 2026.

RSS Bu sayfadaki değişiklikler

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik. Bu bir acil durum hizmeti değildir: şu anda yangın varsa 199 · 191 numarasını arayın.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur.
  • Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 24 Mart 2026–2 Nisan 2026 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 106 VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji ›

Bu veriler nereden geliyor

Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.