İçeriğe atla
worldfires
TH · Tayland · –

Mae Ai yangını, 27 Mart 2023 แม่อาย · Mae Suai, Mae Ai

Söndü · son tespit 1 Nis 2023 18:50 UTC

Yangın 27 Mart 2023 tarihinde Mae Ai, Tayland bölgesinde başladı ve uydular onu 7 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 1.293 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan 2 ilçe arasında dağılıyor.

2016’dan beri Chiang Mai Province bölgesinin 201. en büyüğü (sayfası olan 319 yangın arasında). 2023 yılında Tayland sıralamasında 243., 369 yangın arasında.

Uydunun ölçtüğü güç düşük (en yoğun noktada 11,6 MW): büyük, alevli bir orman yangınından çok anız veya mera yakımına ya da yavaş ilerleyen bir örtü yangınına özgü.

Şununla karşılaştır…
Yanan alan
1.293ha
GWIS çevresi (Copernicus)
Süre
7gün
27 Mar 2023 – 2 Nis 2023
Etkilenen ilçeler
2
ilçe
Başlangıç
27 Mar
2023
Sıcak noktalar
26
tek bir noktada: 12 MW
Başlangıçta tehlike
25
Yüksek · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
11MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 27 Mar2 Nis
1 Nis 2023

Gün gün nasıl gelişti

27 Mar 2023 · 22 MW · 3 28 Mar 2023 · 15 MW · 11 29 Mar 2023 · 7 MW · 3 30 Mar 2023 · 3 MW · 2 31 Mar 2023 · 8 MW · 3 1 Nis 2023 · 11 MW · 4
27 Mar 29 Mar 31 Mar

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

35°en yüksek
41km/h · en şiddetli rüzgâr
21%en düşük nem

Başladığında 5 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı.

Bu alan daha önce de yanmıştı

Sınırın %74’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 879 ha, 2019 yılında 347 ha, 2020 yılında 318 ha, 2021 yılında 290 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 955 ha’ı aşıyor.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 13 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) % 12 kadarına denk.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. Mae Suai แม่สรวย
    947 ha 28 Mar tarihinde ulaştı
    0,7 %
  2. Mae Ai แม่อาย burada başladı
    354 ha 27 Mar tarihinde ulaştı
    0,4 %

Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2025
Yapılaşmış alan< 0,1 ha
Sakinler< 20

Sınırın içinde kayda değer yapılaşmış alan yoktu ve neredeyse kimse yaşamıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
27 Mar 33,2 °C 28 % 25 km/h 0,0 mm Yüksek 25
28 Mar 34,8 °C 21 % 39 km/h 0,0 mm Yüksek 31
29 Mar 32,6 °C 27 % 38 km/h 0,0 mm Yüksek 31
30 Mar 33,9 °C 25 % 31 km/h 0,0 mm Yüksek 30
31 Mar 34,4 °C 24 % 30 km/h 0,0 mm Yüksek 30
1 Nis 34,8 °C 27 % 34 km/h 0,0 mm Yüksek 32
2 Nis 33,8 °C 26 % 41 km/h 0,0 mm Yüksek 35
3 Nis sonra 33,1 °C 27 % 41 km/h 0,0 mm Yüksek 35
4 Nis sonra 34,5 °C 22 % 39 km/h 0,0 mm Yüksek 35
5 Nis sonra 34,7 °C 19 % 27 km/h 0,0 mm Yüksek 32
6 Nis sonra 34,8 °C 25 % 18 km/h 0,0 mm Yüksek 32
7 Nis sonra 35,6 °C 26 % 20 km/h 0,0 mm Yüksek 32
8 Nis sonra 35,9 °C 28 % 24 km/h 0,0 mm Yüksek 33
9 Nis sonra 37,4 °C 24 % 24 km/h 0,0 mm Yüksek 33
10 Nis sonra 37,6 °C 21 % 26 km/h 0,0 mm Yüksek 34
11 Nis sonra 36,8 °C 25 % 30 km/h 0,0 mm Yüksek 35
12 Nis sonra 36,9 °C 22 % 26 km/h 0,0 mm Yüksek 34

İkizleri: aynı havada başlayan yangınlar

25,1 FWI ve %28 en düşük nemle başladı; öncesinde: 5 gün yağmursuz. Bölgede 2016 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 80.

Başlangıçta FWI 25,1
En düşük nem 28 %
Yağmursuz gün 5
bu yangın seçilen ikizler bölgenin geri kalanı
Neredeyse aynıBenzer

En benzer ikizlerin şekilleri

Mae Ai yangını, Nisan 2018
1.333 ha 4 gün FWI 25,0 En düşük nem 27 % 10 km uzakta, 2018

Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 25 Nis tarihinde 1,5 mm.

Akıbetleri

9 gün
medyan süre
1.913 ha
medyan alan
99 %
1.000 ha’ı geçenler
2,1 mm
bitişteki yağmur (medyan; 80 ikizden 36 tanesinde)

İkizlerine benzer bir alan yaktı (1.293 ha, medyan 1.913 ha) ve 7 gün sürdü (medyan: 9 gün).

80 ikizin 44 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 2,1 mm getirdi.

Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz

Nasıl bitti

—ilk yağmur
—on günde yağmur yok
41km/h · en sert esinti

2 Nis tarihinde sona ermiş sayıldı ve sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndü. Bitişte yağmur alan ikizler: 80 ikizden 36, medyan 2,1 mm.

Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Bir ikiz nasıl seçilir

  • Aynı bölge: 2016 yılından bu yana, bu yangına 250 km’den yakın, sona ermiş yangınlar.
  • Aynı başlangıç: ilk günün FWI’ı, o günün en düşük nemi ve öncesindeki ardışık yağmursuz günler karşılaştırılır. Kaydırıcı ne kadar farklı olabileceklerini belirler.
  • Yalnızca bu yangınınkiyle aynı şekilde hesaplanmış kesin hava verisi (ERA5 yeniden analizi) olan sayfalar; tarımsal ya da mera yakmaları ve verisi incelemedeki sayfalar dışarıda.
  • Bununla aynı anda yananlar (bir hafta önce veya sonra) dışarıda: aynı hava dönemini paylaşırlar ve öncül sayılmazlar.
  • Benzerliğe göre sıralanır ve ilk beşin şekli çizilir.

Nasıl hesaplıyoruz

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 20 Mar 2023
Sonra · 9 Nis 2023

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

27 Mart 2023 tarihinde yangının yanındaki hava 185 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 99 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 6,6 katı.

PM2,5 zirvesi185 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün10 gün
PM10265 µg/m³
Optik derinlik1,53
25 Mar27 Mar29 Mar31 Mar2 Nis
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 26Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Tayland tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Mae Ai yangını ne kadar sürdü?
Uyduların alan içinde tespit ettiği sıcak noktalara göre 27 Mart 2023 ile 2 Nisan 2023 arasında yandı (7 gün). Yanan alan sınırı ise 27 Mart 2023 – 31 Mart 2023 tarihlerini veriyor.
Ne kadar alan yandı?
GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 1.293 hektardır (12,9 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın 2 ilçeye girdi: Mae Suai (947 ha, 0,7 %); Mae Ai (354 ha, 0,4 %).
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 34,8 °C’ye ulaştı, nem %21’e düştü ve rüzgâr 41 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 35 oldu, sınıf: Yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Tayland idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.
Bu bölgede benzer havada başlayan yangınlar nasıl bitti?
2016 yılından bu yana benzer FWI, nem ve kuru dönemle başlayan, 250 km’den yakın yangınlar: 80. Medyan süreleri 9 gün, medyan alanları 1.913 ha oldu; 99 % kadarı 1.000 ha’ı geçti. 80 ikizin 44 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 2,1 mm getirdi.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Acil durum: 199 · 191 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi · 1 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
  1. Ateşin görüldüğü son gün: 31 Mart 2023 → 2 Nisan 2023.

RSS Bu sayfadaki değişiklikler Doğrulamalar ve alıntılanabilir sürümle

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik. Bu bir acil durum hizmeti değildir: şu anda yangın varsa 199 · 191 numarasını arayın.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur.
  • Tarihler, sınırın içindeki VIIRS sıcak noktalarıyla düzeltildi; sınıra göre 27 Mart 2023–31 Mart 2023 idi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 26 VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 3.0 Intergovernmental Organisations (CC BY 3.0 IGO)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.