İçeriğe atla
worldfires
IT · İtalya · →

Madonie yangını, Ağustos 2021 Geraci Siculo, San Mauro Castelverde, Castel di Lucio

Söndü · son tespit 12 Ağu 2021 01:41 UTC

Yangın 4 Ağustos 2021 tarihinde San Mauro Castelverde, İtalya sınırları içinde başladı ve uydular 9 gün boyunca ateş tespit etti. Copernicus uydu görüntüsünden 11.728 hektarlık bir yanık sınırı ölçtü; alan 9 ilçe arasında dağılıyor.

2016’dan beri Palermo bölgesinin en büyük yangını (sayfası olan 179 yangın arasında). 2021 yılında İtalya sıralamasında 2., 291 yangın arasında.

Şununla karşılaştır…
Yanan alan
11.728ha
Copernicus yanık sınırı
Süre
9gün
4 Ağu 2021 – 12 Ağu 2021
Etkilenen ilçeler
9
belediye
Başlangıç
4 Ağu
2021
Sıcak noktalar
232
tek bir noktada: 123 MW
Başlangıçta tehlike
54
Aşırı · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
581MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 4 Ağu12 Ağu
12 Ağu 2021

Gün gün nasıl gelişti

5 Ağu 2021 · 1.950 MW · 144 7 Ağu 2021 · 77 MW · 6 8 Ağu 2021 · 44 MW · 5 10 Ağu 2021 · 289 MW · 9 11 Ağu 2021 · 1.111 MW · 58 12 Ağu 2021 · 14 MW · 10
5 Ağu 7 Ağu 8 Ağu 10 Ağu 11 Ağu 12 Ağu

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

38°en yüksek
65km/h · en şiddetli rüzgâr
13%en düşük nem

Başladığında 16 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı.

Bu alan daha önce de yanmıştı

Sınırın %13’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2017 yılında 1.513 ha, 2019 yılında 32 ha, 2020 yılında 10 ha.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 117 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) 1,1 katı.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. Geraci Siculo 1.702 nüfus · merkeze 2,2 km
    3.899 ha 5 Ağu tarihinde ulaştı
    34 %
  2. San Mauro Castelverde 1.346 nüfus · merkeze 2,6 km burada başladı
    2.981 ha 5 Ağu tarihinde ulaştı
    26 %
  3. Castel di Lucio 1.226 nüfus · merkeze 0,7 km
    1.590 ha 5 Ağu tarihinde ulaştı
    55 %
  4. Gangi 6.110 nüfus · ateş merkeze ulaştı
    1.251 ha 5 Ağu tarihinde ulaştı
    9,8 %
  5. Petralia Soprana 2.968 nüfus · merkeze 0,8 km
    933 ha 10 Ağu tarihinde ulaştı
    17 %
  6. Mistretta 4.364 nüfus · merkeze 6,2 km
    593 ha 5 Ağu tarihinde ulaştı
    4,6 %
  7. 254 ha 10 Ağu tarihinde ulaştı
    1,4 %
  8. Nicosia 12.686 nüfus · merkeze 12,0 km
    235 ha
    1,1 %
  9. Pettineo 1.236 nüfus · merkeze 5,0 km
    11 ha 5 Ağu tarihinde ulaştı
    0,4 %

Resmi yanık sınırının idari sınırlarla çakıştırılmasından her ilçe içinde yanan alan. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Ne yandı

  • Tarım alanları44 %
  • Maki33 %
  • Diğer doğal alanlar18 %
  • Karışık orman2,6 %
  • Geniş yapraklı orman2,2 %

Etkilenen Natura 2000 korunan alanı: 84 %

Sınırın kestiği Natura 2000 alanları (Avrupa Çevre Ajansı, 2024 sürümü).

Copernicus’un bildirdiği Corine Land Cover’a göre sınır içindeki arazi örtüsü.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2020
Yapılaşmış alan28 ha
Sakinler≈ 250

Sınırın içinde yaklaşık 28 hektar yapılaşmış alan vardı ve yaklaşık 250 kişi yaşıyordu (GHSL 2020, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Basınla karşılaştırıldı

29 Eylül 2026 tarihinde karşılaştırıldı

Bu sayfayı yangın söndükten sonra yayımlanan 4 kaynakla karşılaştırdık. Kaynakların eklediği bilgiler:

Diğer adı
Incendi sulle Madonie · incendio di Gangi · incendio di Geraci Siculo

Kaynaklar

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
4 Ağu 36,7 °C 13 % 65 km/h 0,0 mm Aşırı 54
5 Ağu 29,2 °C 28 % 41 km/h 0,0 mm Yüksek 38
6 Ağu 28,1 °C 29 % 43 km/h 0,0 mm Yüksek 36
7 Ağu 33,0 °C 21 % 31 km/h 0,0 mm Yüksek 34
8 Ağu 34,9 °C 17 % 44 km/h 0,0 mm Çok yüksek 44
9 Ağu 36,0 °C 18 % 31 km/h 0,0 mm Çok yüksek 39
10 Ağu 38,3 °C 14 % 33 km/h 0,0 mm Çok yüksek 42
11 Ağu 36,8 °C 15 % 48 km/h 0,0 mm Çok yüksek 49
12 Ağu 33,2 °C 23 % 42 km/h 0,0 mm Çok yüksek 44
13 Ağu sonra 32,7 °C 22 % 40 km/h 0,0 mm Çok yüksek 44
14 Ağu sonra 31,4 °C 24 % 34 km/h 0,5 mm Çok yüksek 40
15 Ağu sonra 30,7 °C 21 % 45 km/h 0,0 mm Çok yüksek 44
16 Ağu sonra 32,0 °C 21 % 41 km/h 0,0 mm Çok yüksek 44
17 Ağu sonra 33,4 °C 18 % 44 km/h 0,1 mm Çok yüksek 41
18 Ağu sonra 27,3 °C 45 % 43 km/h 0,0 mm Yüksek 31
19 Ağu sonra 27,0 °C 46 % 38 km/h 0,1 mm Yüksek 27
20 Ağu sonra 27,3 °C 41 % 40 km/h 0,1 mm Yüksek 28
21 Ağu sonra 26,9 °C 36 % 42 km/h 0,0 mm Yüksek 29
22 Ağu sonra 26,2 °C 44 % 41 km/h 0,0 mm Yüksek 29

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 28 Tem 2021
Sonra · 19 Ağu 2021

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

5 Ağustos 2021 tarihinde yangının yanındaki hava 38 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 28 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 1,9 katı.

PM2,5 zirvesi38 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün8 gün
PM1083 µg/m³
23456789101112131415
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 232Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

İtalya tüm yangınları ›

Sık sorulan sorular

Madonie yangını ne kadar sürdü?
Copernicus 4 Ağustos 2021 ile 12 Ağustos 2021 arasına tarihliyor: ateşli ilk ve son görüntü arasında 9 gün.
Ne kadar alan yandı?
Copernicus’un uydu görüntüsünden ölçtüğü sınır 11.728 hektar (117,3 km²). Ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın 9 ilçeye girdi: Geraci Siculo (3.899 ha, 34 %); San Mauro Castelverde (2.981 ha, 26 %); Castel di Lucio (1.590 ha, 55 %); Gangi (1.251 ha, 9,8 %); Petralia Soprana (933 ha, 17 %); Mistretta (593 ha, 4,6 %); Petralia Sottana (254 ha, 1,4 %); Nicosia (235 ha, 1,1 %); Pettineo (11 ha, 0,4 %).
Yangın bir yerleşime ulaştı mı?
Ateş Gangi merkezine ulaştı: merkezi gösteren nokta yanan alanın içinde ya da ona 500 metreden yakın kaldı. Bu, evlerin yandığı anlamına gelmez.
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 38,3 °C’ye ulaştı, nem %13’e düştü ve rüzgâr 65 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 54 oldu, sınıf: Aşırı.
Bu veriler nereden geliyor?
EFFIS (Copernicus) yanık sınırından, NASA FIRMS VIIRS sıcak noktalarından ve İtalya idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi rapor değildir.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Acil durum: 112 · 1515 · Acil durum numarası ve resmi uyarılar ›

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.

24 Ekim 2026 tarihinden beri değişiklik yok.

RSS Bu sayfadaki değişiklikler

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik. Bu bir acil durum hizmeti değildir: şu anda yangın varsa 112 · 1515 numarasını arayın.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: EFFIS (Copernicus), uydu görüntüleri üzerinde ölçülür; bu sayfada 2 poligon birleştirildi.
  • Tarihler yanık sınırından: içindeki VIIRS sıcak noktaları onları değiştirmedi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den 232 VIIRS sıcak noktası.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Basın ve kurumlarla doğrulandı: 4 doğrulanmış kaynak.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2020, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji ›

Bu veriler nereden geliyor

Yanık sınırı ve arazi örtüsü, Copernicus’un Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi’nden (EFFIS) gelir; MODIS ve Sentinel-2 görüntülerinden ölçülür ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlanır. Sıcak noktalar Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden, NASA FIRMS tarafından 375 m pikselle dağıtılır. İdari sınırlar geoBoundaries ADM4 (Creative Commons Attribution 3.0 License) kaynaklıdır. İlçe başına alan, WorldFires tarafından sınırın bu bölümlerle çakıştırılmasıyla hesaplanır; her ülkenin resmi rakamından biraz farklı olabilir.