İçeriğe atla
worldfires
MM · Myanmar · –

Loikaw yangını, 6 Mart 2024 Loikaw

Söndü · son tespit 18 Mar 2024 06:18 UTC

Yangın 6 Mart 2024 tarihinde Loikaw, Myanmar bölgesinde başladı ve uydular onu 12 gün boyunca yanarken gördü. Copernicus’un küresel GWIS sistemi, ısı noktalarından 6.148 hektarlık bir yanmış alan çevresi oluşturdu; alan tek bir ilçe arasında dağılıyor.

2016’dan beri Kayah bölgesinin 28. en büyüğü (sayfası olan 169 yangın arasında). 2024 yılında Myanmar sıralamasında 29., 174 yangın arasında.

Şununla karşılaştır…
Yanan alan
6.148ha
GWIS çevresi (Copernicus)
Süre
12gün
6 Mar 2024 – 17 Mar 2024
Etkilenen ilçeler
1
belediye
Başlangıç
6 Mar
2024
Sıcak noktalar
257
tek bir noktada: 0 MW
Başlangıçta tehlike
37
Yüksek · FWI indeksi
Günlük ortalama güç
177MW
günde algılanan güç, ortalama

Nerede yandı

GÜNE GÖRE SICAK NOKTALAR 6 Mar17 Mar
18 Mar 2024

Gün gün nasıl gelişti

6 Mar 2024 · 2 MW · 1 7 Mar 2024 · 245 MW · 25 8 Mar 2024 · 88 MW · 14 9 Mar 2024 · 199 MW · 42 10 Mar 2024 · 584 MW · 49 11 Mar 2024 · 103 MW · 25 12 Mar 2024 · 304 MW · 39 13 Mar 2024 · 83 MW · 6 14 Mar 2024 · 140 MW · 12 15 Mar 2024 · 485 MW · 32 16 Mar 2024 · 49 MW · 6 17 Mar 2024 · 10 MW · 3 18 Mar 2024 · 11 MW · 3
6 Mar 10 Mar 15 Mar 18 Mar

Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.

Hangi havada yandı

35°en yüksek
46km/h · en şiddetli rüzgâr
22%en düşük nem

Başladığında iki aydan uzun süredir yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 21 Mar tarihinde 5,6 mm.

Bu alan daha önce de yanmıştı

Sınırın %25’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2016 yılında 1.071 ha, 2017 yılında 28 ha, 2019 yılında 16 ha, 2021 yılında 802 ha, 2023 yılında 1.034 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 1.523 ha’ı aşıyor.

Ne kadar büyük?

5 km
Yanan alan 61 km²; bu, Paris yüzölçümünün (105 km²) % 58 kadarına denk.

Paris sınırı: geoBoundaries · Institut national de l'information géographique et forestière (IGN-F) (Etalab Open License 2.0).

Konum değil boyut karşılaştırılır: iki şekil aynı ölçekte, kuzey yukarıda ve üst üste ortalanmış durumda.

Her ilçeye ne oldu

  1. Loikaw burada başladı
    6.185 ha
    4,0 %

Her ilçede yanan alan, GWIS çevresinin idari sınırlarla kesiştirilmesiyle. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.

Sınırın içindeki insanlar ve binalar

GHSL 2025
Yapılaşmış alan< 0,1 ha
Sakinler< 20

Sınırın içinde kayda değer yapılaşmış alan yoktu ve neredeyse kimse yaşamıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).

Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.

Kaynak: Global Human Settlement Layer (GHS-BUILT-S ve GHS-POP R2023A), Avrupa Komisyonu Ortak Araştırma Merkezi (JRC), © Avrupa Birliği, CC BY 4.0. Sınır içindeki toplamı WorldFires hesapladı. human-settlement.emergency.copernicus.eu

Gün gün hava

Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Başlangıç koşulu 60 gün yağmursuz: Myanmar alanının 24 % kadarı

Gün En yüksek En düşük nem En şiddetli rüzgâr Yağış Tehlike (FWI)
6 Mar 35,3 °C 26 % 21 km/h 0,0 mm Yüksek 37
7 Mar 35,0 °C 24 % 19 km/h 0,0 mm Yüksek 37
8 Mar 35,4 °C 22 % 27 km/h 0,0 mm Yüksek 37
9 Mar 35,2 °C 24 % 39 km/h 0,0 mm Çok yüksek 44
10 Mar 35,4 °C 24 % 36 km/h 0,0 mm Çok yüksek 42
11 Mar 35,2 °C 24 % 28 km/h 0,0 mm Çok yüksek 40
12 Mar 34,0 °C 28 % 46 km/h 0,0 mm Çok yüksek 44
13 Mar 34,8 °C 22 % 27 km/h 0,0 mm Yüksek 36
14 Mar 34,1 °C 25 % 32 km/h 0,0 mm Çok yüksek 39
15 Mar 34,5 °C 27 % 20 km/h 0,0 mm Yüksek 36
16 Mar 34,8 °C 30 % 22 km/h 0,0 mm Yüksek 35
17 Mar 35,2 °C 27 % 28 km/h 0,0 mm Yüksek 37
18 Mar sonra 35,9 °C 25 % 20 km/h 0,0 mm Yüksek 36
19 Mar sonra 36,3 °C 23 % 22 km/h 0,0 mm Yüksek 36
20 Mar sonra 35,6 °C 23 % 29 km/h 0,0 mm Yüksek 37
21 Mar sonra 32,5 °C 37 % 31 km/h 5,6 mm Düşük 7

İkizleri: aynı havada başlayan yangınlar

36,7 FWI ve %26 en düşük nemle başladı; öncesinde: iki aydan uzun yağmursuz. Bölgede 2016 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 35.

Başlangıçta FWI 36,7
En düşük nem 26 %
Yağmursuz gün 60+
bu yangın seçilen ikizler bölgenin geri kalanı
Neredeyse aynıBenzer

En benzer ikizlerin şekilleri

Mueang Mae Hong Son yangını, Mart 2020
1.173 ha 5 gün FWI 37,0 En düşük nem 26 % 89 km uzakta, 2020

Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): sonraki on günde yok.

Akıbetleri

11 gün
medyan süre
2.364 ha
medyan alan
100 %
1.000 ha’ı geçenler
2,0 mm
bitişteki yağmur (medyan; 35 ikizden 14 tanesinde)

İkizlerinin medyanından 2,6 kat büyüktü ve 12 gün sürdü (medyan: 11 gün).

35 ikizinden yalnızca 1 tanesi daha büyük yandı. İlk günün havası her şeyi açıklamıyor: sonraki günlerin rüzgârı, yakıt ve müdahale de önemli. 35 ikizin 21 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 2,0 mm getirdi.

Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz

Nasıl bitti

5,6 mmilk yağmur
21 Marbitişten 4 gün sonra
46km/h · en sert esinti

17 Mar tarihinde sona ermiş sayıldı ve 21 Mar tarihinde 5,6 mm yağdı. Onu yağmurun mu yoksa müdahalenin mi söndürdüğünü bilmiyoruz. Bitişte yağmur alan ikizler: 35 ikizden 14, medyan 2,0 mm.

Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)

Bir ikiz nasıl seçilir

  • Aynı bölge: 2016 yılından bu yana, bu yangına 250 km’den yakın, sona ermiş yangınlar.
  • Aynı başlangıç: ilk günün FWI’ı, o günün en düşük nemi ve öncesindeki ardışık yağmursuz günler karşılaştırılır. Kaydırıcı ne kadar farklı olabileceklerini belirler.
  • Yalnızca bu yangınınkiyle aynı şekilde hesaplanmış kesin hava verisi (ERA5 yeniden analizi) olan sayfalar; tarımsal ya da mera yakmaları ve verisi incelemedeki sayfalar dışarıda.
  • Bununla aynı anda yananlar (bir hafta önce veya sonra) dışarıda: aynı hava dönemini paylaşırlar ve öncül sayılmazlar.
  • Benzerliğe göre sıralanır ve ilk beşin şekli çizilir.

Nasıl hesaplıyoruz

Uydudan önce ve sonra

Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.

Önce · 28 Şub 2024
Sonra · 24 Mar 2024

Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.

Duman

CAMS · Copernicus

15 Mart 2024 tarihinde yangının yanındaki hava 60 µg/m³ PM2,5’e ulaştı. O günün ortalaması 44 oldu: DSÖ’nün günlük kılavuz değerinin (15) 3,0 katı.

PM2,5 zirvesi60 µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün17 gün
PM1090 µg/m³
Optik derinlik1,32
4 Mar8 Mar12 Mar16 Mar20 Mar
İyi Makul Orta Kötü Çok kötü Aşırı

Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.

Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)

Tespit tablosu · 0Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.
⬇ CSV indir Saatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Tarih ve saatUyduFRP (MW)LatLon

Bölgedeki diğer yangınlar

Myanmar tüm yangınları

Sık sorulan sorular

Loikaw yangını ne kadar sürdü?
GWIS (Copernicus) yangını 6 Mart 2024 ile 17 Mart 2024 arasına tarihliyor: çevredeki ilk ve son ısı noktası arasında 12 gün.
Ne kadar alan yandı?
GWIS’in (Copernicus) ısı noktalarından oluşturduğu çevre 6.148 hektardır (61,5 km²). Bu bir tahmindir: ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın yalnızca Loikaw (6.185 ha, 4,0 %) sınırlarına girdi.
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 35,4 °C’ye ulaştı, nem %22’e düştü ve rüzgâr 46 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 44 oldu, sınıf: Çok yüksek.
Bu veriler nereden geliyor?
GWIS (Copernicus) yanmış alan çevresinden, NASA FIRMS VIIRS ısı noktalarından ve Myanmar idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi bir rapor değildir.
Bu bölgede benzer havada başlayan yangınlar nasıl bitti?
2016 yılından bu yana benzer FWI, nem ve kuru dönemle başlayan, 250 km’den yakın yangınlar: 35. Medyan süreleri 11 gün, medyan alanları 2.364 ha oldu; 100 % kadarı 1.000 ha’ı geçti. 35 ikizinden yalnızca 1 tanesi daha büyük yandı. İlk günün havası her şeyi açıklamıyor: sonraki günlerin rüzgârı, yakıt ve müdahale de önemli. 35 ikizin 21 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 2,0 mm getirdi.

Nereden doğrulanır

Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.

Uydudan karşılaştırma

Bu sayfanın geçmişi · 4 Alan, tarih, ad, resmi kayıt veya birleştirilen sayfalardaki değişiklikler; 24 Ekim 2026 tarihinden beri her gece karşılaştırılır.
  1. Ateşin görüldüğü son gün: 20 Mart 2024 → 17 Mart 2024.
  2. Başlangıç tarihi: 28 Şubat 2024 → 6 Mart 2024.
  3. Ateşin görüldüğü son gün: 17 Mart 2024 → 20 Mart 2024.
  4. Başlangıç tarihi: 6 Mart 2024 → 28 Şubat 2024.

RSS Bu sayfadaki değişiklikler Doğrulamalar ve alıntılanabilir sürümle

Bu sayfada yanlış bir şey mi var?

Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.

Hata bildir
Sizce yanlış olan ne?

E-postanızı yalnızca bu bildirimle ilgili size yanıt vermek için kullanırız. Gizlilik.

Bunu nereden biliyoruz
  • Yanık sınırı: GWIS (Copernicus), görüntü üzerinde ölçülmez, sıcak noktalardan yeniden oluşturulur.
  • Tarihler yanık sınırından: içindeki VIIRS sıcak noktaları onları değiştirmedi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den hiç VIIRS sıcak noktası yok.
  • Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
  • Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
  • Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.

Yangın sayfalarını nasıl hazırlıyoruz: metodoloji

Bu veriler nereden geliyor

Çevre, Copernicus’un Global Wildfire Information System (GWIS) sisteminden gelir; sistem onu MODIS ve VIIRS sensörlerinin ısı noktalarından oluşturur ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlar. Avrupa’daki gibi görüntü üzerinde ölçülmez, bu yüzden bir tahmindir. Isı noktaları Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden gelir ve NASA FIRMS tarafından 375 metrelik pikselle dağıtılır. Belediye sınırları geoBoundaries ADM3 (Creative Commons Attribution 4.0 (CC BY 4.0)) kaynaklıdır. Belediye başına alanı WorldFires, çevreyi bu sınırlarla kesiştirerek hesaplar; bu nedenle her ülkenin resmi rakamından farklı olabilir.