Lăpușnicel yangını, 17 Şubat 2024
Lăpușnicel, Prigor
Söndü · son tespit 17 Şub 2024 10:52 UTC
Yangın 17 Şubat 2024 tarihinde Lăpușnicel, Romanya sınırları içinde başladı ve uydular 3 gün boyunca ateş tespit etti. Copernicus uydu görüntüsünden 1.081 hektarlık bir yanık sınırı ölçtü; alan 2 ilçe arasında dağılıyor.
2016’dan beri Caraș-Severin bölgesinin 6. en büyüğü (sayfası olan 196 yangın arasında). 2024 yılında Romanya sıralamasında 2., 92 yangın arasında.
Uydunun ölçtüğü güç düşük (en yoğun noktada 6,1 MW): büyük, alevli bir orman yangınından çok anız veya mera yakımına ya da yavaş ilerleyen bir örtü yangınına özgü.
İstediğiniz rakamları işaretleyin: spot ve CSV bunlarla oluşturulur.
Yanan alan
yalnızca uydu
1.081ha
2 EFFIS (Copernicus) çevre sınırının birleşimi: çakışan alanlar bir kez sayılır.
Kaynak
EFFIS (Copernicus)
Tarih
çevre sınırı 18 Mart 2024 tarihinde güncellendi
+− doğrulama
Bu sayfayla eşleştirilmiş, karşılaştırılacak resmi bir kayıt yok.
Uyduya göre süre
yalnızca uydu
3gün
17 Şub 2024 – 19 Şub 2024: sayfadaki ilk ve son yangın günü.
Kaynak
EFFIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Tarih
son tespit: 17 Şub 2024 10:52 UTC
+− doğrulama
Uydular günde birkaç kez geçer; bulut veya duman yangını gizleyebilir. Tespit olmaması resmi söndürme değildir. Yangını kontrol altında veya söndü ilan eden, her ülkenin acil durum servisidir.
Başlangıç
yalnızca uydu
17 Şub 2024
Uyduların ya da çevre sınırının gösterdiği ilk yangın günü.
Kaynak
EFFIS (Copernicus) · NASA FIRMS · VIIRS
Tarih
17 Şub 2024
+− doğrulama
Bu sayfayla eşleştirilmiş resmi bir kayıt yok: ihbar saati ve neden burada bilinmiyor.
Sıcak noktalar
yalnızca uydu
1
375 m çözünürlüklü VIIRS tespitleri. En yoğun nokta: 6 MW.
Kaynak
NASA FIRMS · VIIRS (Suomi NPP)
Tarih
17 Şub 2024 – 19 Şub 2024
+− doğrulama
Karşılaştırılacak resmi kayıt yok. Her sıcak nokta, uydunun bir geçişinde tespit edilen bir pikseldir; ayrı bir yangın değildir.
En kötü gün
yalnızca uydu
6MW
17 Şubat 2024 günü toplam ışınım gücü; o günkü sıcak nokta sayısı: 1.
Kaynak
NASA FIRMS · VIIRS (FRP)
Tarih
17 Şub 2024
+− doğrulama
Işınım gücü (FRP), uydu geçerken yangının yaydığı enerjiyi ölçer. Günlük toplamı alanı değil yoğunluğu karşılaştırmaya yarar.
Başlangıçtaki tehlike
model
0,2FWI · çok düşük
WorldFires’ın yangının başladığı gün için hesapladığı meteorolojik tehlike indeksi FWI (Kanada sistemi). Öncesinde art arda yağışsız gün: 3.
Bir meteoroloji modelinin verileriyle hesaplanan bir indekstir; yangının ölçümü ya da resmi bir uyarı değildir. Tehlike uyarılarını her ülkenin yetkili kurumu yayımlar. Acil durum numarası ve resmi uyarılar ›
Yangın sırasında hava
model
9,4°C · %62 BN
18 Şubat 2024 günü en yüksek 9,4 °C ve en düşük nem %62; 18 Şubat 2024 günü 36 km/sa hamleler.
Bunlar yaklaşık 25 km’lik bir hücrenin model değerleridir, istasyon ölçümü değildir: sahada ölçülenden farklı olabilir.
ⓘBu sayfanın değişiklik günlüğü 24 Ekim 2026 tarihinden beri tutuluyor: her gece yayımladıkları karşılaştırılır ve fark kaydedilir. Öncesi her kaynağın tarihiyle yeniden oluşturulur ve öyle işaretlenir.
Sürüm; alanı, tarihleri, adı ve resmi kaydı saklar. Alan kaydedildiği hâliyle tutulur (%2’nin altındaki değişiklikler kaydedilmez). Harita, sıcak noktalar ve hava durumu her zaman bugünkü hâliyle görünür.
Kaynak gösterimi
Yaklaşık 60 kelimelik spot yalnızca rakamlar, sıfatsız
Her gün tespit edilen ışınım gücü (megavat) ve sıcak nokta sayısı. Macenta çubuk en yoğun günü gösterir.
Hangi havada yandı
9°en yüksek
36km/h · en şiddetli rüzgâr
58%en düşük nem
Başladığında 3 gündür yağmur (1 mm ve üzeri) yağmamıştı. Yangından sonra yağmur geldi: 21 Şub tarihinde 3,0 mm.
Bu alan daha önce de yanmıştı
Sınırın %92’i 2016’dan beri kaydedilen önceki yangınlarla örtüşüyor: 2019 yılında 88 ha, 2020 yılında 278 ha, 2021 yılında 190 ha, 2022 yılında 910 ha, 2023 yılında 20 ha. Bir kısmı birden fazla kez yandı; bu yüzden yıllık rakamların toplamı daha önce yanmış 993 ha’ı aşıyor.
Resmi yanık sınırının idari sınırlarla çakıştırılmasından her ilçe içinde yanan alan. Mesafe, her birinin merkezini gösteren noktadan en yakın ateşe kadardır: bir kilometre uzakta kalması evlere ulaştığı anlamına gelmez.
Ne yandı
Tarım alanları72 %
Geniş yapraklı orman28 %
Copernicus’un bildirdiği Corine Land Cover’a göre sınır içindeki arazi örtüsü.
Sınırın içindeki insanlar ve binalar
GHSL 2025
Yapılaşmış alan0,22ha
Sakinler< 20
Sınırın içinde yaklaşık 0,22 hektar yapılaşmış alan vardı ama neredeyse kimse yaşamıyordu (GHSL 2025, uydu tahmini).
Bu, uydu görüntüleri ve nüfus sayımlarından 100 m'lik hücrelerle yapılmış bir tahmindir: evlerin yandığı ya da can kaybı olduğu anlamına gelmez. Sınırın içinde hiç yanmamış alanlar da vardır. GHSL'nin 2025 dönemi, 2020 ve öncesi verilerle yapılmış bir projeksiyondur.
Yangın noktasında ECMWF ERA5 yeniden analizi (geçmiş hava için referans) ve Copernicus’un da kullandığı Kanada FWI tehlike indeksi; WorldFires bu verilerle hesaplar. Sonraki günler ilk yağmura kadar sürer.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Gün
En yüksek
En düşük nem
En şiddetli rüzgâr
Yağış
Tehlike (FWI)
17 Şub
9,3 °C
58 %
18 km/h
0,0 mm
Çok düşük 0
18 Şub
9,4 °C
62 %
36 km/h
0,0 mm
Çok düşük 0
19 Şub
5,5 °C
78 %
19 km/h
0,8 mm
Çok düşük 0
20 Şub sonra
6,1 °C
79 %
26 km/h
0,4 mm
Çok düşük 0
21 Şub sonra
5,6 °C
86 %
32 km/h
3,0 mm
Çok düşük 0
İkizleri: aynı havada başlayan yangınlar
0,2 FWI ve %58 en düşük nemle başladı; öncesinde: 3 gün yağmursuz. Bölgede 2016 yılından bu yana böyle bir havada başlayan yangınlar: 24.
Başlangıçta FWI0,2
En düşük nem58 %
Yağmursuz gün3
bu yangınseçilen ikizlerbölgenin geri kalanı
Neredeyse aynıBenzer
En benzer ikizlerin şekilleri
Bu yangın · Lăpușnicel yangını, 17 Şubat 2024
1.081 ha3 günFWI 0,2En düşük nem 58 %
Lăpușnicel yangını, Şubat 2024
599 ha1 günFWI 0,6En düşük nem 54 %7 km uzakta, 2024
Bitişten sonraki ilk yağmur (1 mm veya daha fazla): 1 Mar tarihinde 2,8 mm.
bitişteki yağmur (medyan; 24 ikizden 19 tanesinde)
İkizlerinin medyanından 5,2 kat büyüktü ve 3 gün sürdü (medyan: 2 gün).
24 ikizinden yalnızca 1 tanesi daha büyük yandı. İlk günün havası her şeyi açıklamıyor: sonraki günlerin rüzgârı, yakıt ve müdahale de önemli. 24 ikizin 5 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 5,0 mm getirdi.
Bu bir benzer vakalar bankası: ne olacağını değil, genelde ne olduğunu gösterir. 15 ikizin altında rakam vermiyoruz. Nasıl hesaplıyoruz
Nasıl bitti
3,0 mmilk yağmur
21 Şubbitişten 2 gün sonra
36km/h · en sert esinti
19 Şub tarihinde sona ermiş sayıldı ve 21 Şub tarihinde 3,0 mm yağdı. Onu yağmurun mu yoksa müdahalenin mi söndürdüğünü bilmiyoruz. Bitişte yağmur alan ikizler: 24 ikizden 19, medyan 5,0 mm.
Sayfanın hava verisi: Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Climate Change Service (ERA5)
Bir ikiz nasıl seçilir
Aynı bölge: 2016 yılından bu yana, bu yangına 250 km’den yakın, sona ermiş yangınlar.
Aynı başlangıç: ilk günün FWI’ı, o günün en düşük nemi ve öncesindeki ardışık yağmursuz günler karşılaştırılır. Kaydırıcı ne kadar farklı olabileceklerini belirler.
Yalnızca bu yangınınkiyle aynı şekilde hesaplanmış kesin hava verisi (ERA5 yeniden analizi) olan sayfalar; tarımsal ya da mera yakmaları ve verisi incelemedeki sayfalar dışarıda.
Bununla aynı anda yananlar (bir hafta önce veya sonra) dışarıda: aynı hava dönemini paylaşırlar ve öncül sayılmazlar.
Benzerliğe göre sıralanır ve ilk beşin şekli çizilir.
Aynı araziyi yangından önce ve sonra karşılaştırmak için çizgiyi sürükleyin.
↔
Önce · 10 Şub 2024
Sonra · 26 Şub 2024
Sentinel-2 o gün buradan geçmedi. Başka bir tarih deneyin ya da her gün olan yalancı rengi kullanın.
Gün bulutluysa tarihi değiştirin: her uydu günde bir kez geçer. Yalancı renkte yanan alan kahverengi ya da kızıl görünür.
Duman
CAMS · Copernicus
20 Şubat 2024 tarihinde yangının yanındaki hava 17 µg/m³ PM2,5’e ulaştı, ama hiçbir günlük ortalama DSÖ kılavuz değerini (15) aşmadı.
PM2,5 zirvesi17µg/m³
Kılavuz değerin üstündeki gün0gün
PM1018µg/m³
Optik derinlik0,32
DSÖ 15
15 Şub17 Şub19 Şub21 Şub
İyiMakulOrtaKötüÇok kötüAşırı
Copernicus CAMS modelinin çevre merkezindeki partikül değerleri; her yerleşimde yapılmış ölçüm değildir. Açık renkli çubuk en kötü saatin en yükseği, koyu olan günün ortalamasıdır.
Open-Meteo.com (CC BY 4.0) · Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS)
Tespit tablosu· 1Uydunun her sıcak noktası tek tek: saat, uydu, güç ve koordinatlar.›
⬇ CSV indirSaatler UTC. Her tespit 375 m’lik bir pikseldir: büyük bir yangın geçiş başına yüzlercesini üretir.
Copernicus 17 Şubat 2024 ile 19 Şubat 2024 arasına tarihliyor: ateşli ilk ve son görüntü arasında 3 gün.
Ne kadar alan yandı?
Copernicus’un uydu görüntüsünden ölçtüğü sınır 1.081 hektar (10,8 km²). Ülkelerin resmi rakamları farklı olabilir.
Hangi ilçeler yandı?
Yangın 2 ilçeye girdi: Lăpușnicel (803 ha, 11 %); Prigor (278 ha, 0,9 %).
Yangın bir yerleşime ulaştı mı?
Ateş Lăpușnicel sınırları içinde başladı ve merkezine ulaştı: merkezi gösteren nokta yanan alanın içinde ya da ona 500 metreden yakın kaldı. Bu, evlerin yandığı anlamına gelmez.
Hava nasıldı?
Yangın sırasında sıcaklık 9,4 °C’ye ulaştı, nem %58’e düştü ve rüzgâr 36 km/sa’e çıktı. Yangın tehlike indeksi (FWI) 0 oldu, sınıf: Çok düşük.
Bu veriler nereden geliyor?
EFFIS (Copernicus) yanık sınırından, NASA FIRMS VIIRS sıcak noktalarından ve Romanya idari sınırlarından (geoBoundaries). Resmi rapor değildir.
Bu bölgede benzer havada başlayan yangınlar nasıl bitti?
2016 yılından bu yana benzer FWI, nem ve kuru dönemle başlayan, 250 km’den yakın yangınlar: 24. Medyan süreleri 2 gün, medyan alanları 209 ha oldu; 4 % kadarı 1.000 ha’ı geçti. 24 ikizinden yalnızca 1 tanesi daha büyük yandı. İlk günün havası her şeyi açıklamıyor: sonraki günlerin rüzgârı, yakıt ve müdahale de önemli. 24 ikizin 5 tanesinde bitişten sonraki on günde 1 mm bile yağmadı: yağmursuz söndüler. Diğerlerinde ilk yağışlı gün medyan 5,0 mm getirdi.
Nereden doğrulanır
Uydu tespiti resmi bir rapor değildir. Kesin rakamlar ve yangının durumu her ülkenin acil durum servisi tarafından yayımlanır.
Bu sayfa uydu verileri ve resmi kayıtlarla hazırlanır ve bazen hata yapar: yanlış tarihler, yanlış köy, birleştirilmiş iki yangın ya da aslında orman yangını olmayan bir şey. Bu yangını yakından biliyorsanız (orada yaşıyorsanız, gördüyseniz, söndürmede çalıştıysanız ya da gazeteci olarak izlediyseniz) gerçekte ne olduğunu anlatın, kontrol edelim.
⚑Hata bildirBunu nereden biliyoruz›
Yanık sınırı: EFFIS (Copernicus), uydu görüntüleri üzerinde ölçülür; bu sayfada 2 poligon birleştirildi.
Tarihler yanık sınırından: içindeki VIIRS sıcak noktaları onları değiştirmedi. Bu tarihlerde Suomi-NPP’den bir VIIRS sıcak noktası.
Bu sayfayı hiçbir resmi kayıtla eşleştirmedik.
Hava durumu: yangın noktasında, yaklaşık 25 km’lik hücrelerle Copernicus ERA5 yeniden analizi.
Yapılaşmış alan ve nüfus, JRC'nin Global Human Settlement Layer verisinden (dönem 2025, 100 m hücreler) alınıp sınırın içinde toplandı: orada ne olduğuna dair bir tahmin, hasar sayımı değil.
Yanık sınırı ve arazi örtüsü, Copernicus’un Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi’nden (EFFIS) gelir; MODIS ve Sentinel-2 görüntülerinden ölçülür ve CC BY 4.0 lisansıyla yayımlanır. Sıcak noktalar Suomi-NPP ve NOAA-20 uydularındaki VIIRS sensörlerinden, NASA FIRMS tarafından 375 m pikselle dağıtılır. İdari sınırlar geoBoundaries ADM2 (Creative Commons Attribution 4.0 International (CC BY 4.0)) kaynaklıdır. İlçe başına alan, WorldFires tarafından sınırın bu bölümlerle çakıştırılmasıyla hesaplanır; her ülkenin resmi rakamından biraz farklı olabilir.